Labrīt

Gaidāms koncertprogrammas "Viva Latino" pirmatskaņojums

Labrīt

Kategorijā "Debija" uz balvu "Zelta mikrofons" pretendē daudzveidīgi albumi

Ritvars Jansons: Sabiedrisko mediju pārvaldības likumu, visticamāk, šogad nepieņems

Saeimas atbildīgās komisijas deputāts: Sabiedrisko mediju likumu šogad, visticamāk, nepieņems

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Sabiedrisko mediju pārvaldības likums, kas paredz gan jaunu regulējumu, gan finansēšanas modeli, visticamāk, šogad netiks pieņemts – intervijā Latvijas Radio prognozēja Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sekretārs Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība).

Jansons skaidroja, ka pašlaik notiek minētā likuma izstrāde, taču tas ir sarežģīts un priekšlikumu ir daudz. Tāpēc viņš paredz, ka šogad tas netiks pieņemts.

Līdz ar to 2020. gada budžetā nevarēs iestrādāt iniciatīvu par sabiedrisko mediju finansēšanas apjomu 0,2% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP). “Piemēram, ja rēķinam uz 2017. gada apjomu, tie būtu 53,8 miljoni eiro. Tagad 2017. gadā bija 27,74 miljoni eiro,” pastāstīja deputāts.

Viņš piedāvā šo apmēru noteikt 0,17% apmērā no IKP. Tas ir vidējais rādītājs sabiedrisko mediju finansēšanai Eiropas valstīs. 

Deputāts atzina, ka, visticamāk, katrai partijai būs savs skatījums par finansēšanas modeli, bet koalīcijas politiskajiem spēkiem esot mērķis – spēcīgs sabiedriskais medijs.

“Ar prasībām ir ļoti uzmanīgi, jo mediji ir neatkarīgi, arī Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ir neatkarīga, un politiķi nevar izdarīt spiedienu,” sacīja Jansons. Vienlaikus viņš pauda Nacionālās apvienības rekomendāciju Latvijas Radio 4 raidīt ne tikai krievu valodā, bet arī citās mazākumtautību valodās.

Taujāts par iespējamu sabiedrisko mediju apvienošanu, viņš prognozēja vēl plašas diskusijas sabiedrisko mediju likuma tapšanā. “Tur ļoti jārēķina – ja tiek apvienots, kā notiek infrastruktūra, kā notiek telpu jautājumu risināšana, vai tas sadārdzina vai prasa mazāk līdzekļu,” sacīja Jansons.

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju finansējums Latvijā ir mazākais Baltijas valstīs. 2017. gadā Igaunijā sabiedrisko mediju kopējais budžets bija 36,97 miljoni eiro, Lietuvā – 36,13 miljoni eiro, bet Latvijā – 27,74 miljoni eiro. Latvijā budžeta dotācijas apmērs ir 0,1% no IKP, kamēr vidējais Eiropas rādītājs ir 0,17%.

Topošajā Sabiedrisko mediju likumā rosina attiecīgo finansējumu piesaistīt noteiktajam apjomam no valsts iekšzemes kopprodukta. Mediju uzraugs lēš, ka tas ļautu valsts finansējumu sabiedriskajiem medijiem palielināt līdz 60 miljoniem eiro. 

Tikmēr attiecībā uz šā gada finansējumu gan LTV, gan Latvijas Radio un abu mediju portāls LSM.lv cēla trauksmi par naudas trūkumu un iespējamo satura mazināšanu. Saistībā ar taupības režīmu no LTV programmas varētu pazust vairāki raidījumi. Parādījās bažas arī par LR4 un LSM.lv angļu un krievu versijas pastāvēšanu, taču vēlāk politiķi paziņoja, ka nauda tam ir atrasta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti