Panorāma

Gitans Nausēda – jaunais Lietuvas prezidents

Panorāma

Mazākumtautību skolas gatavojas valodas reformai

Saeimas deputāti varētu atbalstīt Ē. Kalnmeiera izvērtēšanu

Saeimas deputāti varētu rosināt ģenerālprokurora darbības pārbaudi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Valdība nevirzīs jautājumu par ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera darbības pārbaudes uzsākšanu, taču tieslietu ministra Jāņa Bordāna (Jaunā konservatīvā partija) sagatavotais informatīvais ziņojums tiks ņemts par pamatu attiecīgam Saeimas deputātu pieprasījumam.

Atbilstoši Prokuratūras likumam Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājam ir jārosina ģenerālprokurora darbības pārbaude, ja to pieprasa ne mazāk kā 34 Saeimas deputāti. Tieslietu ministrs ir gatavs tikties ar Saeimas deputātiem un pamatot, kāpēc būtu svarīgi vismaz trešdaļai Saeimas deputātu parakstīt dokumentu, lai AT varētu sākt ģenerālprokurora Kalnmeiera darbības izvērtēšanu.

"Izmeklēšana, ko veiktu Augstākās tiesas tiesnesis, nozīmētu, ka izpildvara nejaucas tiesu varā," skaidroja ministrs.

Bordāns, kurš aizpagājušajā nedēļā paziņoja, ka izsaka neuzticību ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, ir pārliecināts, ka Saeimā izdosies atrast pietiekami daudz atbalstītāju.

Bordāns ir pārliecināts, ka, iepazīstoties ar ministrijas sagatavoto informāciju, tiks sākts process par ģenerālprokurora atbilstību ieņemamajam amatam. Kalnmeiers, Bordāna ieskatā, nespēj nodrošināt efektīvu prokuratūras darbu, kvalitatīvu kontroli un uzraudzību pār padoto prokuroru darbu, kā arī nespēj to organizēt un vadīt tā, lai prokuratūra iespējami ātri varētu pārņemt savā darbā starptautiski atzīto labo praksi.

Vairāki koalīcijas deputāti pēc sadarbības padomes sēdes pirmdien, 27. maijā, atzina, ka redz nepieciešamību sākt diskusiju par Kalnmeiera atbilstību amatam.

"Ja mēs varam tiesiski pamatot nepieciešamību vērtēt ģenerālprokurora darbu, mēs būtu gatavi šādu lūgumu Augstākās tiesas priekšsēdētājam parakstīt," teica deputāts Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!")

Saeima ģenerālprokuroru no amata var atlaist, ja AT priekšsēdētāja īpaši pilnvarots Augstākās tiesas tiesnesis, veicot pārbaudi, konstatējis kādu no likumā minētajiem atlaišanas pamatiem un par to atzinumu devis Augstākās tiesas Plēnums.

Iepriekš koalīcijas partneri par Bordāna informatīvo ziņojumu izteicās piesardzīgi, sakot, ka dokumenta izpētei nepieciešams laiks, un uzsvēra – Latvijā tiesu vara ir neatkarīga. Tagad viņi pauž gatavību diskutēt par prasības iesniegšanu AT priekšsēdētājam.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns par ģenerālprokurora pārbaudes rosināšanu
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

Bordāns uzsvēra, ka deputātiem, iespējams, ir dažādi viedokļi, bet ir kopēja izpratne, ka jautājums ir skatāms Saeimā, un atbilstoši tās darba procesam tiks izstrādāts jauns dokuments, kas tiks ņemts par pamatu deputātu paziņojuma sastādīšanai.

KONTEKSTS:

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns izteicis neuzticību ģenerālprokuroram. Viņš rosina vērtēt Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam saistībā ar attieksmi un darbībām cīņā ar naudas atmazgāšanu. Jautāts, vai neuzticības izteikšana saistīta ar JKP biedra Jura Juraša kriminālprocesu, Bordāns atbildēja noliedzoši. Tomēr Kalnmeiers uzskata, ka vajadzētu rūpīgi izvērtēt, vai Bordāna rosinājums nav politiski motivēts.

Likums nosaka, ka Saeima var ģenerālprokuroru atbrīvot no amata, ja AT priekšsēdētāja īpaši pilnvarots AT tiesnesis pārbaudē konstatē kādu no likumā minētajiem atlaišanas pamatiem un par to atzinumu devis AT Plēnums. Likums nosaka, ka pārbaudi par ģenerālprokurora atbilstību amatam ierosina AT priekšsēdētājs pēc savas iniciatīvas vai pēc trešdaļas Saeimas deputātu pieprasījuma. AT priekšsēdētājs jau izteicies, ka pašlaik nepastāv priekšnoteikumi pārbaudes veikšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti