Saeima uzdod valdībai nodrošināt britu pilsoņiem Latvijā labvēlīgus nosacījumus pēc «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saeimas deklarācija par Lielbritānijas pilsoņu tiesībām Latvijā pēc “Brexit” apliecināja, ka Lielbritānija ir svarīga Latvijas sabiedrotā, un uzdeva valdībai nodrošināt, ka arī bezlīguma “Brexit” gadījumā britu pilsoņiem, kuri likumīgi uzturas Latvijā, nodrošinās iespējami labvēlīgus uzturēšanās un darba nosacījumus.

Saeima deklarācijā norāda, ka Lielbritānija “ir un paliks nozīmīga Latvijas partnere un sabiedrotā, tāpēc nākotnē vēlamies pēc iespējas ciešu sadarbību ar to, īpaši iedzīvotāju tiesību, drošības, aizsardzības, ārlietu, ekonomikas, mobilitātes un izglītības jautājumos”.

Saeima deklarācijā apliecināja, ka Latvija britu pilsoņiem, kuri likumīgi uzturas Latvijā, nodrošinās iespējami labvēlīgus uzturēšanās un darba nosacījumus arī tad, ja notiks “Brexit” bez vienošanās.

Vienlaikus Latvija sagaida līdzvērtīgi labvēlīgu Apvienotās Karalistes attieksmi pret Latvijas valstspiederīgajiem šajā valstī.

Saeima aicina valdība sagatavot nepieciešamos grozījumus Latvijas tiesību aktos, lai pielāgotos pārmaiņām, kas gaidāmas pēc “Brexit”.

Grozījumos jānosaka, ka tiem Apvienotās Karalistes pilsoņiem, kuri līdz 29. martam  būs likumīgi uzturējušies Latvijā, vajadzētu noteikt pārejas periodu uzturēšanās tiesību pārreģistrācijai līdz 2020. gada 31. decembrim arī  bezlīguma “Brexit” gadījumā. Apvienotās Karalistes pilsoņiem, kuri līdz 29. martam būs likumīgi uzturējušies Latvijā, sociālās drošības jomā joprojām tiks piemērota labvēlīga attieksme attiecībā uz personu tiesībām un pienākumiem.

“Ar šo deklarāciju vēlamies novērst neskaidrību, kas rastos, ja Apvienotā Karaliste izstātos no Eiropas Savienības bez skaidriem nosacījumiem - gan apliecināt, ka uz Latvijā dzīvojošajiem Apvienotās Karalistes pilsoņiem un to ģimenes locekļiem attiecināmie uzturēšanās, darba un citi nosacījumi nemainītos, gan arī sagaidīt tādu pašu apliecinājumu no Apvienotās Karalistes puses par tur dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem. Vēlamies, lai šajā neskaidrības laikā cilvēki justos iespējami stabili un droši par savām tiesībām un nākotni,” iepriekš paudis Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols.

Esam ieinteresēti turpināt sadarbību, un jānodrošina, lai aptuveni 1000 britu pilsoņu, kas pašlaik uzturas Latvijā, justos stabili un droši par savu nākotni, ziņojot par deklarāciju, norādīja Rihards Kols (Nacionālā apvienība). 

KONTEKSTS:

2016. gada jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Lielbritānijas izstāšanās no ES plānota 2019. gada 29. martā. Taču Lielbritānijas parlaments noraidīja tā saukto "Brexit" šķiršanās līgumu, kas ir teju 600 lapas garš un ir juridiski saistošs.

Ja Lielbritānija tomēr pamet bloku bez jebkāda līguma, tad jau 30. martā var iestāties vērā ņemamas sekas. Līdz ar to arī Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji, kas sadarbojas ar Apvienoto Karalisti, ir aicināti nopietni gatavoties šādai iespējai. Šķiršanās bez vienošanās var radīt nopietnas problēmas gan ar preču piegādi, gan ar muitas kontroli, gan ar dažādām atļaujām un licencēm, kas nebūs vairs spēkā. Arī privātpersonu ceļošana var būt apgrūtināta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti