Saeimas deputāti cer uz Ķemeru sanatorijas atjaunošanu, bet satraucas par jauno īpašnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ja Ķemeru sanatorijas jaunie īpašnieki patiešām atjaunos kūrortpoliklīniku, tad pēc dažiem gadiem Ķemerus nevarēšot pazīt, jo arī Jūrmalas dome grasās apkārtnē ieguldīt vairāk nekā desmit miljonus eiro, trešdien Saeimas Pieprasījumu komisijā solīja Jūrmalas mērs Gatis Truksnis. Savukārt deputāti pauda gan cerības, gan satraukumu par jauno īpašnieku – Krievijas pilsoni Aleksandru Gusakovu. 

Tāpat politiķi arī domājot par to, kā nākotnē izvairīties no situācijām, kad īpašnieku bezdarbības dēļ cieš kultūras pieminekļi.  

Pagājušajā nedēļā SIA „Ominasis Latvia" kreditoru sapulcē tika apstiprināta Ķemeru sanatorijas nekustamā īpašuma pārdošana. Tika nolemts, ka īpašums tiks pārdots nodrošinātajam kreditoram SIA "Arhiidea" par 2,86 miljoniem eiro – atbilstoši pēdējās nenotikušās izsoles sākumcenai.

Drīz pēc tam tiesa apstiprināja cesijas darījumu starp „Arhiidea” un Krievijas pilsonim Aleksandram Gusakovam piederošo SIA "Park Hotel Ķemeri". „Arhiidea” sākotnēji ieskaitīja savu prasījumu gandrīz pusmiljona eiro apmērā, bet turpmākos maksājumus veiks "Park Hotel Ķemeri". Šis uzņēmums pērn rudenī izsolē apliecināja savu gatavību iegādāties Ķemeru sanatoriju, taču noteiktajā laikā nesamaksāja par pirkumu, tāpēc izsole izgāzās.

Tāpēc deputāti Jānis Ādamsons („Saskaņa”) un Ingūna Rībena (Nacionālā apvienība) gribēja, lai SIA „Ominasis Latvia” maksātnespējas administrators Ainars Kreics kliedē bažas par investoru.

Kreics norādīja, ka Gusakovs ir uzņēmējs no Krievijas,  un administratora kompetencē nav „pārbaudīt, kā jūs sakāt, viņa „kriminālās astes vai kaut ko tādu”.

„Šis ir privāttiesisks darījums, kreditori nolēma viņam pārdot, un es kā administrators slēdzu darījumu, cerot uz to labāko. 100% garantijas neviens nevar dod. Jā, Gusakovs iepriekš pēc [izsoles] drošības naudas iemaksas „iebuksēja”, bet kādas ir alternatīvas?” sacīja Kreics.  

Kreics arī atklāja, ka darījumam būtu jābūt pabeigtam martā. Ja tas nenotiks, „Ominasis” kreditori jebkurā gadījumā būs atguvuši vairāk nekā miljonu eiro. Jūrmalas dome cer uz sadarbību ar investoru un no savas puses Ķemeru apkārtnē tuvākajos piecos gados paredz ieguldīt vairāk nekā 10 miljonus eiro, stāsta Jūrmalas mērs Gatis Truksnis (ZZS).

„Katrs dara savu lietu, mēs - publisko infrastruktūru, privātais - privāto,” sadarbības plānus ieskicēja Truksnis, atzīstot, ka būtu labi, ja šīs aktivitātes būtu koordinētas.  

Truksnis arī atgādināja, ka jaunie īpašnieki plāno objektu savest kārtībā līdz 2017.gadam, saskaņā ar likumiem un attīstības plāniem to varēs vai nu izmantot tam paredzētajiem mērķiem - kūrorta objekts, viesnīca, vai neizmantot vispār.

„Tagad var tikai cerēt uz to labāko, ka neviens neiztērēs 3,5 miljonus eiro, lai pēc tam neko nedarītu,” pauda Truksnis.

Tikmēr deputāti apsprieda arī to, kā nākotnē izvairīties no situācijām, kādā bija nonākusi maksātnespējīgajai „Ominasis” piederošā sanatorija. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis atgādināja: savulaik ir rosināta iecere, ka valsts šādus īpašumus pārņemtu bez atlīdzības.

Ja būtu iespējams atsavināt šādus kultūras pieminekļus bez atlīdzības, tas būtu ļoti efektīvi, taču šādas normas nedrīkstētu attiecināt uz dzimtas īpašumā ilgstoši bijušo kultūras pieminekli, ar kura uzturēšanu līdzekļu trūkuma dēļ netiek galā. Taču, ja piemineklis ir nopirkts un pircējs bija informēts par apgrūtinājumiem, bet neko nedara, varētu šādu normu izmantot, sprieda Dambis.

Viņš gan pieļāva, ka to, iespējams, nevajadzētu attiecināt uz  visiem  kultūras pieminekļiem, bet gan tikai uz īpaši nozīmīgiem un unikāliem. 

Atsevišķi deputāti pauda interesi šādus grozījumus virzīt, tomēr komisijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis (ZZS) uzsvēra, ka vispirms juristiem būtu nopietni jāizvērtē, cik tie būtu tiesiski.  

3.februārī kārtējā kreditoru sapulcē apstiprināta Ķemeru sanatorijas nekustamā īpašuma pārdošana, un īpašums tika pārdots nodrošinātajam kreditoram SIA "Arhiidea".

Pērn oktobrī notikušajā izsolē  Ķemeru sanatorijas izsolē uzvarējis uzņēmums "Park Hotel Ķemeri", kura vienīgais īpašnieks ir Krievijas pilsonis Aleksandrs Gusakovs.  Taču vienīgais pretendents nav iemaksājis pirkuma maksu, un izsole atzīta par nenotikušo. 

"Arhiidea" bija uzņēmums, kas vērsās tiesā ar "Ominasis Latvia" maksātnespējas pieteikumu, kuru tiesa apmierināja, pasludinot "Ominasis Latvia" par maksātnespējīgu 2013.gada 1.martā. "Arhiidea" nodarbojas ar arhitektūras un projektēšanas pakalpojumiem.  

SIA "Park Hotel Ķemeri" reģistrēta 2014.gada 16.septembrī. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Krievijas pilsonis Aleksandrs Gusakovs, kurš ir arī viesnīcu ķēdes "Heliopark Group" dibinātājs un īpašnieks. "Firmas.lv" informācija liecina, ka līdz 2014.gada 20.oktobrim Gusakovs bija vienīgais "Park Hotel Ķemeri" valdes loceklis, bet 20.oktobrī par otru uzņēmuma valdes locekli iecelts Andrejs Danengiršs.

Jūrmalas pilsētas tiesa 2013.gada 1.martā pasludināja sanatorijas "Ķemeri" kompleksa īpašnieka "Ominasis Latvia" maksātnespējas procesu, ieceļot par maksātnespējas administratoru Aināru Kreicu. "Ominasis Latvia" īpašumā atrodas vairāki īpašumi Jūrmalā, tostarp nekustamais īpašums Tukuma ielā 42, kas sastāv no zemes vienības 13 779 kvadrātmetru platībā un uz tās esošās viesnīcas un sanatorijas. 

Sanatorijas "Ķemeri" kompleksā ietilpst valsts nozīmes arhitektūras piemineklis "Viesnīca" un viens vietējās nozīmes kultūras piemineklis "Peldu iestāde".  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti