Saeimā turpinās skatīt Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likumu

13. Saeima turpinās skatīt Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu likumu, ceturtdien lēma deputāti. Likuma mērķis ir nodrošināt Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu saglabāšanu un to vērtībai atbilstošu cieņas izrādīšanu.

Likums paredz noteikt abu objektu uzturēšanas, izmantošanas, apsaimniekošanas un finansēšanas kārtību un citus ar to saistītus jautājumus, kā arī uzvedības normas attiecīgajā teritorijā.

Likumā būs noteikts, ka Brīvības piemineklis un Rīgas Brāļu kapi ir Latvijas nacionālās neatkarības izcīnīšanas, valstiskās identitātes un nacionālās pašapziņas simbols, Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daļa un valsts aizsargājami kultūras pieminekļi. Abus atzīs par Latvijas valsts īpašumu, kas nodots Finanšu ministrijas valdījumā.

Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu saglabāšanu, uzturēšanu un atjaunošanu nodrošina valsts akciju sabiedrība „Valsts nekustamie īpašumi”. Saglabāšanas, uzturēšanas un atjaunošanas darbus finansē no valsts budžetā īpaši šim mērķim paredzētiem līdzekļiem.

Tāpat pašvaldībai ir tiesības piedalīties Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu saglabāšanas, uzturēšanas un atjaunošanas darbu finansēšanā. Objektiem var vākt arī ziedojumus.

Likumā noteiktas Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu īpašās aizsardzības zonas, kurās aizliegts:

  • veikt darbības, kas var izraisīt kultūrvēsturisko vērtību bojāšanu vai zaudēšanu;
  • organizēt un veikt ielu tirdzniecību un ubagošanu;
  • rīkoties pretrunā ar vispārpieņemtām morāli ētiskajām un uzvedības normām;
  • veikt darbības vai organizēt pasākumus, kas vērsti uz agresīvu konfrontāciju;
  • izvietot vizuālo informāciju un reklāmu, kas veido Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu vizuālo fonu. Ja vizuālā informācija netraucē vai negatīvi neietekmē valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu vizuālo uztveri, to pieļaujams izvietot, ja kompetentā pašvaldības institūcijā saņemts Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pozitīvs atzinums.

Tāpat paredzēts veidot Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu padomi.

Rīgas Brāļu kapiem līdz 2020. gadam nepieciešami 2,9 miljoni eiro, savukārt Brīvības piemineklim vajadzīgi 152 203 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt