Saeimas apakškomisija turpina diskutēt par abortu regulējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Saeimas deputāti otrdien turpina apspriest pretrunīgi vērtētās izmaiņas abortu regulējumā. Atbildīgā komisija iepriekš lūdza speciālistu atzinumus par vairāku Saeimas deputātu iesniegtajiem grozījumiem, kas paredz stingrāk ierobežot abortu veikšanu, tostarp liekot sievietei pirms tam apmeklēt obligātu konsultāciju un pagarinot pārdomu laiku pirms grūtniecības pārtraukšanas.

Iepriekšējās diskusijas par abortu regulējumu pirms mēneša Saeimā beidzās ar secinājumu, ka speciālista konsultācijai pirms iespējamā aborta tomēr jābūt brīvprātīgai, nevis obligātai, kā to sākotnēji rosināja atsevišķi Saeimas deputāti. Konsultācijas mērķis – izskaidrot gan iespējamās aborta sekas, gan pieejamo atbalstu bērniņa saglabāšanas gadījumā. Tā iepriekš skaidroja viens no ierosinājuma autoriem – deputāts Imants Parādnieks no Nacionālās apvienības:

„Varbūt viņai vajadzīga konsultācija, lai saprastu, kādas ir viņas tiesiskās iespējas no bērna tēva prasīt atbildību, ja viņš negrib uzņemties šīs saistības.”

Ierēdņiem līdz šodienai bija jāsagatavo aprēķini, cik šādas konsultācijas izmaksātu.

Iepriekšējā diskusijā vairums deputātu un uzaicināto ekspertu bija vienisprātis, ka šāda papildu konsultācija līdzās ginekologa apmeklējumam būtu jāsniedz psihoterapeitam. Latvijas Ginekologu asociācijas pārstāve Dace Melka pauda pārliecību – papildu konsultācijai jābūt brīvprātīgai:

„Es uzskatu: ja sieviete vēlas, viņa var apmeklēt psihoterapeitu, ko nodrošina valsts, viņa droši var apmeklēt arī kādu krīzes centra speciālistus, ja viņa vēlas. Bet, ja viņa to nevēlas, mēs to nekādi nedrīkstam uzspiest, jo 95 % gadījumos līdz tam brīdim, kad viņa apmeklē ginekologu, viņa jau ir izlēmusi, ko darīs,”

Citi piedāvātie grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā paredz no trim līdz piecām diennaktīm pagarināt pārdomu laiku pirms grūtniecības pārtraukšanas. Ginekologam gan būtu tiesības atsevišķos gadījumos pārdomu laiku saīsināt.

Izteikts arī priekšlikums, ka grūtniecības pārtraukšanu nedrīkstētu veikt tas pats ginekologs, kurš izsniedzis norīkojumu par grūtniecības pārtraukšanu.

Citi deputātu priekšlikumi likuma grozījumiem pirms 2.lasījuma saistās ar mājdzemdību apmaksu atbilstoši ārstniecības iestādēm noteiktajiem tarifiem, tāpat arī iespēju pienācīgi apglabāt pirms 22.grūtniecības nedēļas nedzīvi dzimušus bērniņus.

Diskusijas par Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas iepriekš deleģētajiem priekšlikumiem otrdien vēl turpināsies Sabiedrības veselības apakškomisijā kopā ar Veselības un Labklājības ministrijas pārstāvjiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti