Saeimas Ārlietu komisijas deputāti bažīgi par plaša konflikta iespēju Ukrainā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Krievijas pienākums ir nekavējoties atbrīvot ieslodzītos un aizturētos Ukrainas pilsoņus - 24 jūrniekus - kā arī nodrošināt visu politisko ķīlnieku un nelegāli apcietināto Ukrainas pilsoņu atbrīvošanu, teikts Saeimas Ārlietu komisijas trešdien, 28. novembrī, pieņemtajā paziņojumā. Deputāti arī pauž bažas par plaša bruņota konflikta izraisīšanos.

Komisijas deputāti stingri nosoda Krievijas 2018. gada 25. novembrī veiktās agresīvās un provokatīvās darbības, bloķējot, taranējot un sagrābjot Ukrainas Jūras spēku kuģus un to apkalpi, tā pārkāpjot Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti un starptautisko tiesību pamatprincipus. Tāpat deputāti pauž bažas par iespējamu plašāka bruņota konflikta izraisīšanos Krievijas dēļ, kas var apdraudēt visu Eiropas valstu drošību un stabilitāti.

Saeimas Ārlietu komisijas deputāti norāda uz starptautisko tiesību, tai skaitā ANO Jūras tiesību konvencijas pārkāpumiem no Krievijas puses; norāda, ka Krievijas anektētās Krimas tiesa uz pirmstiesas izmeklēšanas laiku – diviem mēnešiem – ir aizturējusi lielāko daļu no 24 sākotnēji aizturētajiem Ukrainas jūrniekiem, un, atbilstoši Krievijas likumdošanai, šis aizturēšanas laiks var tikt pagarināts uz neierobežotu laiku, līdz ar to nav iespējams noteikt, kad Ukrainas jūrnieki varētu stāties tiesas priekšā.

Deputāti paziņojumā arī uzsver atbalstu Ukrainas teritoriālajai integritātei un leģitīmām tiesībām brīvi un netraucēti kuģot Azovas jūrā un Kerčas šaurumā, kā arī aicina Krieviju nekavējoties pārtraukt savas provokatīvās darbības pret Ukrainu, atbrīvot sagrābtos kuģus, kompensēt savu darbību rezultātā radītos zaudējumus un nodrošināt Ukrainas kuģiem brīvu piekļuvi ostām Azovas jūras krastā, kā to paredz starptautiskās tiesības.

Komisijas deputāti uzstāj, ka Krievijas pienākums ir nekavējoties atbrīvot ieslodzītos un aizturētos Ukrainas pilsoņus – 24 jūrniekus, kā arī nodrošināt visu politisko ķīlnieku un nelegāli apcietināto Ukrainas pilsoņu atbrīvošanu. Saeimas Ārlietu komisija aicina starptautiskās institūcijas – Eiropas Savienību, Eiropas Drošības un sadarbības organizāciju, ANO un citas – nekavējoties reaģēt uz 2018. gadā 25. novembrī notikušo incidentu Kerčas šaurumā, kā arī atkārtoti uzsver savu nemainīgo atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai, nemainīgo lēmumu neatzīt pretlikumīgo Krimas aneksiju un atbalstu Ukrainas dziļākai integrācijai eiroatlantiskajā telpā.

“Šādai reakcijai būtu jābūt visām pasaules valstīm, jo nav pieņemams 21. gadsimtā, ka šādi incidenti no vienas valsts puses norit un apdraud neatkarīgas valsts neatkarību kopumā. Protams, mēs šajā paziņojumā arī aicinām Krievijas Federāciju nekavējoties atbrīvot aizturētos Ukrainas pilsoņus, tajā skaitā 24 jūrniekus, bet, protams, mēs konsekventi aicinām Krievijas Federāciju arī atbrīvot visus politiski tiesātos Ukrainas pilsoņus un ķīlniekus,” norādīja Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība).

No desmit Ārlietu komisijas deputātiem paziņojumu neatbalstīja tikai “Saskaņas” pārstāvis Nikolajs Kabanovs. Otrs “Saskaņas” deputāts komisijā Jānis Tutins balsoja “par”.  

KONTEKSTS:

Svētdienas, 25. novembra, vakarā pasauli pāršalca ziņas par apšaudi Kerčas šaurumā – Krievijas robežapsardzes kuteris atklājis uguni uz Ukrainas Jūras spēku kuģu grupu, un ukraiņu kuģus ir sagrābusi Krievijas īpašo uzdevumu vienība.

Krievijas bruņotie spēki esot uzstājuši, ka ukraiņi ienāk viņu teritorijā, ko Ukrainas puse noliedz. Notikuma vietā ir pacēlušies arī iznīcinātāji un helikopteri, bet šaušana bijusi no Krievijas robežapsardzības kuģiem. Ir dažāda informācija par ievainoto skaitu – min vienu līdz pat sešus ukraiņu pusē. Sagrābto ukraiņu jūrnieku tālākais liktenis nav zināms. Esot sagrābti divi artilērijas bruņu kuteri.

Pirmdien Latvijas Ārlietu ministrija izplatīja paziņojumu, kurā tika pausts nosodījums Krievijas agresīvajai rīcībai Melnajā un Azovas jūrā un aicinājums Krieviju ievērot starptautisko tiesību normas, nekavējoties pārtraucot konfliktu Melnajā un Azovas jūrā. Latvija aicina arī pārtraukt kuģu satiksmes blokādi un garantēt netraucētu jūras satiksmi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti