Saeimas komisijā apšauba auditorfirmas izvērtējumu par augstskolu programmām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saeimas Izglītības komisijā otrdien tā arī nesāka skatīt pēc būtības pārkāpumus, ko konstatējis audits par veikto augstākās izglītība studiju programmu izvērtējumu. Tā vietā ministrijas virzienā adresēti pārmetumi par informācijas noslepenošanu, par auditora firmas "Deloitte Latvia" izvēli un pat par tās kompetenci.

Gan Augstākās izglītības padomes (AIP) vadītājs Jānis Vētra, gan arī pētījuma projekta vadītāja Baiba Rivža Saeimas komisijas sēdē pauda sašutumu par ministrijas komunikāciju un audita nepubliskošanu.

„Kur ir te laba pārvaldība? Un vispār savstarpēja cieņa? Es jūtos morāli pazemota, ka man pat neparāda to, kādi ir rezultāti. Mēs te kā tāda noziedznieku banda esam! Kā tas ir saprotams? ” sašutumu pauda Baiba Rivža.

Arī Vētra norādīja, ka ministrijas ierēdņi varot taču atnākt un paprasīt visus interesējošos jautājumus, nevis vispirms visu ziņot publiski. „Elementāra lietu kārtošana,” teica Vētra.

Izglītības komisijas vadītāja, „Vienotības” deputāte Ina Druviete komisijā atzina, ka deputātiem nebija pietiekami daudz laika, lai iepazītos ar ziņojumu, kas saņems vakar vakarā, tāpēc arī nepievēršas tā saturam. Arī deputāts Vladimirs Reskājs atzina, - kamēr „Deloitte Latvia” ziņojums nav publiski pieejams, grūti ir pat kvalitatīvi diskutēt par šo jautājumu. Tomēr norādīja, ka par ierēdņu atbildību tomēr būtu jārunā visu komiteju un vadības līmenī.

To vēlējās arī izglītības ministrs Roberts Ķīlis. Viņš bija iecerējis Saeimas komisiju aicināt izvērtēt Augstākās izglītības padomes darbību, tomēr atzina, ka tam varētu būt šķēršļi.

„Nu tur jau apšaubīs līdz Dievam tam kungam visdrīzāk. Tā tomēr ir cīņa. Daudzu cilvēku reputācijas un, iespējams, arī karjeras ir saistītas. Es domāju, ka AIP izvērtējums visdrīzāk notiksies. Šeit ir redzamas domstarpības starp atzariem – būtiskas un fundamentālas domstarpības. Un Saeimai ir kaut kas jādara,” teica Ķīlis.

Padomes vadītājs Jānis Vētra skaidro, ka ir gatavs arī padomes auditam. Pārmetumus par pētījumu Vētra noraida un uzskata, ka pats audits veikts pavirši un angažēti.

Jau vēstīts, ka ministrija šobrīd vērtē, cik daudz no pirms teju gada pabeigtā pētījuma iespējams izmantot, lai akreditētu augstskolu programmas. Arī Latvijas Universitāte aicina rast vienotu valodu, lai būtu iespējams turpināt un vispār uzsākt akreditācijas procesu.

Jāatgādina, ka "Deloitte Latvia" auditā konstatējusi, ka augstākās izglītības studiju programmu izvērtējums ir veikts nepilnīgi un ar būtiskie, par varbūtējiem krimināla rakstura pārkāpumiem, piemēram, eksperti parakstījušies citu vietā, nav atbildīgi veikuši izpēti, citi parakstījuši tukšas lapas, daļa ekspertu ir interešu konfliktā, tāpēc nedrīkstēja veikt analīzi, citi vēl vērtējuši savai kompetencei neatbilstošas programmas. Problēmas arī ir ar metodoloģiju - to sāka izmantot, pirms vēl tā apstiprināta. Pirms audita pabeigšanas gan bija bažas, vai nav arī viltoti dokumenti, tad tas būs jāvērtē Ģenerālprokuratūrai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti