Panorāma

Pircēju nav, bet noma jāmaksā

Panorāma

Ulbrokā aizbēg no karantīnas

Ļauj celt VDD ēku velotreka «Marss» vietā

Saeimas komisija ļauj celt VDD ēku velotreka «Marss» vietā; aktīvisti neapmierināti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts drošības dienesta (VDD) jaunās ēkas būvniecības atlikšana vai kavēšana pašreizējos drošības apstākļos nav pieļaujama un ēka ir jāceļ noskatītajā vietā Rīgā, bijušā velotreka "Marss" teritorijā Brīvības gatvē. Šādu lēmumu pieņēmusi Saeimas Nacionālā drošības komisija, kura norāda, ka iecerētais zemesgabals ir vienīgā vieta, kas atbilst dienesta vajadzībām. Līdz ar to šķēršļu ēkas būvniecībai vairs nav.

ĪSUMĀ:

  • Saeimas Nacionālā drošības komisija lēmusi, ka VDD ēka taps velotreka "Marss" vietā.
  • Aktīvisti, kuri velotreka vietā gribēja parku, neapmierināti, ka lēmums pieņemts laikā, kad nedrīkst protestēt.
  • VDD pārstāvis norāda, ka cita vieta ēkai meklēta, bet nav atrasta.
  • Parku aicina taisīt netālu - teritorijā pie Rīgas 45. vidusskolas.

Saeimas Nacionālā drošības komisija pēc ekspertu uzklausīšanas vairāku mēnešu garumā pieņēmusi lēmumu rekomendēt  turpināt VDD ēkas būvniecības darbus atbilstoši saskaņotajam būvprojektam. Komisijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība) stāstīja, ka dienestam ir nepieciešama moderna ēka, lai tas pilnvērtīgi varētu reaģēt uz mūsdienu drošības izaicinājumiem.

"Komisijas deputāti ar pilnu atbildību skatījās argumentus, nevis emocijas. Izvērtējums nenozīmē, ka komisija pakļaujas katram jautājumam, kas tiek izvirzīts," sacīja Kučinskis.

Teikas apkaimes biedrības valdes priekšsēdētāja Selīna Vancāne ir viena no iniciatorēm, kura šā gada janvārī ar domubiedriem savāca un iesniedza Saeimā vairāk nekā 10 000 parakstu, lai konkrētajā vietā izveidot parku. Tagad viņa  norāda, ka komisijas lēmums nav pārsteigums. Viņai jau iepriekš bijusi sajūta, ka jautājums ir izlemts.

"Mēs neesam pavisam padevušies. Mēs esam, protams, ar tādu pesimistisku samierināšanās tendenci. Un tas nenozīmē, ka mēs šo pieņemam kā normu.

Un šī situācija ir kā nopietns signāls sabiedrībai, cik lielā mērā tā var iesaistīties. Ja valsts drošības iestāžu statusu var piemērot ātri un ērti, tad sabiedrība paliek aiz durvīm," uzsvēra Vancāne.

Kad agrākā velotreka vietā sliesies jaunā drošības dienesta ēka, ir klasificēta informācija. Vispirms parka teritorijā jāveic zemesgabala pielāgošana būvlaukuma prasībām. Un tikai pēc tam sāksies pirmie būvdarbi. Drošības dienesta pārstāvis vienīgi atklāj, ka ēkas apjoma un sarežģītības dēļ būvniecība varētu prasīt vairākus gadus.

"Šis ir bijis īpašs gadījums, kad kāda interešu grupu ir uzklausīta tik plašā valsts iestāžu spektrā. Viņi ir bijuši vairākās komisijās Saeimā, uzklausīti Ministru kabinetā un bijuši arī pie mums VDD. Īpašs gadījums arī ar to, ka kādas sabiedrības grupas interešu dēļ atkārtoti izvērtēta iespēja potenciālajai mājas būvniecībai. Mēs tomēr vēlreiz skatījāmies, kas ir Valsts nekustamo īpašumu portfelī, Rīgas domes un pašu aktīvistu piedāvātās adreses.

Saeimas lēmums ir atbilstošs, jo nekādi labāki varianti piedāvāti netika," komentēja VDD priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus.

Sabiedriskie aktīvisti pauž nožēlu, ka lēmums ticis pieņemts Covid-19 pandēmijas laikā, kad ārkārtējās situācijas dēļ ir aizliegti protesti. Savukārt Saeimas komisija aicina Rīgas domi labiekārtot sporta un atpūtas vietu teritorijā pie Rīgas 45. vidusskolas, kas ir netālu no "Marsa" velotreka.

KONTEKSTS:

Pēc tam, kad plašumā izvērtās iedzīvotāju iebildes pret koku izciršanu, publiski tika paziņots, ka plānotā biroja ēka bija paredzēta VDD vajadzībām. Ēkas būvniecības iecere aktualizēja jautājumu par specdienestu apvienošanu. Viens no koalīcijas partneriem - Jaunā konservatīvā partija - vēlētos atsevišķu Latvijas specdienestu apvienošanu, savukārt premjers un prezidents ir pret šādu ieceri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti