Dienas ziņas

NBS: mācības «Namejs 2018» bija veiksmīgas

Dienas ziņas

Pasniedz Jāņa Dūmiņa balvu

VDK dokumentus plānots publiskot internetā

Saeimas komisija atbalsta «čekas maisu» publiskošanu ar pētnieku komentāriem (precizēts)

Bijušās PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) dokumenti tiks publiskoti internetā ar pētnieciskiem komentāriem, trešdien, 5.septembrī, nolēma Saeimas komisija. Taču kad un kāda informācija tiks atklāta, vēl būs jālemj parlamentam, lai, publiskojot dokumentu saturu, netiktu atklāti arī sensitīvi dati. 

Lēmums par VDK dokumentu publiskošanu ir jāpieņem vēl šai Saeimai, un tā ir politiska izšķiršanās, tā trešdien uzskatīja Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputāti. 

Nacionālās apvienības pārstāvis Aleksandrs Kiršteins sagatavojis vairākus priekšlikumus par dokumentu publiskošanu, rosinot atklāt štata darbinieku sarakstu, ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartītes, aģentūras alfabētiskās un VDK aģentūras statistiskās kartotēkas.

Viņš arī mudina daļu informācijas publiskot līdz valsts simtgadei. Satversmes aizsardzības birojs gan apšauba, ka 2 mēnešu laikā varētu tikt sagatavota publicējamā informācija, jo tam nepieciešami tehniskie un finanšu resursi, un tas prasītu vismaz 3 mēnešus.  

Saeimas Juridiskā biroja pārstāve sēdē skaidroja, ka, publiskojot dokumentus, jānosaka publicēšanas mērķis un stingri jāskatās, lai netiktu izpaustas sensitīvas ziņas.

Dokumentu publiskošanai trešdien vienbalsīgi piekrita visi klātesošie komisijas deputāti.

Komisijā gan izcēlās domstarpības par finansējumu informācijas publiskošanai.

Saeima likumprojektu otrajā lasījumā iecerējusi skatīt 20. septembrī, bet galīgajā lasījumā - divas dienas pirms nākamās Saeimas vēlēšanām.

KONTEKSTS:

Precizējums.

Precizēta informācija par komisijas pārskatu “Kontekstā”.

Saeima jau 2014. gada maijā pieņēma likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc 2018.gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā.

Pētnieki lēmuši, ka VDK dokumenti būtu nododami Nacionālajam arhīvam, kur tie jebkuram būtu brīvi pieejami izpētei. Arī rosināts digitalizēt un publiskot čekas aģentu kartotēku tās oriģinālajā veidolā. 

Komisijas pārskats publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti