Saeimas komisija turpinās vērtēt iniciatīvu par viendzimuma partneru reģistrēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija turpinās darbu saistībā ar portālā "Manabalss" 10 392 iedzīvotāju ar parakstiem atbalstīto kolektīvo iesniegumu "Viendzimuma partneru reģistrēšana". Par to nobalsoja septiņi deputāti, bet pret bija četri. Uz kādu no nākamajām komisijas sēdēm saistībā ar šo iniciatīvu aicinās izteikties juristus un citus ekspertus.

Šīsdienas komisijas sēdē raisījās diskusijas, kurās visaktīvāk piedalījās deputāti Raivis Dzintars (Nacionālā apvienība) un Ilmārs Dūrītis ("Attīstībai/Par!").

Saeimas komisija vienojas turpināt ar ekspertiem izvērtēt iesniegumu par viendzimuma partnerattiecību reģistrēšanu
00:00 / 01:11
Lejuplādēt

"Šāds kopdzīves vai partnerattiecību modelis no valsts puses faktiski dublētu laulības institūciju ar vienīgo atšķirību, ka šāda savienība būtu iespējama arī viena dzimuma pāriem. Kā liecina citu valstu pieredze, nākamais solis būtu mēģinājums grozīt nosacījumus attiecībā pret laulību. Šis ir vērtību jautājums. Protams, ja ir kādi praktisku grūtību jautājumi saistībā ar mantojumu vai veselības aprūpi, to var uzlabot - uz līgumu pamata cilvēkiem palīdzēt, to vajag darīt," pauda Dzintars.

Savukārt Dūrītis sacīja, ka, lasot iniciatīvu, ne vienā vietā neesot pamanījis, ka runa būtu par laulību: "Būtībā iniciatīva prasa līdzvērtīgu ģimenes kā tādas statusu. Mums tradīcijas ir svarīgas, bet viendzimuma pāri ir bijuši ļoti sen! Kāpēc gan valstij nenoregulēt kādas iedzīvotāju un pilsoņu grupas attiecības, ja tā to var izdarīt, lai uzlabotu šo cilvēku dažādas praktiskas vajadzības?"

Tāpat Saeimas Mandātu, ētikas un iesnieguma komisija trešdien arī nolēma turpmākajās sēdēs izvērtēt deputāta Daniela Pavļuta (“Attīstībai/Par!”) iesniegumu pret Jāni Iesalnieku (Nacionālā apvienība). Pavļuts saskata iespējamu Iesalnieka Saeimas deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu, jo viņš sociālajā tīklā "Twitter" kopīgojis kādu vēsti ar attēlu "No LGBT brīva zona", kas varētu būt saistīts ar sociālā naida un nesaticības izraisīšanu pret noteiktu sociālu grupu – LGBT personām Latvijā.

Iesalnieks sēdē skaidroja, ka pirms dažām nedēļām, redzot savā sociālajā tīklā šādu Polijā sastopamu emblēmu ar uzrakstu "No LGBT brīva zona", to kopīgojis, norādot, ka piemērotāks tulkojums būtu nevis no konkrētiem cilvēkiem, bet no LGBT ideoloģijas brīva zona.

"Runa ir par ideoloģiju, nevis cilvēkiem. “Attīstībai/Par!” neinteresē patiesība, bet konservatīvo cilvēku iebiedēšana," uzskata Iesalnieks.

Par lietas ierosināšanu komisijas sēdē balsoja "Attīstībai/Par!", "Saskaņas" un "KPV LV" deputāti, pret bija Nacionālās apvienības un Jaunās konservatīvās partijas deputāti. Savukārt Zaļo un Zemnieku savienības, kā arī "Jaunās Vienotības" politiķi balsojumā nepiedalījās.

"Jebkuras informācijas pavairošana nenozīmē piekrišanu, pretējā gadījumā mums nebūtu arī neatkarīgu mediju," sacīja Dzintars.

"Esmu redzējis līdzīgas emblēmas ar sunīti, kurš nosvītrots, un tas nozīmē, ka viņi nav kādā vietā vēlami. Un šīs tvīts man lika saprast, ka ir arī cilvēki, kuri nav vēlami," pauda Dūrītis.

KONTEKSTS: 

Portālā "Manabalss" vajadzīgo parakstu daudzumu izdevies savākt iniciatīvai par partnerattiecību regulējumu viendzimuma pāru ģimenēs. Tagad par to jālemj Saeimas deputātiem. 

Pirms gada Saeimas vairākums noraidīja tā dēvēto Dzīvesbiedru likumprojektu, kas cita starpā paredzēja valsts aizsardzību arī viena dzimuma ģimenēm.

Prognozējams, ka atbalstīt iniciatīvu par viendzimuma partneru reģistrēšanu varētu vairāk deputātu nekā iepriekš, bet ar to, visticamāk, nepietiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti