Saeimas komisijā skatīs pilsoņu ieceri piešķirt Covid-19 sertifikātu pēc antivielu konstatēšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeima ceturtdien lēma nodot Sociālo un darba lietu komisijai tālākai izvērtēšanai 10 023 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu, kas lūdz piešķirt Covid-19 sertifikātu arī pēc vīrusa pārslimošanas bez simptomiem un antivielu konstatēšanas. 

Parakstus sabiedrības iniciatīvas platformā “manabalss.lv” sāka vākt 2021. gada 17 oktobrī. Iniciatīvas iesniedzēja ir Alīna Škutāne. 

Iniciatīva aicina piešķirt Covid-19 sertifikātu tiem cilvēkiem, kas ir pārslimojuši Covid-19 bez simptomiem un kuriem ir antivielas pret vīrusu. Iniciatīvas iesniedzēji uzskata – tas ir jādara, jo Latvijā daudzi ir pārslimojuši Covid-19 un arī pēc 180 dienām viņu organismā esot stabils antivielu līmenis. Tas nozīmē, ka viņi nevarot atkārtoti inficēties ar šo slimību, uzskata idejas autori.

Vienlaikus iesniedzēji iesaka pārņemt Lietuvas pieredzi šajā jautājumā un arī Latvijā izsniegt Covid-19 sertifikātu uz 60 dienām, pamatojoties uz antivielu esamību organismā.

Pašlaik Latvijā var saņemt Covid-19 sertifikātu, izejot pilnu vakcinācijas kursu, pārslimojot Covid-19 (sertifikātu piešķir uz 180 dienām pēc pozitīva Covid-19 testa) vai veicot testu. Savukārt Lietuvā "iespēju pasi" uz 60 dienām var saņemt arī tie, kuru asinīs ir atrastas antivielas. Testu iedzīvotāji paši veic par maksu akreditētajās laboratorijās.

"Līdz ar šādu risinājumu nebūs pārkāptas to cilvēku tiesības, kas ir pārslimojuši Covid-19 bez simptomiem un kuriem ir antivielas pret to jeb imunitāte," uzskata iniciatīvas iesniedzēji.

Saeima jau iepriekš apspriedusi priekšlikumu piešķirt Covid-19 sertifikātu pēc antivielu konstatēšanas. Oktobrī Saeimas vairākums noraidīja opozīcijas deputātu virzītos likuma grozījumus par sertifikāta piešķiršanu pēc antivielu noteikšanas. 

Imunizācijas valsts padomes (IVP) priekšsēdētāja Dace Zavadska iepriekš Saeimā skaidroja, ka pašlaik zinātniskā līmenī nav definēts antivielu daudzums, ko uzskatītu par pietiekamu cilvēka aizsardzībai pret saslimšanu ar Covid-19. Viņa aicināja ņemt vērā, ka dažādos vecumos ir atšķirīgs antivielu līmenis.

Tāpat situāciju ietekmē tas, ka ir dažādi vīrusa varianti, piemēram, tiem cilvēkiem, kuri bija pārslimojuši sākotnējos Covid-19 variantus, imunitāte pret Covid-19 delta variantu bija par 50% mazāka, norādīja Zavadska.

IVP vadītāja skaidroja, ka nav iespējams droši piešķirt Covid-19 sertifikātu pēc antivielu daudzuma, jo nevar pateikt, cik dienas cilvēks būs pasargāts un vai viņš neinficēs citus un nebūs bīstams sabiedrībai.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti