Sadaļas Sadaļas

Saeimas deputāti: Nacionālajā attīstības plānā trūkst skaidra augstākās izglītības redzējuma

Pašlaik Nacionālajā attīstības plānā 2021.-2027.gadam (NAP2027) trūkst skaidra augstākās izglītības redzējuma – uzskata Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas deputāti, sēdē pārrunājot NAP2027 mērķus zinātnes un augstākās izglītības jomā.

Saeimas paziņojumā medijiem norādīts, ka trešdien, 16.oktobrī, deputāti sēdē uzklausīja Pārresoru koordinācijas centra pārstāvjus par NAP2027 iekļauto rīcības virzienu “Kvalitatīva, pieejama, iekļaujoša izglītība”, vienlaikus turpinot pārspriest arī rīcības virzienu “Zinātne sabiedrības attīstībai, tautsaimniecības izaugsmei un drošībai”.

Uzklausot klātesošos nozares pārstāvjus par to, vai viņi NAP2027 šobrīd iekļauto redzējumu atbalsta un vai tas atbilst globālajām tendencēm, deputāti uzsvēra, ka plānošanas periodam ir nepieciešama skaidra vīzija un konkrēts plāns, tostarp runājot arī par investīciju apjomu. Nav citas būtiskākas nacionālās prioritātes kā izglītība, uzsvēra Ilgtspējīgas attīstības komisija un kā labās prakses piemēru minēja vairākas Eiropas valstis, kurās izvirzīti skaidri mērķi katram izglītības līmenim, kā arī mūžizglītībai.

“Pašlaik iezīmējas pretrunas starp valdības rīcības plānu, kurā iecerēts, ka vismaz viena Latvijas universitāte iekļūs 500 pasaules labāko universitāšu vidū, un Nacionālo attīstības plānu, kurā šobrīd nav skaidru priekšnoteikumu šīs ieceres īstenošanai,” pēc sēdes sacīja komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis (“Saskaņa”).

Pārresoru koordinācijas centra pārstāvji sacīja, ka izglītības sistēma ir jāpielāgo valsts demogrāfijas situācijai un darba tirgum. Pašlaik noris NAP2027 pirmās redakcijas sabiedriskā apspriešana un tiek gaidīti būtiski priekšlikumi arī no nozares.

Līdz NAP2027 tiks virzīts apstiprināšanai Saeimā, komisija turpinās vērtēt katru plānā ietverto prioritāti un rīcības virzienu.

KONTEKSTS:

Pašlaik top Nacionālais attīstības plānā 2021.-2027. gadam, nosakot stratēģiskos mērķus un prioritātes ar konkrētiem uzdevumiem, kas Latvijā jāveic, lai nākamajos septiņos gados panāktu ikviena Latvijas cilvēka un valsts izaugsmi.

NAP2027 noteikti trīs stratēģiskie mērķi:  

  • vienlīdzīgas iespējas,
  • produktivitāte un ienākumi, 
  • sociālā uzticēšanās.

Tie būs galvenā mēraukla rīcībpolitiku un budžeta līdzekļu ieguldījumu pieprasījumu vērtēšanā, pārvaldības procesu un nozaru stratēģiju izvēlē nākamajiem septiņiem gadiem.

NAP2027 pirmās redakcijas sabiedriskā apspriešana ilgs līdz 5. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt