Saeima varētu atbalstīt aicinājumu Rimšēvičam atkāpties; viņš savu reakciju neatklāj

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saeima ceturtdien lems par aicinājumu kukuļošanas lietā aizdomās turētajam Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam atstāt amatu, kura pienākumus viņš nedrīkst pildīt saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) noteikto drošības līdzekli. Šis lēmums Rimšēvičam nav juridiski saistošs, bet prognozes liecina, ka vairākums šo aicinājumu varētu atbalstīt, tikmēr Rimšēvičs nekomentē, vai šo mudinājumu ņems vērā. 

Pirms balsojuma par aicinājumu atkāpties no amata šonedēļ tikties ar Ilmāru Rimšēviču pēc viņa paša aicinājuma Saeimā piekritušas divas frakcijas - “Saskaņa” un Latvijas Reģionu apvienība.

Citās frakcijās šādu sarunu neuzskatīja par lietderīgu, arī “Vienotība”, kas rosinājusi balsojumu, norādīja - tai nav izšķirošas nozīmes

Kopumā deputātu vairākuma atbalsts šim ierosinājumam ceturtdienas plenārsēdē, visdrīzāk, būs.

Taču tas nav tādēļ, ka viennozīmīgi tiktu atbalstīta “Vienotības” ideja. Drīzāk otrādi - liela daļa norāda, ka šim jautājumam vispār nebūtu bijis jābūt Saeimas darba kārtībā, jo tā izlemšana nemaz nav deputātu pilnvarās.

Šī iemesla dēļ Zaļo un Zemnieku savienībā būšot brīvais balsojums. ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, piemēram, vispār nebalsošot  - arī ne politiska signāla dēļ.

“Šādu signālu deva Valsts prezidents, premjers, finanšu ministre – pamatā visi mūsu partijas pārstāvji. Kāda bija Rimšēviča reakcija? Nekāda! Viņš paliek pie savām domām. Līdz ar to pieņemt lēmumu, kas būs Rimšēviča kungam nesaistošs, es uzskatu, ka tā būs manas balss izniekošana,” skaidroja Brigmanis.

Nacionālā apvienība mudinājumu atkāpties atbalstīšot. Trešdien par to izšķīrās arī “Saskaņas” frakcija. Vienlaikus pašu lēmumprojektu abās šajās frakcijās nevērtē kā pamatotu, un “saskaņieši” pat sauc par muļķīgu, taču neatbalstīt nevarot.

“Ja mēs neatbalstīsim, sekas būs daudz dramatiskākas, tāpēc ka izmeklēšana šobrīd notiek, un tas būs signāls, ka parlaments neuzticas KNAB un ekonomikas policijai mēģina aizstāvēt Rimšēviču – tāds būs signāls,” skaidroja “Saskaņas” Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs.

Latvijas Reģionu apvienība savukārt lēma nepiedalīties balsojumā. Matemātiski arī tas  nospēlē par labu atbalstam.

Lai arī iepriekš izskanēja, ka Rimšēvičs būtu gatavs respektēt Saeimas lēmumu, trešdien jau viņš bija izvairīgs.

“Sagaidīsim rītdienu, nespekulēsim,” sacīja Rimšēvičs.

Iepriekš Rimšēvičs norādīja, ka viņam ir būtiski saglabāt amatu, turklāt viņš atkārtoti lūdzis KNAB atļauju izbraukt no valsts, lai varētu apmeklēt Eiropas Centrālās bankas sēdes.

 KONTEKSTS

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs tiek turēts aizdomās par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā - ne mazāk kā 100 000 eiro organizētā grupā. Lai arī virkne Latvija amatpersonu paudusi, ka šajos apstākļos valsts finanšu reputācijas vārdā Rimšēvičam būtu jāatstāj Latvijas Bankas prezidenta amats, viņš pats uzskata, ka tas nav jādara.

Likums pašlaik paredz, ka Saeima var atcelt Latvijas Bankas vadītāju no amata tikai pēc viņa iniciatīvas vai arī, ja viņš ir pieļāvis pārkāpumus, par ko ir notiesājošs spriedums. Saeimā piedāvāti likuma grozījumi, lai pilnveidotu mehānismu Latvijas Bankas prezidenta atstādināšanai no amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti