Pusdiena

Pusdiena 21.11.2016

Pusdiena

Pusdiena 22.11.2016

Saeimas komisija atbalsta 130 000 eiro atņemšanu LR5

Saeimas komisija rekomendē atņemt pieci.lv 130 000 eiro un piešķirt tos citām stacijām

Saeimas Budžeta komisija pirmdien, 21.novembrī, ir rekomendējusi atņemt radiostacijai pieci.lv 130 000 eiro nākamā gada budžetā un piešķirt tos citām stacijām, vēsta Latvijas Radio. Galīgais lēmums gan būs jāpieņem Saeimai jau trešdien, 23.novembrī, spriežot par nākamā gada valsts budžetu. Par apgūstamajiem līdzekļiem citas radiostacijas varēs cīnīties atklātā konkursā.

Var zaudēt apraides tiesības FM formātā

Tiesa, Latvijas Radio negrasās samierināties ar komisijas lēmumu un norāda, ka tas ir pretlikumīgs un neatbilst Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā teiktajam, ka nedrīkst samazināt ikgadējās dotācijas sabiedriskajam medijam, ar to nekonsultējoties.

Latvijas Radio par varbūtību, ka pieci.lv zaudēs daļu no budžeta uzzināja svētdienas, 20.novembra, vakarā, tāpēc nekādu diskusiju ar Latvijas Radio nav bijis.

Latvijas Radio pārstāve Ilze Zvaigzne skaidroja, ka 130 000 eiro atņemšana nozīmē apraides zaudēšanu. Tādējādi radio pieci.lv būtu pieejams tikai internetā, taču ne vairs FM formātā.

Kopumā pieci.lv gada budžets ir apmēram pusmiljons eiro, kas nozīmē, ka 130 000 eiro ir ceturtā daļa no radio budžeta.

Saeimas deputāti gandrīz vienbalsīgi par finansējuma pārdali

Saeimas Budžeta komisijas sēdē lēmums par līdzekļu pārdali bijis teju vienbalsīgs. Latvijas Radio 5 budžeta apcirpšanu atbalstīja Zaļo un zemnieku savienības deputāti, Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība) un opozīcijas deputāti. Tikmēr "Vienotības" deputāts Vilnis Ķirsis balsoja pret un abi pārējie "Vienotības" deputāti Laimdota Straujuma un Ints Dālderis atturējās.

"Nāksies strādāt saspiestākos finansiālos apstākļos. Pārāk trekni ir dzīvots un pārāk neatbilstoši finansējuma rezultāti ir sasniegti jeb nav sasniegti," lēmumu sēdē komentēja Parādnieks.

Uz Saeimas komisiju šo priekšlikumu aizstāvēt bija ieradies "Super FM" līdzīpašnieks Ričards Zakss. "Ir izveidojusies sistēma, kurā valsts ir izveidojusi sešas programmas, no kurām trīs kopā sasniedz mazāk kā 1,5% lielu mērķauditoriju. Neskatoties uz to, programmā ir tērēti milzīgi līdzekļi," sacīja Zakss.

Latvijas Radio dusmīgs; NEPLP norāda uz iespējamu likuma pārkāpumu

Tikmēr Latvijas Radio 5 galvenā redaktore Anna Platpīre šādu priekšlikumu uzskata par neloģisku, jo jau tagad Latvijas Radio 5 pārraida latviešu mūziku multimediālā platformā. Tādēļ nav skaidrs, kādēļ naudu šim mērķim vajadzētu nodot kādam citam. Savukārt deputātu izteikumi par trekno dzīvošanu grauj sabiedrisko mediju, uzskata Platpīre.

"Ja ir kādas šaubas par to, vai "piecinieks" ir dzīvojis trekni, var vērsties pie [Latvijas Radio] valdes vai [Nacionālo elektronisko plašsaziņu līdzekļu] padomes. "Pieciniekam" nav nekādu slēptu izdevumu vai raušanas kabatās. Šādi apvainojumi, manuprāt, grauj sabiedrisko mediju, grauj vārda brīvību Latvijā. No politiķu puses ir bezatbildīgi izteikti šādus apvainojumus.

Ja viņi šo naudu pārdalīs par labu radiostacijām, kas spēlē Krievijas hitus, tad lai padomā, kā Latvijā darbojas un darbosies Krievijas propaganda," saka Platpīre.

"Aizbildināties tikai un vienīgi ar matemātiskiem datiem "excel" tabulās, kas parāda kanāla auditoriju nozīmē šauru skatījumu. Es domāju, ka šis ir iekšēji saskaņots lēmums, ko parādīja balsojums gandrīz vienbalsīgs un tam nav nekāda sakara ar "piecinieka" reālo darbību, bet tam ir sakars ar citu komersantu interesēm," norāda Latvijas Radio valdes loceklis Uldis Lavrinovičs.

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) pirmdien pēcpusdienā aicināja tomēr nesamazināt finansējumu pieci.lv, pavēstīja padome. Tā norādīja, ka pieci.lv sasniedz savu mērķi un jauniešu mērķauditorija ir lielākā no visām Latvijas Radio raidstacijām. Tāpat tiek pārkāpts Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums.

Sarunā ar Latvijas Radio NEPLP valdes loceklis Ainārs Dimants stāsta, ka šādā veidā Saeima iejaucas sabiedriskā pasūtījuma veidošanā, kas ir NEPLP uzdevums, kā arī pārkāpj likumu, kas aizliedz sabiedriskajiem medijiem samazināt dotāciju. Kā uzskata Dimants, ja Saeima trešdien lems samazināt Latvijas Radio 5 budžetu, tas būs pietiekams pamats prasībai Satversmes tiesā.

"Ja ir negatīva attīstība, tad tas ir Satversmes tiesas jautājums, manā redzējumā. Šeit mums ir valstī attiecīgas amatpersonas, arī 20 Saeimas deputāti, Valsts prezidents, tiesībsargs un arī jebkurš pilsonis varēs virzīt Satversmes tiesā šo jautājumu, ka nevar Saeima tomēr pati sākt nodarboties ar mediju vadību," sacīja Dimants.

"Tāpēc vispār ir NEPLP kā institūcija. Tā ir pamatjēga, ka ir šis deleģējums no Saeimas. Tad jau drīz arī tiesu spriedīs varbūt Saeimā. Tas ir tieši varas dalīšanas princips, kas ir šeit pārkāpts," pauda NEPLP valdes loceklis.

NEPLP valdes loceklis Ainārs Dimants par iespējamo finansējuma samazināšanu pieci.lv

  Asociācija: Pieci.lv nav sasniedzis savu mērķi

  Budžeta komisija lēmumu pieņēma pēc Latvijas Komerciālo radiostaciju asociācijas aicinājuma no radiostacijas pieci.lv budžeta vismaz 130 000 eiro pārdalīt aktuālās mūzikas jaunai platformai jeb stacijām, liecina asociācijas pārstāvja Ivo Baumaņa vēstule Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai.

  Baumanis raksta, ka būtu nepieciešams pārdalīt 130 000 eiro "uz atklāta konkursa kārtībā sadalāmu finansējumu multimediālās latviešu aktuālās mūzikas platformas izveidošanai, veicinot efektīvāku un mērķtiecīgāku finansējuma izlietošanu".

  Dokumenti

  Latvijas komerciālo radiostaciju asociācijas pārstāvja Ivo Baumaņa vēstule Saeimas budžeta un finanšu komisijai

  Lejuplādēt

  2.35 MB

  Viņaprāt, šādā veidā valsts parādītu, ka ir ieinteresēta sekmēt to jauno Latvijas mūziķu centienus, kas vēlas radīt jaunu, mūsdienīgāku Latvijas mūziku un kas būtu atskaņojama populārās mūzikas radiostacijās.

  Baumanis norāda, ka pieci.lv varēja kļūt būt par mediju, kas jauniešu vecumā no 15 līdz 30 gadiem popularizē mūziku latviešu valodā.

  "Diemžēl šī projekta mērķis bija nevis latviešu popmūzikas attīstīšana, bet gan konkurēšana ar Latvijā vadošajām jauniešu radiostacijām," rakstīts vēstulē, piebilstot, ka pieci.lv nav ieguvis tajā ieguldītajiem līdzekļiem atbilstošu popularitāti.

  Vēstulē arī norādīts, ka paaudze līdz 30 gadu vecumam var palikt bez zināšanām par dziesmām dzimtajā valodā, kas ir "viens no ietekmīgākajiem līdzekļiem latviskās, nacionālās apziņas ieaudzināšanā jauniešos".

  Zvaigzne Baumaņa vēstulē uzskaitītos pārmetumus portālam lsm.lv nosauca par nepamatotiem.

  Pieci.lv ir viens no Latvijas Radio kanāliem, kura mērķauditorija galvenokārt ir jaunieši. Testa režīmā radio sāka skanēt 2014.gada 3.martā.

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti