Saeimas komisija: Bērnus no aprūpes centra Kapseļu ielā nedrīkst pārvietot uz citu ēku

Bērnus no aprūpes centra Kapseļu ielā nedrīkst pārvietot uz citu ēku. Tā otrdien sprieda Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, kas sēdi noturēja aprūpes nama telpās. Runas par ēkas slēgšanu sākusi Labklājības ministrija, pamatojot ar ēkas slikto stāvokli un ekonomisko neizdevīgumu. Arī aprūpes centra vadītāja uzstāj, ka bērnus pārvietot nedrīkst – jaunā vidē viņiem adaptēties būs ļoti grūti. 

Saeimas komisija: Bērnus no aprūpes centra Kapseļu ielā nedrīkst pārvietot uz citu ēku
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

Kapseļu ielā 18 atrodas bērnu aprūpes centra "Rīga" filiāle. Ēkas pirmajā stāvā šobrīd dzīvo 11 bērni ar smagiem funkcionāliem traucējumiem. Diemžēl ēkas otrajā stāvā bērnus izmitināt nav iespējams gan kustību ierobežojumu dēļ, gan daļēji ēkas stāvokļa dēļ. Otrdien to izvērtēt ieradās deputāti, bažīgi par Labklājības ministrijas plānu ēku slēgt un bērnus pārvietot uz citu centra filiāli. 

"Varu apgalvot, ka nekāds lēmums par ēkas slēgšanu un bērnu pārvietošanu nav pieņemts.

Ir bijusi informācija no ''Šampētera namiem'' par to, ka šajā ēkā šajā vietā grīda kustas. Ir informācija par to, ka sanitārie mezgli nav atbilstoši lielākiem bērniem. Šobrīd otrais stāvs ir tukšs, un tā ir ekonomiski neizdevīga," komentēja ministrijas pārstāvis Krišs Lipšāns.

Deputāte Evita Zālīte-Grosa (Jaunā konservatīvā partija) citēja ministrijas vēstuli, kas rakstīta 2019. gada vidū. Tā apliecināja plānu ēku atsavināt vai pārdot. Bet ministrijas pārstāvji atzina, ka šobrīd pozīcija esot mainīta. Tomēr filiāles vadītāja Ilze Dzene Latvijas Radio pastāstīja, ka arī tā nav gluži patiesība:

"Arī augustā bija saruna, ka šī ēka ir jāatbrīvo līdz apkures sezonas uzsākšanai, taču tagad to noliedz – protams, mēs katrs aizsargājamies, kā mēs mākam."

Aprūpes centra filiāles vadītāja pastāstīja, ka bērnu pārvietošana būtu ļoti sarežģīta. Pēdējos gados daudzi atraduši savas ģimenes. Savukārt daļa no tiem, kas palikuši aprūpes namā, jau vairāk nekā gadu saņem ģimenes aprūpi, kas nozīmē dzīvi kopā ar "mammu" – aprūpētāju, kas veic mātes pienākumus. Šajā laikā bērnu attīstība ir ļoti strauji augusi.

"Šiem bērniem ir jānonāk ģimenē vai jāatgriežas bioloģiskajās ģimenēs, vai jānonāk būtiski labākos apstākļos.

Un būtiski labāki apstākļi mūsu izpratnē bez ģimenes ir tādi, ka bērni dzīvo viņiem zināmā vidē," sacīja Dzene.

Arī komisijas deputāti piekrita, ka bērnus pārvietot uz citu aprūpes nama filiāli nedrīkst. Viņi lūdza ministrijai to apstiprināt vēstulē.

"Ir jāstrādā bērnu interesēs.

Un pakalpojums Kapseļu ielā šobrīd tiek nodrošināts ļoti kvalitatīvs. Daudzi bērni no turienes nonāk ģimenēs. Nav pieļaujama šīs mājas slēgšana. Tālākos procesus lūdzam Labklājības ministrijai saskaņot ar komisiju," sacīja komisijas vadītājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!").

Ministrijas piedāvātais risinājums ir iegūt apsaimniekotāja "Šampētera nams" atzinumu, kādas investīcijas ir nepieciešamas konkrētajā ēkā, lai tā var turpināt darbu, un papildus ieguldīt ēkā budžeta līdzekļus.

KONTEKSTS:

Labklājības ministrija ķērusies klāt valsts sociālās aprūpes centru reorganizācijai, rosinot atbrīvot arī vienu no Kapseļu ielas bērnunama abām ēkām. Bērniem tas nozīmētu pārvākšanos, krasu vides maiņu un dzīvošanu lielās grupās, kas neatbilst ģimeniskas vides modelim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt