Viedokli pret eitanāziju Saeimas komisijā pauda divi veselības jomas eksperti un četri kristīgo konfesiju pārstāvji. Tikai argumenti atšķiras. Mediķi uzsvēra, ka vispirms jārisina problēmas paliatīvajā aprūpē, kas ir dārga un pašlaik lielā mērā gulstas uz tuvinieku pleciem.
“Mēs nevaram pieļaut to, ka tuvinieki uzspiež savu gribu šim pacientam, ja nevēlas par viņu rūpēties,” sacīja Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociācijas prezidente Iveta Golubovska.
Bet reliģisko konfesiju pārstāvji iebilda, eitanāziju salīdzinot ar slepkavību.
“Eitanāzija ir pretrunā ar ārsta misiju. Visvairāk viņam ir vajadzīgs otra cilvēka atbalsts un klātbūtne. Tā ir eksistenciāla krīze, kur viņam var palīdzēt,” pauda Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankevičs.
“Es domāju, ka mēs kā baznīca esam par dzīvību. Un mums ir jādara viss, lai cilvēks var dzīvot,” sacīja Latvijas Baptistu draudžu savienības bīskaps Kaspars Šterns.
Uzklausot visu uzaicināto viedokļus, kas visi bija “pret” eitanāzijas legalizāciju, deputātu vairākums arī nobalsoja “pret” vairāk nekā 10 000 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Par labu nāvi – eitanāzijas legalizācija".
“Noklausoties mediķu un reliģisko konfesiju pārstāvju teikto, es arī balsošu pret. Jo tas primārais ir sakārtot mūsu veselības aprūpes sistēmu pēc būtības,” sacīja Saeimas deputāts Edgars Kronbergs (“KPV LV” frakcija)
Divi deputāti balsojumā atturējās – Andris Skride un Ilmārs Dūrītis no “Attīstībai/Par!”. “Konfesiju paustais mani nepārsteidz. Baznīca vienmēr ir bijusi pret iespēju cilvēkam izvēlēties – dzīvot vai mirt. Tas nav nekāds pārsteigums,” norādīja Skride.
“Cik būs ārstu, kas uzņemsies šo nāvēšanas procedūru? Bet pats galvenais, vai cilvēki, sabiedrība ir gatavi pieņemt šo kardinālo izmaiņu? Uzklausot visus uzaicinātos, protams, bija sajūta, ka diskusija ir jāturpina. Bet jāturpina ne šīs kolektīvās iniciatīvas kontekstā, bet humāno vērtību kontekstā,” sacīja saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vadītāja Janīna Kursīte-Pakule (Nacionālā apvienība).
Savukārt iesnieguma autors Pēteris Buks pēc komisijas sēdes beigām LTV telefonsarunā sacīja, ka komisijā netika uzklausīts otras puses viedoklis, kas atbalstītu šādu iniciatīvu. Atkārtoti vākt parakstus viņš pagaidām neplāno.
Par šo Mandātu komisijas lēmumu vēl būs jābalso Saeimai.