Pēcpusdiena

Sergejs Lavrovs aicina nepieļaut Krievijas futbola huligānu arestam līdzīgus incidentus

Pēcpusdiena

Sāk meklēt jaunu VID vadītāju

Čakša sola uzlabot pakalpojumu pieejamību onkoloģijas pacientiem

Saeima veselības ministres amatā apstiprina Čakšu

Saeima ceturtdien, 16.jūnijā, pēdējā sēdē pirms vasaras brīvdienām apstiprināja veselības ministres amatā Bērnu slimnīcas vadītāju Andu Čakšu.

Andas Čakšas izglītība un pieredze

No 1992. līdz 1999.gadam studējusi Latvijas Medicīnas akadēmijā, iegūstot ārsta grādu.
2002.gadā Rīgas Stradiņa universitātē beigusi rezidentūru, iegūstot pediatra diplomu. No 2001. līdz 2002.gadam specializējusies anestezioloģijā un intensīvajā terapijā. Rīgas Starptautiskajā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolā maģistra studiju programmā apguvusi veselības aprūpes vadību.
No 2008. līdz 2010. gadam Rīgas Stradiņa universitātē apguvusi tālākizglītības fakultātes mācību programmu „Psihodinamiskā psihoterapija”. 

No 1999. līdz 2002.gadam Latvijas Medicīnas akadēmijā strādājusi par vecāko laboranti Pediatrijas katedrā.
No 2001.līdz 2005.gadam Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā - par ārsti pediatri bērnu intensīvās terapijas nodaļā.
No 2003. līdz 2008.gadam strādājusi farmācijas uzņēmumā SIA „Sanofi – aventis Latvia” LTD.
No 2008. līdz 2011.gadam strādājusi par Ewopharma AG/Allergan Baltijas biznesa vienības vadītāju.
2011.gadā kļuva par Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāju
No 2014. līdz 2016.gadam apvienoja darbu Bērnu slimnīcā ar darbu Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdē.
Bija veselības ministra Gunta Belēviča padomniece ārstniecības jautājumos.

Par viņas apstiprināšanu amatā balsoja 78, pret – 3, atturējās - 4.

Premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība)  uzrunā Saeimā sacīja, ka krīze veselības aprūpes sistēmā attīstās ātrāk, nekā līdz šim izdarītais sistēmas sakārtošanā, tāpēc jāatmet šaubas un bailes par nepopulārajiem lēmumiem un jāiet uz priekšu.

Čakšai ir visas kompetences, lai sekmīgi pārņemtu reformu virzību, īpaši gatavība darīt šo darbu, jo kavēties nedrīkst, uzsvēra premjers.

Anda Čakša uzsvēra, ka viņas darbs pirmkārt būs īstenot valdības rīcības plānā paredzētās lietas veselības nozarē.

“Es domāju, ka ir labi, ka ir plašs atbalsts, jo tas varētu palīdzēt virzīt uz priekšu iesāktās reforma, jo tas svarīgākais ir valdības rīcības plāns, kurš ir jāpiepilda,” sacīja Čakša.

“Ir jāatrod veselības finansēšanas modelis. Tās lietas, uz ko es šobrīd lieku akcentu, ir onkoloģisko pacientu aprūpes pieejamība, grūtnieču aprūpe, neatliekamās palīdzības darba režīms, apmaksa un cilvēkresursi un, protams, ģimenes ārsta institūciju stiprināšana,” sacīja Čakša.

Anda Čakša: Par darba prioritātēm
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

Viņa arī atzina, ka ir svarīgi sakārtot ārstniecības likumdošanu un viest skaidrību, kā kam ir jāfunkcionē. “Mans tas galvenais uzstādījums ir saukt nozari pie viena galda, diskutēt un, atrodot risinājumus, ieviest tos dzīvē,” sacīja ministre. 

Opozīcijas partijas “Saskaņa” vadītājs Jānis  Urbanovičs ceturtdienas rītā LTV “Rīta panorāmai” sacīja, ka lielākā daļa frakcijas deputātu atbalsta Čakšu, taču balsojums frakcijai nav obligāts un vienots. Viņš skaidroja, ka “Saskaņas” deputāti balso nevis par kandidāti, bet “par viņas solījumu realizēšanu”, par savām cerībām, sagaidot, ka tas, kas nav dižiem vīriem iznācis, šai jaunajai sievietei izdosies un viņa padarīs Latvijas sistēmu labāku.

Arī opozīcijas partijas “No sirds Latvijai” līdere Inguna Sudraba LTV “Rīta panorāmai” ceturtdienas rītā sacīja, ka partija atbalstīs Čakšu, jo veselības aprūpe ir galvenā nozare, kurā nepieciešamas radikālas reformas, un sabiedrība jau ilgi prasa atbildes. Savukārt Čakša pierādīja savu darbību medicīnā un arī slimnīcas vadīšanā.

Latvijas Reģionu apvienības vadītājs Mārtiņš Bondars LTV “Rīta panorāmai” sacīja, ka neatbalsta Čakšu ministres amatā, jo viņa nav gatava kļūt par ministri. Reģionu apvienības ieskatā Čakšai trūkst personīgas motivācijas, profesionālā  redzējuma, un viņai arī neesot izpratnes par politiskās vides darbības principiem.

Bondars pauda bažas, ka Čakša arī tiks ātri upurēta, jo viņai nav ievēlēta, viņai nav vēlētāju atbalsta, un, ja partija redzēs, ka reitingi krīt, no viņas varēs ātri atbrīvoties, jo  ZZS darbojas, pamatojoties uz socioloģijas pētījumiem, nevis to, kas valstij vajadzīgs.

Savukārt deputāte Ilze Viņķele (“Vienotība”) Saeimas debatēs atgādināja, ka Čakšas motivācija bija tāda, ka ir brīži, kad katram Latvijas pilsonim savas zināšanas, kompetences un darbs jāvelta valstij. Un tā ir ļoti laba motivācija, norādīja Viņķele.

Viņa arī aicināja Čakšu “neņemt pie sirds visu, ko dažāda kalibra opozicionāri šodien jums sarunās”.

Pēc Čakšas apstiprināšanas ministres amatā Veselības ministrija uz vakanto Bērnu slimnīcas valdes locekļa amata vietu rīkos konkursu. Savukārt pati Čakša tuvākajās dienās sola izvērtēt Austrumu slimnīcas valdes darbību, kuru pirms nedēļas ministrijas valsts sekretāre plānoja atlaist. 

Jau vēstīts, ka pēc skandāla saistībā ar ķirurģisku manipulāciju veikšanu Latvijas Onkoloģijas centrā, apejot oficiālo pacientu reģistrācijas kārtību, Belēvičs piektdien atkāpās no amata. Tāpat Belēvičs paziņoja par izstāšanos no Latvijas Zaļās partijas  un nolika arī Saeimas deputāta mandātu.

Zaļo un Zemnieku savienības valde oficiāli nolēma virzīt vakantajam veselības ministra amatam Bērnu slimnīcas vadītāju Andu Čakšu. Veselības aprūpes nozarē par Čakšu vērtējumi gan ir pretrunīgi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti