Pusdiena

Pusdiena 23.01.2018

Pusdiena

Ar kaimiņvalstīm kopīgos zāļu iepirkumos Latvija ietaupījusi pusmiljonu eiro

Saeimas komisijā bažas par valsts pārvaldē strādājošo algu publicēšanu

Saeimas komisijā bažas par valsts pārvaldē strādājošo algu publicēšanas atbilstību jaunajai regulai

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija otrdien, 23. janvārī, neatbalstīja priekšlikumu paplašināt to publiskajā sektorā strādājošo loku, kuru algas būtu jāpublicē internetā. "Vienotības" frakcijas deputāts Ints Dālderis rosināja publicēt arī izglītības iestāžu, valstij piederošo kapitālsabiedrību un Latvijas Bankas darbinieku algas, taču komisija ne tikai priekšlikumu noraidīja, bet arī sliecas mīkstināt jau esošās algu publicēšanas prasības, lai izvairītos no tiesvedībām pēc Eiropas Savienības (ES) Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanas.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija priekšlikumu publicēt internetā arī skolu, valstij piederošo uzņēmumu un Latvijas Bankas darbinieku algas noraidīja vienbalsīgi. Priekšlikuma autors, "Vienotības" frakcijā strādājošais partijas "Kustība "Par!"" deputāts Ints Dālderis uz sēdi nebija ieradies, un arī no Dāldera kolēģiem neviens viņa priekšlikumu neaizstāvēja.

Saeimas Juridiskais birojs sēdē pauda bažas, ka šāda algu publicēšana būtu pretrunā ar jauno ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu, kura tiks piemērota no 25. maija.

Biroja ieskatā algu publicēšana ar vārdiem un uzvārdiem varētu nebūt attaisnojama ar mērķi dod sabiedrībai informāciju par valsts naudas izlietojumu.

Deputāti birojam piekrita, turklāt Zaļo un Zemnieku savienības deputāts Ainārs Mežulis ieteica arī pārstrādāt valsts budžeta pieņemšanas laikā apstiprinātos likuma grozījumus, kas uzdeva par pienākumu valsts un pašvaldību iestādēm mājaslapā publicēt saviem darbiniekiem izmaksāto atalgojumu ar vārdiem un uzvārdiem.

"Jāņem ir atpakaļ izskatīšanai tas likums, kuru, manā skatījumā, populistiski pieņēma, lai visi būtu labi. Vai nu ir visi, vai ir atbilstoši regulai. Pieļauju jau tagad, ka tūlīt sāksies tiesvedības ar valsti tāpēc, ka mēs nepildām Eiropas regulas," teica Mežulis.

Komisija vienojās sanākt uz slēgtu sēdi, lai izlemtu, kā tālāk rīkoties. Komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs ("Saskaņa") stāsta, ka šobrīd nav atbildes uz jautājumu, vai jau tagad spēkā esošā kārtība valsts pārvaldē strādājošo algu publicēšanai internetā ar vārdiem un uzvārdiem ir pretrunā jaunajai ES regulai. To varēšot apgalvot vien tad, kad par algas publicēšanu kāda persona vērsīsies tiesā.

Tomēr Dolgopolovs piebilst, ka Saeimai likumdošanā ir jāspēj paredzēt un izvairīties no tiesvedību riskiem, un šajā gadījumā tādi pastāvot.

Deputāts arī neslēpj, ka pats valsts pārvaldē strādājošo algu publicēšanai internetā neredz jēgu.

"Jau šodien Valsts pārvaldes iekārtas likumā ir ierakstīts, ka šī informācija ir pieejama. Tas nozīmē, ka, ja jūs interesē kaut kādi konkrēti dati, jūs tos varat pieprasīt. Ja jūs izliksiet visas tās ziņas internetā, jūs vienkārši atvieglojat lietošanas iespējas, un arī ne visai sabiedrībai, jo sabiedrībā, ticiet man, super būtu, ja 1% izmantotu šo informāciju," teica Dolgopolovs.

Viņš uzsver, ka jau šobrīd publiski pieejamas ir 70 000 valsts amatpersonu deklarācijas, kurās redzams ne tikai atalgojums, bet arī piederošie īpašumi un citas ziņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt