Pusdiena

Pusdiena 14.06.2017

Pusdiena

Izmaiņas ugunsdrošības prasībās var ietekmēt dziesmu svētku dalībnieku izmitināšanu skolās

Saeimas komisija noraida Čigānes ideju piešķirt partijām naudu par jauniešu iesaisti

Saeimas komisija noraida ideju piešķirt naudu partijām par jauniešu iesaisti

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija trešdien, 14.jūnijā, noraidīja partijas "Vienotība" deputātes Lolitas Čigānes priekšlikumu piešķirt politiskajām partijām valsts budžeta naudu, ja tām ir jaunatnes organizācijas.

"Vienotības" deputātes Čigānes priekšlikums paredzēja, ka partijas, kuras iepriekšējās Saeimas vēlēšanās saņēmušas vairāk nekā 2% vēlētāju atbalstu, par katru balsi gadā saņemtu papildu 20 centus no valsts budžeta, ja partijai ir jaunatnes organizācija, kurā ir vismaz 50 biedri. Pusei no tiem būtu jābūt arī partijas biedriem.

Čigāne Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā argumentēja, ka tādā veidā politikai varēs piesaistīt vairāk jauniešu. Skatoties uz iepriekšējām Saeimas vēlēšanām, šāds priekšlikums varētu izmaksāt aptuveni 170 000 eiro gadā.

"Tā fiskālā ietekme ir maza. Mēs esam gatavi samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas radīs fiskālo efektu par 600 miljoniem, un atteikties no solidaritātes nodokļa, kas radīs fiskālo efektu par 45 miljoniem.

Šeit, tikai tāpēc, lai vairāk jauniešu dabūtu politikā, [vajadzīgi 170 000 eiro]. Kolēģi, mēs esam mirstīgi. Mēs kādreiz visi nomirsim. Kas to Latvijas valsti vadīs tālāk?" sprieda deputāte.

Lielākā daļa komisijas deputātu Čigānes priekšlikumu kritizēja, lai gan atzina to par interesantu. Komisijas priekšsēdētājs, opozīcijā esošās partijas "Saskaņa" deputāts Sergejs Dolgopolovs piekrita, ka partijām naudas ir maz, tomēr, viņaprāt, šis nav pareizais veids, kā to labot.

"No vienas puses, mums vajadzētu palielināt partiju finansējumu, bet, no otras puses, mums nevajadzētu diktēt partijām, kādā virzienā viņiem jāstrādā un ar kādām iedzīvotāju grupām. Vienai partijai varbūt ir lielāks atbalsts pensionāriem un interešu loks ir tur, otrai partijai lielāks akcents uz jaunatnes lietām, trešajai partijai uz nevalstiskajām organizācijām. Tāpēc, man liekas, ka tā ir zināma iejaukšanās," atzina Dolgopolovs.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārstāve Inga Jaunskunga arī norādīja, ka būtu grūti izkontrolēt, kurām partijām jaunatnes organizācijas atbilst kritērijiem naudas saņemšanai.

Savukārt Nacionālās apvienības deputāte Janīna Kursīte-Pakule uzskata, ka, piešķirot partijām naudu par jauniešu iesaisti, tiek diskriminētas citas grupas.

"Tikpat labi es varētu teikt 0,2 eiro par cilvēkiem ar īpašiem vajadzībām – tas būtu ļoti svarīgi, lai arī būtu pārstāvniecība. 0,2 eiro par sievietēm, lai vairāk politiskajā dzīvē iesaistītos. Pie kā mēs nonākam?" vērtēja Kursīte-Pakule.

Čigānes partijas biedri komisijā rosināja atlikt lēmumu uz nedēļu, lai priekšlikumu pārrunātu frakcijās. Tomēr vairākums lēma to noraidīt uzreiz. Čigāne uzskata, ka tādā veidā komisijas deputāti izvairās no konkurences.

"Esošie ievēlētie politiķi vienkārši grib saglabāt savu varas monopolu un neļaut politikā ienākt pēc būtības jauniem cilvēkiem, kas, kvalitatīvi un ilgstoši līdzdarbojoties politiskajā procesā, ieņemtu viņu vietas," norādīja Čigāne.

Viņa rosināja arī piešķirt partijām papildu finansējumu, ja tām ir reģionālie biroji, taču arī šo priekšlikumu deputāti noraidīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt