Dienas ziņas

Polijā aizliedz abortus embrija defekta dēļ

Dienas ziņas

Būvniekam domstarpības ar Rēzeknes domi

Sodīs masku nenēsātājus

Saeimas komisija virza tālāk naudas soda ieviešanu par masku nelietošanu

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija piektdien atbalstījusi skatīšanai pirmajā lasījumā virzīt likuma grozījumus Covid-19 infekcijas pārvaldības likumā. Tie paredz ieviest naudas sodu par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās, kur to lietošanu prasa noteikumi.

Deputāti vienojās, ka jautājums ir skatāms steidzamības kārtā.

Diskusija bija gana plaša un ilga aptuveni stundu. Komisijā tika izskatīti dažādi aspekti, tostarp sejas masku pieejamība. Tika domāts, kā risināt to, lai sejas maskas būtu pieejamas arī visiem maznodrošinātajiem, kuri paši tās iegādāties nevar atļauties, tādējādi vienu sejas masku lietojot daudzkārt vai pat no atkritumu tvertnēm izņemot jau kāda cita lietotas sejas maskas, radot vēl lielāku veselības risku.

Deputāti likuma grozījumus atbalstīja vienbalsīgi un  Saeima lems par to pieņemšanu steidzamības kārtā. "Grozījumu mērķis ir panākt, lai visi iedzīvotāji likumā noteiktajās vietās ir ar sejas maskām, tāpēc jādomā, kā panākt, lai cilvēks arī pēc saskarsmes ar policistu aizietu ne tikai ar sodu, bet arī ar masku," stāstīja deputāte Vita Tērauda ("Attīstībai/Par!").

Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta direktore Inga ApsīteKristaps Feldmanis

Runājot par sejas masku pieejamību, Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta direktore Inga Apsīte skaidroja – par to pieejamību nevarētu sūdzēties.

Viņa uzsvēra, ka situācija kopš pavasara ir būtiski uzlabojusies.

Ir pieejamas gan vairākas reizes lietojamās, gan higiēniskās jeb vienreiz lietojamās maskas. Cenu amplitūda ir no 50 centiem līdz 10 eiro. Vidēji vairākas reizes lietojama maska maksā 4 eiro.

Tikmēr Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Viktorija Blaua klātesošos informēja, ka gan pašvaldību, gan valsts un privātajos pansionātos ir nogādātas kopumā 170 paletes ar sejas maskām. Paredzams, ka ar tām pietiks līdz gada beigām. Tikmēr maznodrošinātajiem, trūcīgajiem, kā arī krīzes centros un patversmēs mītošajiem esot nepieciešami 217 tūkstoši sejas masku, lai katram varētu izdalīt pa divām.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Vilnis VītoliņšKristaps Feldmanis

Runājot par masku kontrolēšanu, Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks, Juridiskā departamenta direktors Vilnis Vītoliņš norādīja, ka novērojumi liecina – šobrīd arī ir gadījumi, kad cilvēki maskas nelieto.

Vītoliņš pauda uzskatu, ka likumsargiem ir jābūt pieejamiem līdzekļiem, kā brīdināt vai sodīt masku nevalkātājus, jo pretējā gadījumā valsts iestādēm nav iespējas to pilnvērtīgi nodrošināt.

Masku nenēsātājus varēs sodīt, sākot no brīdinājuma līdz pat 50 eiro naudas sodam.

"Vispirms ir jāsaprot, kā persona šajā situācijā nonākusi – vai tā ir ļaunprātīga rīcība, vai arī ir citi apstākļi. Protams, ka sākumā būs skaidrojoša saruna, iespējams, mutisks vai rakstveida brīdinājums un tikai pēc tam sods," stāstīja Vītoliņš. 

Vītoliņš apstiprināja, ka jau iepriekš papildu piešķirtie līdzekļi iedzīvotāju pārbaudei un brīdināšanai atvieglojuši policijas darbu. Kā piemēru viņš minēja vietni "covidpass" – šī sistēma krietni palīdzot likumsargiem.

Elektroniska sistēma labāk palīdzēt uzraudzīt cilvēkus, kuriem Covid-19 dēļ jābūt pašizolācijā. Pēc viņa teiktā, papīra formātā tas bija apgrūtināti pirmkārt jau tāpēc, ka cilvēkiem ir dažādi rokraksti.

Grozījumi vēl jāskata Saeimā divos lasījumos.

KONTEKSTS:

Valdībā šonedēļ akceptētas izmaiņas Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Tās paredz, ka par mutes un deguna aizsega nelietošanu sabiedriskās vietās fiziskai personai varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu no 10 līdz 50 eiro.

Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums pašlaik paredz atbildību par izolācijas, pašizolācijas, karantīnas vai mājas karantīnas, kā arī pulcēšanās ierobežojumu neievērošanu. Par to piemēro naudas sodu fiziskajai personai no 10 līdz 2000 eiro, bet juridiskajai personai – no 140 līdz 5000 eiro. Savukārt par personai noteiktā pienākuma iekļaut ziņas personu uzraudzības informācijas sistēmā jeb anketas "covidpass.lv" nepildīšanu piemēro naudas sodu no desmit līdz 2000 eiro.

No 7. oktobra līdz 6. novembrim mutes un deguna aizsegi jālieto pasažieriem sabiedriskajā transportlīdzeklī (izņemot bērnus līdz 13 gadu vecumam). Savukārt no 14. oktobra līdz 6. novembrim iedzīvotājiem (izņemot bērniem līdz 13 gadu vecumam ) sejas masku lietošana noteikta obligāti sabiedriskās vietās.

Veselības ministrijā skaidroja, ka šajos gadījumos vispareizāk būtu lietot medicīniskās un nemedicīniskās (auduma) sejas maskas. Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām sejas aizsegam jābūt:

⦁    cieši pieguļošam sejai;
⦁    viegli nomaināmam, ja tas kļuvis mitrs vai netīrs;
⦁    izgatavotam no tāda materiāla, ko var mazgāt 60 grādu temperatūrā, lai iznīcinātu iespējamo piesārņojumu ar mikroorganismiem;
⦁    pietiekamam elpošanas ceļu pilienu aizturei, tajā pašā laikā nodrošinot brīvu elpošanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt