Saeimas Ārlietu komisija neatzīst Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu

Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 30. septembrī, pieņēma paziņojumu par Baltkrievijas prezidenta mandāta leģitimitāti, kurā neatzīst Aleksandru Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu, informēja parlamenta Preses dienestā.

Paziņojumā arī atkārtoti uzsvērts, ka 9. augustā notikušās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas nebija nedz brīvas, nedz godīgas un ka Latvija neatzīst Baltkrievijas varas iestāžu publiskotos vēlēšanu rezultātus, tā norādot, ka šajos vēlēšanu rezultātos balstītais mandāts nav uzskatāms par demokrātiski iegūtu un leģitīmu.

Paziņojums tapis, reaģējot uz 23. septembrī Minskā notikušo Lukašenko kā Baltkrievijas prezidenta inaugurācijas ceremoniju, kas līdz pēdējam brīdim tikusi turēta noslēpumā un kuras laikā Lukašenko deva amata zvērestu sestajam pilnvaru termiņam, tā arvien padziļinot Baltkrievijas politisko krīzi.

Saeima uzsver, ka Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā un citās pilsētās visā valstī turpina notikt plaša mēroga miermīlīgi protesti, neraugoties uz Baltkrievijas varas iestāžu īstenotajām represijām un vardarbību pret tautu, politiskās opozīcijas un pilsoniskās sabiedrības masveida arestiem un turpinātu vajāšanu, tādējādi demonstrējot baltkrievu pieprasījumu pēc demokrātiskām tiesībām un pamatbrīvību un cilvēktiesību ievērošanas, uzsvērts paziņojumā.

Deputāti paziņojumā stingri nosoda Baltkrievijas varas iestāžu vēršanos pret mierīgiem protestētājiem un to īstenotās vardarbīgās represijas, kopš 9. augusta prezidenta vēlēšanām notiekošo miermīlīgo masu protestu laikā brutāli un neprovocēti fiziski iespaidojot, pat spīdzinot protestu dalībniekus, vienkāršus garāmgājējus, kā arī žurnālistus un citus sabiedrības locekļus, kas izmanto pulcēšanās brīvību, vārda brīvību un tiesības protestēt.

Paziņojumā prasīts Baltkrievijas varas iestādēm nekavējoties pārtraukt spēka pielietošanu, vardarbību, represijas un citus cilvēktiesību pārkāpumus pret baltkrievu tautu,

kā arī atkārtoti prasīts nekavējoties atbrīvot visus politieslodzītos. Tāpat varas iestādes aicinātas atturēties no jebkādām darbībām, kas nav vērstas uz nepieciešamā dialoga veidošanu ar baltkrievu tautu - pilsonisko sabiedrību, politisko opozīciju.

Dokumentā arī uzsvērts nelokāms atbalsts Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas šī gada 17. septembrī iniciētajai starptautisko ekspertu izmeklēšanai par cilvēktiesību pārkāpumiem un krāpšanos vēlēšanās. Vienlaikus uzsvērts nelokāms atbalsts Apvienoto Nāciju Organizācijas Cilvēktiesību padomes darbam, lai nodrošinātu, ka starptautiskās organizācijas dokumentē cilvēktiesību pārkāpumus un ziņo par tiem, kā arī, lai nodrošinātu attiecīgo atbildību un tiesiskumu cietušajiem.

Tāpat paziņojumā deputāti aicina nekavējoties izveidot visaptverošu, efektīvu un savlaicīgu Eiropas Savienības sankciju režīmu, kas dotu iespēju vērsties pret ikvienu personu, valsts vai nevalstisku dalībnieku un citām struktūrām, kas ir atbildīgas par smagiem cilvēktiesību pārkāpumiem un ļaunprātīgu varas izmantošanu.

Komisijas deputāti arī pauž nelokāmu atbalstu Baltkrievijas neatkarībai, suverenitātei un teritoriālajai integritātei, kā arī Baltkrievijas tautai, norādīts paziņojumā. Ārlietu komisija lēma šo paziņojumu virzīt kā Saeimas paziņojumu un lūgs šim jautājumam sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi jau rīt.

"Tā ir likumsakarīga Latvijas pozīcijas paušana pēc Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām un tām sekojošajām represijām pret miermīlīgiem protestētājiem.

Jānis Kincis

Tāpat mēs redzam, ka Lukašenko nekādā veidā nav iesaistījies dialoga veidošanā nedz ar Baltkrievijas sabiedrību, nedz opozīciju vai kādu trešo spēlētāju. Tam visam klāt nāca 23. septembris. Tad, nevienam nezinot un pretēji Baltkrievijas likumiem, kuros noteikta procedūra, kādā veidā inaugurācijas ceremonija ir aizvadāma. Tā vietā viņš deva zvērestu slepenībā. Padsmit valstis vismaz valdības līmenī neatzīst Lukašenko iegūto prezidenta mandātu par leģitīmu. Par parlamentiem. Ja nemaldos, Lietuvas Seims pieņēma, ka neatzīst Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu. Latvijas parlamenta un starptautiskās sabiedrības nostāja ir, ka Baltkrievijas nākotni, tās līderus izvēlas Baltkrievijas tauta [neietekmētās vēlēšanās]," Latvijas Radio sacīja Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols no Nacionālās apvienības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti