Saeimas deputāti un ministri nedrīkstēs saņemt algu par darbu biedrībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saeimas deputāti, Ministru prezidents un viņa biedrs, ministri, īpašu uzdevumu ministri un parlamentārie sekretāri var savienot darbu ar citiem amatiem biedrībās, nodibinājumos un sociālajos uzņēmumos tad, ja par tiem nesaņem atalgojumu.

To paredz Saeimā galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi likumā par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā.

Šāds nosacījums tiek skaidrots ar to, ka minētajām organizācijām var būt arī saimnieciski vai citi mērķi, kas var ietekmēt amatpersonas pienākumu veikšanu.

Uz trešo lasījumu bija iesniegti priekšlikumi ļaut virknei citām amatpersonām, tostarp pašvaldību vadītājiem, Latvijas Bankas prezidentam, drošības dienestu un citu iestāžu vadītājiem savienot amatus ar darbu sociālajos uzņēmumos, ja tas nerada interešu konfliktu. Taču parlaments šādas izmaiņas neatbalstīja.

"Šo divu priekšlikumu atbalstīšana pavērtu arī ceļu negodprātīgām amatpersonām sociālo uzņēmumu izmantot kā piesegu nepelnītu labumu gūšanai. Sociāli uzņēmumi, protams, ir ļoti laba iniciatīva. (..) Tikai jāapzinās, ka jebkuras priekšrocības, kuras mēs radām valsts amatpersonām saistībā ar darbību sociālo uzņēmēju darbības jomā un kuras pēc tam tiek ļaunprātīgi diskreditētas, var diskreditēt sociālā uzņēmuma nozīmi un lomu sabiedrībā," komentēja Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja Juta Strīķe (Jaunā konservatīvā partija).

Jaunā likuma norma  izsauca iebildumus vien no Saeimas ārpusfrakciju deputātu vidus.

"Tad, kad [Juris] Jurašs strādā Tieslietu ministrijā un ir tiesājama persona, tad Strīķei nav interešu konflikta. Tad, kad cilvēki grib strādāt sociālā uzņēmumā un palīdzēt citiem, tad Strīķei ir interešu konflikts," norādīja deputāts Aldis Gobzems.

KONTEKSTS:

Jau iepriekš Jaunā konservatīvā partija (JKP) skaidroja, ka, deputātam saņemot algu biedrībās, rodoties bažas, vai deputāts pārstāv vēlētāju vai biedrības intereses, vai vēl kādas citas interešu grupas intereses. Ar grozījumiem iecerēts samazināt “slēptas kukuļošanas riskus”.

JKP, atsaucoties uz amatpersonu deklarācijām, norāda uz vairākiem Saeimas deputātiem, kuri saņem atalgojumu biedrībās un nodibinājumos:

  • Latvijas Lielo pilsētu asociācijā Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība) 2017. gadā saņēmis 32 049 eiro.
  • Regīna Ločmele-Luņova (“Saskaņa”) 2018. gada Rīgas Tūrisma attīstības birojā atalgojumā saņēma 31 026 eiro un “Riga.lv” - 4791 eiro.
  • Armands Krauze (Zaļo un Zemnieku savienība) 2017. gadā līdztekus Zemkopības ministrijas parlamentārā sekretāra amata algai 35 852 eiro apmērā no Latvijas Biškopības biedrības saņēma 13 242 eiro.
  • Didzis Šmits (“KPV LV”) 2018. gadā no Latvijas Zivrūpnieku savienības saņēmis 38 424 eiro un 5223 eiro no “European crabbing association”.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti