Saeimai būs jāvērtē iniciatīva likvidēt iespēju deputātiem balsojumos atturēties

Saeimā pirmdien, 18. septembrī, tiks iesniegta vairāk nekā 11 200 Latvijas iedzīvotāju parakstītā iniciatīva, kas aicina likvidēt iespēju atturēties Saeimas balsojumos, informē platformas "manabalss.lv" pārstāve Annija Emersone.

Pašlaik Saeimas kārtības rullis ļauj deputātiem ne tikai balsot "par" vai "pret" lēmumiem, bet arī atturēties balsojumos. Šāda iespēja, pēc iniciatīvas līdzautora, žurnāla "Ir" žurnālista Paula Raudsepa domām, ir nepareiza un maldinoša.

"Deputātu darbs ir pārstāvēt tautu lēmumu pieņemšanas procesā — izstrādājot likumus, apstiprinot amatpersonas, lemjot citus jautājumus. Atturēties nozīmē ne tikai atzīt, ka deputāts ar uzdevumiem netiek galā, bet arī maldināt vēlētājus par savu faktisko nostāju," pauž Raudseps.

Iniciatīvas autori rosina no Saeimas Kārtības ruļļa 139. panta 1. daļas pēdējā teikuma —"Par klātesošiem balsošanā uzskatāmi tie deputāti, kas balsojuši "par", "pret" vai "atturas"" — svītrot vārdus „vai atturas”. Līdz ar to visus Saeimas lēmumus pieņemtu ar "par" balsu vairākumu vai noraidītu ar "pret" balsu vairākumu.

Ja deputātiem būtu liegts balsot "atturas", mazinātos viņu iespējas slēpt viedokli vai maldināt vēlētājus, radot iespaidu, ka viņi ir atturējušies, kad faktiski viņi ir balsojuši pret. Tas palielinātu deputātu atbildību par savu darbu vēlētāju priekšā, uzskata iniciatīvas virzītāji.

Raudseps zināja teikt, ka daudzos parlamentos, tai skaitā valstīs ar gadsimtiem ilgām demokrātijas tradīcijām, nav iespēju balsot “atturas”. Savukārt Dānijas un Zviedrijas deputātiem ir iespēja atturēties, bet lēmumu izšķir tikai “par” un “pret” balsis.

Pēc iniciatīvas iesniegšanas Saeimā tās autors tiks aicināts uz Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdi aizstāvēt savu ideju, kā arī uz sēdi tiks aicināti attiecīgās jomas eksperti. Pēc viedokļu apkopošanas Saeima lems, vai iniciatīvu turpināt virzīt tālāk vai arī noraidīt.

"Manabalss.lv" ir sabiedrības iniciatīvu platforma, kurā ikviens Latvijas pilsonis var ievietot savu iniciatīvu un vākt parakstus tās nogādāšanai Saeimā. Sešu gadu laikā 15 idejas ir guvušas pozitīvus rezultātus un platformu kopā apmeklējuši vairāk kā 1,4 miljoni cilvēku, piebilda  Emersone.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt