Saeimas juridiskā komisija pabeidz darbu pie izmaiņām Referendumu likumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.

Ja parlaments atbalstīs komisijā apstiprināto redakciju, tad jau no septembra parakstu vākšanu iniciatoriem bez valsts atbalsta būs jāspēj savākt 50 tūkstoši parakstu tagadējo 10 tūkstošu vietā.

Saeimas Juridiskā komisija šodien pabeidza darbu pie Valsts prezidenta Andra Bērziņa iebildumus iepriekš izraisījušajām izmaiņām Tautas nobalsošanas likumā, un iecerēts, ka jau pēc nedēļas par likuma grozījumiem atkārtoti balsos Saeima. Ja parlaments atbalstīs komisijā apstiprināto redakciju, tad jau no septembra parakstu vākšanu iniciatoriem bez valsts atbalsta būs jāspēj savākt 50 tūkstoši parakstu tagadējo 10 tūkstošu vietā. Koalīcija sola, ka katram gribētājam parakstīties tas neizmaksās vairāk par latu, bet no 2015.gada to varēšot darīt par velti tiešsaistē. Savukārt opozīcija ar jauno regulējumu kategoriski nav mierā un sola nākamnedēļ izlemt, kā pret to cīnīties turpmāk.

Nokaitētā gaisotnē Saeimas Juridiskā komisija skatīja otrreizējai caurlūkošanai prezidenta atdotos grozījumus likumā "Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu". Tomēr galu galā likumprojektu komisija izskatīja saskaņā ar iecerēto grafiku, tāpēc Saeima par to varēs balsot jau nākamnedēļ ieplānotājā ārkārtas sēdē. Prezidenta Bērziņa paustie iebildumi komisijā esot ņemti vērā, tagad jāgaida parlamenta balsojums, teic Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Gundars Daudze.

Daudze arī apstiprināja, ka prezidenta motivācijas vēstulē bija skaidri norādīts: 10 tūkstošu vēlētāju slieksnis parakstu vākšanas pirmajā kārtā esot pārāk zems, un tas ir jāceļ. Jāatgādina, ka prezidents bija arī iebildis pret pārāk ilgo pārejas periodu - sākotnējā likuma redakcijā būtiskas izmaiņas nebūtu gaidāmas līdz 2015.gadam. Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne no "Vienotības" uzskata, ka katram vēlētājam, kas grib parakstīties zem kādas iniciatīvas, ir pienākums samaksāt par paraksta apliecināšanu simbolisku summu līdz vienam latam. Par naudas varas palielināšanu politikā šai gadījumā neesot pamata runāt, saka deputāte. Turklāt valdībai būs uzdots līdz 2014.gada 1.septembrim izveidot un nodrošināt elektroniskās parakstu vākšanas sistēmu tiešsaistē portālā "Latvija.lv".

Čepāne vairākkārt uzsvēra - Satversmē tiesības paredzētas iesniegt likumprojektu ir vienai desmitajai daļai vēlētāju jeb apmēram 150 tūkstošiem cilvēku, un šis princips nav grozīts. Tomēr opozīcijā esošā "Saskaņas centra" frakcijas vadītāja vietnieks un Juridiskās komisijas deputāts Valerijs Agešins uzskata, ka grozījumi ir koalīcijas mēģinājums referendumus padarīt faktiski neiespējamus. Opozīcija, arī Zaļo un Zemnieku savienība, jau iepriekš pieļāva iespēju savākt 34 deputātu parakstus, lai pieprasītu prezidentam uz laiku apturēt likuma virzību, Centrālajai vēlēšanu komisijai sākot parakstu vākšanu iespējamai referenduma ierosināšanai. Vispirms gan opozīcija izlēma prezidentam lūgt likumu atdot atpakaļ Saeimai pārstrādāšanai, taču rezultātā koalīcijas akceptētais risinājums ir pat vēl stingrāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti