Panorāma

Saņem liecības un dodas brīvlaikā

Panorāma

Latvijas ekonomika pielāgojas pandēmijai

Latgalē vai Vidzemē? Saeima nespēj vienoties par Varakļānu nākotni

Saeima vēl nepieņem gala lēmumu par Varakļānu nākotni

Saeimas vairākums pretēji Satversmes tiesas spriedumam un atbildīgās ministrijas priekšlikumam Administratīvo teritoriju likumā  atbalstīja priekšlikumu, ka Varakļānu novads pievienojams Rēzeknes novadam. Līdz ar to likumā iebalsotas pretrunīgas normas, tāpēc tā izskatīšana parlamentā apturēta un tas nodots atkārtotai izskatīšanai komisijā.

Izskatot priekšlikumus grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, Saeimas sēdē klātesošo deputātu vairākums atbalstīja Varakļānu iekļaušanu Rēzeknes novadā.

Šādu priekšlikumu iesniedza deputāti Edmunds Teirumnieks (Nacionālā apvienība (NA)), Janīna Kursīte, Janīna Kursīte-Pakule (NA), Juris Rancāns (Jaunā konservatīvā partija), Andris Kazinovskis un Jānis Tutins (“Saskaņa”).

Saeimas sēdes debatēs izskanēji pretēji viedokļi, vai ir pieļaujams, ka Saeima balso pretēji tam, kā iepriekš ir lēmusi ST.

Iecere pievienot Varakļānus Madonas novadam saskārās ar spēcīgiem un kaismīgiem iebildumiem no latgaliešu deputātu puses.

“Interesanti, ko teiktu vidzemnieki, ja kādu Vidzemes novadu pievienotu Latgalei. Varakļānu vieta ir Latgalē, un tur tiem jābūt,” pauda Janīna Kursīte-Pakule.

“Latgales novada Varakļānu pievienošana Latgalei, izrādās, neatbilst Satversmei. Ieklausieties šajā teikumā un padomājiet, cik viņš loģisks,” sacīja Juris Rancāns.

Latgaliešu pusē nostājās arī opozīcijas frakcija “Saskaņa”.  

Lai Varakļānu novads paliktu Rēzeknes novadā, vēl jānobalso par visu likumprojektu kopumā.

To Saeima plāno darīt otrdien, 1. jūnijā, jo sēdē ir izsludināts pārtraukums līdz otrdienai, pulksten 14.00.

Saeima pirmdien nepaguva izskatīt arī otru likumprojektu, kas noteiktu pašvaldību vēlēšanu Madonas novadā un Rēzeknes novadā pārcelšanu uz 11. septembri.

Pēc Satversmes tiesas sprieduma, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei, Centrālā vēlēšanu komisija jau ir apturējusi iepriekš paredzēto pašvaldību vēlēšanu norisi Rēzeknes novadā un Madonas novadā.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa nosprieda, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei. ST secināja, ka lēmumā par Varakļāniem Saeima rīkojās patvaļīgi un balstījās apsvērumos par novada kultūrvēsturisko piederību Latgalei, bet kultūrvēsturiskā piederība nebija kritērijs reformā. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) ir sagatavoti grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, lai nodrošinātu tā atbilstību Satversmei, iekļaujot Murmastienes un Varakļānu pagastus un Varakļānu pilsētu Madonas, nevis Rēzeknes novadā.

Tāpat VARAM sagatavoja likumprojektu “Madonas novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likums”, jo nepieciešams arī noteikt kārtību, kādā izsludināmas un organizējamas jaunveidojamās Madonas novada un Rēzeknes novada vēlēšanas.

Ministrijā izstrādātie likumprojekti paredz, ka līdz 1. jūlijam darbu šajās pašvaldībās turpina līdzšinējās pašvaldību domes, no 1. jūlija līdz 1. oktobrim – Saeimas iecelta pagaidu administrācija katrā pašvaldībā trīs cilvēku sastāvā.

Pēc ST lēmuma Centrālā vēlēšanu komisija jau ir apturējusi iepriekš paredzēto pašvaldību vēlēšanu norisi Rēzeknes novadā un Madonas novadā.

Saeima pērn 10. jūnijā atbalstīja ilgi tapušo un pretrunīgi vērtēto administratīvi teritoriālo reformu, paredzot no 2021. gada jūlija Latvijā pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 42.

Tāpēc virkne pašvaldību vērsās Satversmes tiesā, kur ierosinātas vairāk nekā 10 lietas saistībā ar novadu reformu. Pirmajā no tām tiesa pasludinājusi spriedumu, secinot, ka Skultes pagasta atdalīšana no Limbažu novada, pievienojot to Saulkrastu novadam, neatbilst Satversmei. Savukārt Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam Satversmes tiesa  atzina par atbilstošu Satversmei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt