Saeimā spriež par sabiedrisko mediju apvienošanu un finansējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija sāk iztirzāt sabiedrisko mediju – Latvijas Televīzijas (LTV) un Latvijas Radio (LR) – attīstības stratēģiju. Komisijas sēdē deputāti tika iepazīstināti ar Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanās plāniem. Tēma nav atraujama no jautājuma, kas ir aktuāls jau tagad, – par šo mediju finansējumu.

Saeimā spriež par sabiedrisko mediju apvienošanu un finansējumu
00:00 / 04:33
Lejuplādēt

Raibs sastāvs, kas mainīsies

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, kura Saeimā virzīs arī mediju politikas jautājumus, sastāvs ir visai raibs. Visplašāk – ar trim deputātiem – pārstāvēta "Jaunā Vienotība", pa diviem no Nacionālās apvienības un Zaļo un zemnieku savienības, viens deputāts "Progresīvajiem", "Apvienotajam sarakstam", partijai "Latvija pirmajā vietā" un "Stabilitātei".

Jau šajā sēdē noskaidrojās, ka komisijai būs jāizvēlas jauns priekšsēdētājs, jo Didzis Šmits ("Apvienotais saraksts") jaunajā valdībā ieņems zemkopības ministra amatu. Komisijas loceklis Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība") dosies strādāt finanšu ministra amatā, bet Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) kandidē uz aizsardzības ministres amatu.

Augsta uzticība, mazs finansējums

Ar sabiedrisko mediju attīstības koncepcijām un situāciju mediju tirgū komisiju iepazīstināja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) vadītājs Jānis Siksnis. Februārī iepriekšējai Saeimai iesniegtas pat divas koncepcijas – viena par sabiedrisko mediju apvienošanos un otra par finansējumu. Taču šo jautājumu no dienaskārtības izņēma karš Ukrainā. Un tieši tāpēc sabiedrisko mediju situācija ir vēl jo vairāk aktualizējama, teica Siksnis.

Saeimas komisija aicinājusi politisko spēku Saeimas frakcijas formulēt savu nostāju par vienotā medija izveidošanu.

Kā vēsta aptaujas, iedzīvotāju uzticamība sabiedriskajiem medijiem Latvijā ir virs Eiropas vidējā rādītāja. Taču finansējums atpaliek no vidējā Eiropas raidorganizāciju līmeņa. Pēc aptauju datiem, Latvijas Radio bauda visaugstāko iedzīvotāju uzticību, un tas ir pirmajā vietā starp Baltijas sabiedriskajiem radio sasniegtās auditorijas ziņā. Taču ne tehniskā nodrošinājuma ziņā.

Kritiskā stāvoklī ir sabiedrisko mediju tehniskais aprīkojums, un jāattīsta digitālā infrastruktūra, skaidroja SEPLP vadītājs.

Siksnis bija gatavs nosaukt arī konkrētus skaitļus: "Piecu gadu laikā kopējam budžetam vajadzētu pieaugt par 17 miljoniem, tas nozīmētu, ka katru gadu tiek pielikti klāt 3,4 miljoni. Kā to izdarīt? Investīcijas ir nepieciešamas. Tehnoloģijas infrastruktūras šobrīd ir kritiskā stāvoklī. Tā tomēr ir Latvijas kritiskās infrastruktūras daļa. Mēs nevaram spēlēties, nevaram to vairs ilgāk atlikt."

Piedāvā apvienošanu no 2024. gada

Lai apvienotu Latvijas Televīziju un Latvijas Radio, līdz nākamā gada martam SEPLP lūdza ieviest izmaiņas likumos, nosakot, ka Latvijā turpmāk ir viens sabiedriskais medijs, bet jau no 2024. gada sākuma pāriet pie abu mediju apvienošanas.

Jāņa Sikšņa skaidrojumā sabiedriskie mediji pēc apvienošanas izskatīsies šādi: "Sākotnēji paliek trīs satura platformas – radio, internets, TV. Tiek izveidots jauns satura attīstības centrs, kurā koncentrējas visi tie, kas ir atbildīgi par stratēģiskiem lēmumiem."

Nākotnes plānos ietilpst arī radio un televīzijas apvienošana vienā ēkā, taču ir skaidrs, ka tas būs projekts tālākai nākotnei. Sabiedrisko mediju apvienošanas plusi un mīnusi, kā arī finansēšanas modeļi vēl jāanalizē Saeimā.

Finansiālās dilemmas jau tagad

Uz sēdi bija uzaicināti arī Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļi, Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un Kultūras ministrijas pārstāvji.

Savu redzējumu par šī brīža situāciju un apvienošanās plāniem pēc tam izteica Latvijas Radio valdes priekšsēdētāja Una Klapkalne: "Ir būtiski sabiedrisko mediju apvienošanos virzīt kopā ar finansēšanas modeļa maiņu."

Klapkalne arī pauda bažas par apvienošanās termiņu – 2024. gada janvāri. Turklāt vēl aktuālākas LR un LTV ir šī brīža finansiālās dilemmas, strādājot ar pagaidu budžetu nākamajam gadam.

Jau šobrīd tiek pārskatīts raidījumu plāns, samazinot oriģinālsaturu.

Trūkst arī līdzekļu darbinieku algām, kas ir neproporcionāli zemas, salīdzinot ar atbildību.

KONTEKSTS:

SEPLP jau šogad februārī aicināja apvienot Latvijas Radio un Latvijas Televīziju 2024. gadā un mediju budžetu piesaistīt konkrētu nodokļu ieņēmumiem. Koncepcijas par sabiedrisko mediju apvienošanu un par finansēšanas modeli Saeimā iesniegtas atkārtoti novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti