Saeima vērtēs ieceri aizliegt VDK aģentiem startēt pašvaldību vēlēšanās

Saeima ceturtdien, 8. februārī, vērtēšanai nodeva likuma grozījumus, kuri aizliegs pašvaldību vēlēšanās startēt PSRS, Latvijas PSR vai ārvalstu valsts drošības dienestu, izlūkdienestu vai pretizlūkošanas dienestu aģentiem vai ziņotājiem.

Likumprojekta autors ir deputāts Artuss Kaimiņš (pie frakcijām nepiederošs deputāts / KPV LV).

“Situācija ir absurda, jo deputāta kandidāts, bijušais VDK informators, var noliegt savu sadarbību ar VDK un par to neinformēt nedz sabiedrību, nedz valsts institūcijas, bet var netraucēti kandidēt uz deputāta amatu, un vēlētājs par šī cilvēka iespējamo saistību ar VDK nemaz nevar uzzināt,” Saeimas sēdē sacīja Nacionālās apvienības deputāts Ritvars Jansons. “[..] Jāaizliedz arī bijušajiem PSRS, Latvijas PSR Valsts drošības komitejas informatoriem kandidēt uz Saeimas deputāta amatu un ieņemt Saeimas deputāta amatu. Nacionālās apvienības frakcijas deputāti atbilstošu likumprojektu tuvākajā laikā iesniegs jūsu lemšanai,” bilst Jansons.

Šobrīd ar likumu ir aizliegts piedalīties pašvaldību vēlēšanās tikai šo iestāžu štata darbiniekiem.

Likumprojekta anotācijā norādīts, ka grozījumu mērķis ir “aizsargāt demokrātisko valsts iekārtu, nacionālo drošību un Latvijas teritoriālo vienotību”. Likuma grozījumi attiektos uz esošajiem un bijušajiem šo institūciju štata darbiniekiem, kuri savu darbību nav deklarējuši atklātībai. Anotācijā skaidrots, ka likumam būs pozitīva ietekme uz sabiedrību, un grozījumi stiprinās piederības sajūtu Latvijā, kā arī veicinās uzticēšanos valsts varas institūcijām.

KONTEKSTS:

Saeima jau 2014. gada maijā pieņēma likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir pēc 2018.gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā.

Bijušās Valsts drošības komitejas dokumenti publiski būs pieejami pēc 2018.gada maija beigām, bet vēsturnieki iepriekš norādīja - jau tagad ir skaidrs, ka kartotēka nav pilnīga un informatoru kartītes nevar kalpot par pierādījumu sadarbības faktam ar padomju laika represīvo iestādi.

VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisija strādā jau trīs gadus, taču līdz šim tai nav izdevies piekļūt pie SAB Totalitārisma seku dokumentēšanas centra rīcībā esošajiem “čekas maisiem”.  Pētnieki vairākkārt norādījuši uz šķēršļiem, lai strādātu ar "čekas maisiem". Tikmēr valsts vadītāji «čekas maisu» pētniekiem pārmeta nesadarbošanos ar SAB.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt