Saeimas deputāts Geidāns noliedz ietekmēšanu Civilās savienības regulējuma atbalstam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saeimas Juridiskās komisijas sēdē šonedēļ balsojums par Civilās savienības likumprojekta virzīšanu uz Saeimas sēdi galīgajā lasījumā saskārās ar sarežģījumiem, pēc kuriem viens no komisijas deputātiem Aivars Geidāns ("Konservatīvie") mainīja savu balsojumu, nodrošinot pārsvaru likumprojekta virzīšanai uz Saeimu. Vairāki deputāti, kuri ir pret likumprojektu, spekulēja, ka Geidānam pateikts priekšā, kā jābalso. Geidāns ietekmēšanu noliedz.

Saeimas deputāts Geidāns noliedz ietekmēšanu atbalstam Civilās savienības likumprojektam
00:00 / 03:43
Lejuplādēt

Civilās savienības likumprojekts Satversmes tiesas uzdevumā paredz ieviest jaunu veidu divu pilngadīgu personu kopdzīves juridiskai reģistrēšanai. Tas pavērtu iespējas reģistrēt viendzimuma pāru attiecības. Likumprojekts debatēs Saeimā saskāries ar plašu pretestību, ieskaitot argumentus, ka tas esot liels solis pretī viendzimuma laulību ieviešanai Latvijā. Deputātu iesniegto priekšlikumu vidū bija arī aicinājums likumprojektu ieviest 2039. gadā vai noteikt tā darbību tikai uz vienu dienu.

Šajā trešdienā Saeimas Juridiskās komisijas deputāti pabeidza izskatīt visus priekšlikumus un notika balsojums par likumprojekta virzību uz Saeimas sēdi. Bija gan "par", gan "pret" balsis, daži deputāti, ieskaitot pie frakcijām nepiederošo deputātu, nu jau partijas "Konservatīvie" biedru Aivaru Geidānu, paziņoja, ka nebalso. Rezultātā komisijas deputātu balsojums izrādījās līdzīgs – pieci deputāti balsoja par likumprojekta virzību, pieci pret. Tādējādi bija vajadzīgs atkārtots balsojums.

Deputāti atsāka balsot, līdz deputāts Geidāns otrreiz paziņoja, ka nebalso. Šajā brīdī komisijas sēdē iestājās pārdesmit sekundes ilgs klusums.

Komisijas vadītājs Jānis Butāns ("Konservatīvie") paziņoja par tehnisko pauzi, ko likumprojekta oponenti Jūlija Stepaņenko un Jānis Iesalnieks (Nacionālā apvienība) nekavējās sasaistīt ar "balsojuma pieregulēšanu".

Stepaņenko sacīja: "Balsojam, balsojam tālāk, kolēģi, jums vienkārši nepietiek laikam balsu, bet balsojums šobrīd notiek. Tā kā nevajag šobrīd nekādas tehniskas problēmas uzrādīt. Mēs visu dzirdam ļoti labi."

Iesalnieks uzsvēra: "Tās tehniskās problēmas laikam saistītas ar balsu pirkšanu šobrīd."

Pēc tehniskās pauzes balsojums turpinājās un Geidāns nobalsoja par likuma virzīšanu uz Saeimu.

Stepaņenko komentēja: "Ā, redz, kur atradās! Nopirka!" Arī Iesalnieks piebalsoja: "Kāda ir takse tagad balsij?"

Rezultātā par likumprojektu nobalsoja seši deputāti, pieci bija pret. Likumprojekts nodots skatīšanai Saeimas sēdē galīgajā lasījumā. Juridiskās komisijas vadītājs Butāns neveiklo situāciju komisijas sēdē komentēja atturīgi, aicinot katram pašam secinājumus izdarīt no Saeimas mājaslapā attiecīgās sēdes sadaļā atrodamā ieraksta.

"Manuprāt, vienkāršāk ir noklausīties to audio ierakstu. Tas ir publiski pieejams. Un pēc tā arī izdarīt secinājumus. Vairāk detaļās, tehniskās niansēs nekomentēšu. Negribas, lai aiziet tehniskas spekulācijas par tēmu, kas tur notika. Geidāna kungs, lai apliecinātu savu balsojumu, ir sagatavojis arī iesniegumu," stāstīja Butāns.

Dažiem deputātiem bija aizdomas, ka šīs tehniskās pauzes laikā Geidānam pateica, kā jābalso. Taču deputāts uzsvēra, ka lēmumu pieņēmis pats, skatoties, kāda ir situācija.

Geidāns neslēpa, ka neatbalsta Civilās savienības likumprojektu. Ar to viņš pamatoja savu sākotnējo izvēli nebalsot. Tomēr vēlāk komisijas sēdē viņš savas domas mainījis, lai balsojums sakristu ar biedriem no partijas "Konservatīvie", kurā pats iestājies. Balsojuma iespaidošanu viņš noliedz.

"Organizācijas vārdā es, arī skatoties, kā tas balsojums virzās, pieņēmu lēmumu nobalsot "par". Tas bija mans lēmums bez kaut kāda spiediena.

Jo, nu, kāda spiediena... Tas laika sprīdis bija minimāls, līdz tās problēmas tika novērstas. Ietekmēšana nekāda nav bijusi. Es pats to lēmu, un deputāts komisijas sēdē lēmumu drīkst mainīt. Taču pats personīgi es šo likumprojektu neatbalstu," komentēja Geidāns.

Saeimas sēdē Civilās savienības likumprojektu paredzēts iekļaut nākamnedēļ. Paredzams, ka Nacionālā apvienība arī šoreiz izmantos iespēju pieprasīt tā skatīšanu atlikt par vienu nedēļu. Vēl daļa deputātu cer bremzēt likumprojekta virzību ar lēmuma projektu par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu līdz 30. oktobrim. Ja to pieņems, Civilās savienības likumprojekts bez izskatīšanas plenārsēdē būtu jāatdod atpakaļ skatīšanai Juridiskajā komisijā.

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Iepriekš ziņots, ka Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likumam.

Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā līdz 29. jūlijam notiek parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvā noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni. Arī vairāki juristi un nevalstiskās organizācijas ir pret Civilās savienības likumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti