Saeimai jāizraugās nākamā CVK vadība; Cimdars par astoto termiņu bažīgs

Viena mēneša laikā Saeimas deputātiem būtu jāizšķiras par nākamo Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sastāvu un tās priekšsēdētāju. Esošais CVK vadītājs Arnis Cimdars atrodas šajā amatā jau vairāk nekā 21 gadu. Lai arī politiskās partijas ir apmierinātas ar Cimdara darbu, tomēr pastāv bažas par to, vai viņš varēs saglabāt šo posteni arī turpmāk.

Lai arī nevienam no politiķiem nav konkrēti pārmetumi Cimdaram un netiek arī minēti citi kandidāti šim amatam, jau tagad vismaz divas frakcijas šaubās par savu atbalstu Cimdaram.

Saeimai jāizraugās nākamā CVK vadība; Cimdars par astoto termiņu bažīgsElla Semjonova
Likums nosaka: kopš brīža, kad jaunievēlētā Saeima uzsāk darbu, tai sešu mēnešu laikā ir jāizveido jaunā CVK. Deputātiem jāievēl priekšsēdētājs un septiņi vēlēšanu komisijas locekļi. Aiz muguras jau puse no šī laika – trīs mēneši – un ilgi kavēties ar šo jautājumu nevar. To atzīst arī apvienības "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.

 

"Šāda saruna ir uzsākta, jo tas termiņš patiesībā beidzas diezgan drīz. Mums tagad, šķiet, apmēram divi mēneši tikai palikuši. Jau pavisam drīz - pēc mēneša - sākas sarakstu iesniegšana uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām, tā kā es esmu aicinājis citu frakciju vadītājus šo jautājumu sākt apspriest. To mēs drīzumā darīsim, izrunāsim, izrunāsim arī to, vai ir vajadzīgs mainīt kaut ko komisijas vadībā, izrunāsim principus," teica Pavļuts.

Pēc viņa domām, optimāli būtu ievēlēt jauno CVK vadību pirms Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu sarakstu iesniegšanas sākuma, proti, pirms 6. marta. Taču jautājums par to, vai CVK varētu turpināt vadīt Arnis Cimdars, "Attīstībai/Par!" frakcijā vēl nav izlemts.

"Mēs kā jauns spēks politikā izturamies ar visu cieņu pret paveikto. Cimdara kungam tomēr, ja nekļūdos, 21 gads amatā ir diezgan ilgs laiks. Ziniet, mainīt vadītājus nevienā organizācijā nav pašmērķis; ja mēs redzam, ka var vienoties par jaunu, svaigu, enerģisku vadītāju, kas varētu būt pienesums CVK attīstībā šajā laikmetā, tad kāpēc ne?" sprieda Pavļuts.

 Jaunās konservatīvās partijas frakcijas vadītāja Juta Strīķe LTV pauda, ka JKP neatbalstīs Cimdaru, jo augstākajos amatos amatpersonām nav jāstrādā tik daudz termiņu.  

Cimdars par CVK priekšsēdētāju pirmo reizi ievēlēts 1997. gada beigās. Šajā amatā parlaments viņu līdz šim apstiprinājis kopumā septiņas reizes. Vai pietiekams deputātu atbalsts būs nodrošināts arī Cimdara nākamajam – kopumā astotajam termiņam – šobrīd nav skaidrs.

Šaubīgs ir arī Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.

"Cimdara kunga stiprā puse noteikti ir viņa lielā pieredze. Nav jau tādu ļoti būtisku pārmetumu līdzšinējam darbam. No otras puses, arī tas, ka viena persona amatā ir bijusi tik ilgu laiku, daudzus var mulsināt, jo ir atsevišķas amatu kategorijas, kur ir ierobežojums – maksimālais divi termiņi. Daudziem kolēģiem no jaunajām ievēlētajām partijām ir pat pārsteigums, kā tik ilgi var būt viens [iestādes vadītājs] bez pārvēlēšanas. Tā kā, iespējams, tieši balstoties uz šo, ka nenāktu par sliktu izmaiņas, iespējams, tiks apsvērti arī citi kandidāti. Bet tādu nopietnu pārmetumu īsti nav," sacīja Dzintars.

Tradicionāli mainīsies, visticamāk, arī CVK locekļu sastāvs. Līdz šim tur darbojās pārstāvji no 13. Saeimā neiekļuvušajām partijām – "No sirds Latvijai" un Latvijas Reģionu apvienības. Vēl viens Latvijas Pašvaldību savienības kandidāts ir politiķa vietā. Līdz ar to trim jaunajiem politiskajiem spēkiem varētu būt savi pārstāvji dalībai komisijā. Pagaidām oficiāli vārdi netiek nosaukti.

"Es saprotu, ka katra frakcija varētu izvirzīt kādus kandidātus uz Centrālo vēlēšanu komisiju. Ir jāskatās, kādi kandidāti būs izvirzīti un kādi tiks apstiprināti. No viņiem arī mēģināsim, savā starpā diskutējot, atrast piemērotāko kandidātu. Man šobrīd nav vēl noformulēts viedoklis tieši, piemēram, pret kādu konkrētu kandidātu," atzina Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Saeimas frakcijas priekšsēdētājas biedrs Krišjānis Feldmans.

Esošais CVK vadītājs Cimdars arī vēlētos, lai nākamās komisijas sastāvu apstiprinātu līdz 6. martam un tā spētu kvalitatīvi organizēt EP vēlēšanas. Taču viņš nav pārliecināts, ka paliks esošajā amatā.

"Šeit ir svarīga saruna, kāda varētu būt ar Saeimā pārstāvētajām frakcijām par to, kā šīs frakcijas redz, vai šis attīstības virziens sakrīt vai nesakrīt ar to, kā es kā šīs jomas profesionālis to redzu. Daudz kas ir atkarīgs no tā, vai šie redzējumi sakritīs. Tādi milzīgi kūleņi, sportiski izlēcieni vēlēšanu jomā ir pilnīgi nepamatoti.

Termiņu skaitīšana ir laba lieta, un tā ir arī slikta lieta. No vienas puses, pieredze pieaug, un ir iespējams izvairīties no krīzes situācijām vai arī, nonākot kādā situācijā vēlēšanu jomā, ir iespējams atrast mazsāpīgākos risinājuma ceļus, bet tam nāk līdzi arī negatīvs faktors, ka pārāk ilgi vienā vietā cilvēks atrodas. Pamatīgums nav mūsdienās pārāk augstā vērtē, vai, pareizāk sakot, tas brīžiem krītas. Ir gan par, gan pret. Es sevi vērtēju kā zinošu šajā jomā, un man ir redzējums un vīzija, kā vajadzētu attīstīties. Ja šīs ir vērtības, kas ir noderīgas valstij un vēlēšanām, tādā gadījumā esmu gatavs tās arī, protams, likt lietā," lēsa Cimdars.

Saskaņā ar neoficiālo informāciju, Jaunās konservatīvās partijas kandidāts CVK locekļa amatam varētu būt kādreizējais CVK loceklis Sigords Stradiņš. Pagaidām neapstiprinātas ir arī ziņas par NA pārstāvja – līdzšinējā CVK sekretāra – Ritvara Eglāja iespējamo virzīšanu CVK vadītāja amatam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt