Saeima vērtēs ierobežojumus Latvijas Bankas prezidenta amatam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saeima ceturtdien, 22. februārī, nolēma izskatīšanai komisijām nodot likuma "Par Latvijas Banku" grozījumus, kas paredz ierobežot Latvijas Bankas prezidenta amata pilnvaru termiņus.

Likumprojekts paredz, ka viena un tā pati persona drīkst būt Latvijas Bankas prezidenta amatā ne vairāk kā divus pilnvaru termiņus pēc kārtas. Tāpat normatīvā akta projektā paredzēts samazināt amata pilnvaru termiņu. Saskaņā ar pašreizējo kārtību Latvijas Bankas prezidentu, viņa vietnieku un padomes locekļus ievēlē uz sešiem gadiem. Šo termiņu piedāvāts samazināt līdz pieciem gadiem.

Tāpat paredzēts noteikt, ka par Latvijas Bankas prezidentu un viņa vietnieku var būt persona, kura ir kompetenta finanšu vadības jautājumos, kurai ir nevainojama reputācija un kurai ir vismaz piecu gadu darbības pieredze finanšu un kapitāla tirgus jomā un pieredze darbā starptautiskās finanšu institūcijās.

Paredzēts noteikt arī: ja Latvijas Bankas prezidents, viņa vietnieks vai padomes loceklis ir aizdomās turētais vai apsūdzētais kriminālprocesā, viņa pilnvaras ir apturētas līdz brīdim, kad stājas spēkā tiesas spriedums attiecīgajā krimināllietā vai arī attiecīgā krimināllieta tiek izbeigta.

"Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri akcentēja, ka Latvijas Banka ir valsts finanšu sistēmas stabilitātes simbols un Latvijas Bankas vadītāja amatu var ieņemt finanšu jomas profesionālis ar nevainojamu reputāciju. Pilnvaru termiņa ierobežojumi, kādi pašlaik Latvijas Bankas prezidenta amatam nav noteikti, būtu jāparedz, lai novērstu "stagnācijas riskus".

Pēc Abu Meri teiktā, Saeimai jānovērš riski, lai Latvijas Bankas prezidenta amatā nebūtu cilvēks, kas met ēnu uz valsts reputāciju un var kaitēt Latvijas interesēm.

Jau ziņots, ka likums pašlaik paredz, ka Saeima var atcelt Latvijas Bankas vadītāju no amata tikai pēc viņa iniciatīvas vai arī, ja viņš ir pieļāvis pārkāpumus, par ko ir notiesājošs spriedums. Likuma grozījumi rosināti pēc pašreizējā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča aizturēšanas krimināllietā par iespējamu kukuļa pieprasīšanu.

Iepriekš koalīcija pauda atbalstu Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņu ierobežojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti