Saeimas apakškomisija sola risināt bērnu psihiatrijas problēmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Uzklausot bērnu psihiatrijas nozares ekspertus, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti sola iesaistīties problēmu risināšanā. Nedēļas laikā apakškomisijas priekšsēdis Romualds Ražuks ("Vienotība") sola sagatavot vēstuli premjeram. Savukārt jau trešdien, 20.jūnijā, par šiem pašiem jautājumiem Saeimas Sociālo un darba lietu komisija plāno izvaicāt par nozari atbildīgo ministri.

Skandāls ar nesamērīgu bērnu fiksēšanu bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži" ļāva secināt, ka Latvijā trūkst bērnu psihiatru, un no tā mēdz ciest pacienti. Kā risināt kadru trūkumu, no kura ir atkarīga bērnu psihiatrijas pakalpojumu kvalitāte valstī? Par to otrdien, 19.jūnijā, sprieda Saeimas deputāti, pieaicinot nozares ekspertus. Secināts, ka esošos speciālistus neapmierina atlīdzība, bet jaunu speciālistu sagatavošanā nepieciešams nesamērīgi ilgs laiks.

"Jādomā, kādā veidā, ātrākā veidā, sagatavot bērnu psihiatrus, kas varētu ātrāk ieplūst darba tirgū Latvijā. Šeit ir, protams, gan rezidentūras programmas pārmaiņas, gan arī, protams, jādomā par to, ko valsts piedāvā šiem speciālistiem gan algu ziņā, gan darba vietu ziņā," teica Psihiatru asociācijas prezidents Elmārs Tērauds. 

Pašlaik bērnu psihiatrija apgūstama kā apakšspecialitāte, rezidentūrā un universitātes solā pavadot nesamērīgi ilgu laiku.

Deputāti vienojās, ka nepieciešamas izmaiņas likumdošanā, nosakot, ka šī kvalifikācija iegūstama ātrāk. Kadru trūkums un citas pieminētās problēmas arī veicinot paļaušanos uz medikamentozu ārstēšanu.

Dodoties atkārtotā pārbaudē uz slimnīcu "Ainaži", bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs fiksēja, ka medikamentu devas pārsniedz nepieciešamo mēru. Vairāk jādomā par rehabilitāciju, īpaši attiecībā uz tiem pacientiem, kuriem ir uzvedības problēmas, bet to valsts neapmaksā.

"Un tad vienīgais, kas atliek, ir medikamentozā terapija, ko valsts gan apmaksā. Atšķirībā no psihosociālās rehabilitācijas. Tā ir diezgan kropla situācija, kas ir veidojusies vēsturiski," atzina Bezborodovs.

Tomēr deputātu vairākums sliecās atbalstīt jaunā "Ainažu" valdes priekšsēža Aigara Kišuro un citu ekspertu piedāvāto ambulatorās aprūpes tīkla attīstīšanu visos Latvijas reģionos.

Slimnīcu vietā varētu veidot dienas centrus. Citviet komplektēt bērnu psihiatru, sociālo darbinieku un klīnisko psihologu komandas bērnu ārstēšanai ārpus institūcijām.

Saeimas deputāts Romualds Ražuks
00:00 / 01:02
Lejuplādēt
Uzklausot ekspertu vīziju par darāmo, deputāti sola vērsties pie premjera Māra Kučinska (Zaļo un Zemnieku savienība), saka apakškomisijas priekšsēdis Romualds Ražuks ("Vienotība").

 

"Jābūt rīcības plānam, kādi līdzekļi, cik mēs varam atļauties, lai šīs ambulatorās speciālistu brigādes Latvijas reģionā būtu un sāktu strādāt. Tad būs iespējams arī deinstitucionalizācijas plāns, jūs ziniet, ka daļu no garīga rakstura problēmām jauniešu, plānots ļaut viņiem dzīvot sabiedrībā, pašvaldībās. Tā kā tas viss ceļos ministru prezidentam, jo tā ir degoša lieta," uzskata deputāts.

Tāpat deputātu ieskatā nav pieļaujama bērnu psihiatrijas vadlīniju neesamība, kas veicina dažādu izpratni par pareizu ārstēšanu. Lai nekavētos ar dokumentu izstrādi, izskanēja priekšlikums tulkot kādas citas Eiropas valsts vadlīnijas. Trešdien, 20.jūnijā, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā plānots turpināt izvaicāt veselības ministri Andu Čakšu (Zaļo un Zemnieku savienība).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti