Panorāma

CVK priekšsēdētājas amata kandidāte – Kristīne Saulīte

Panorāma

Atstādinātā "Vaivaru" vadītāja vēršas tiesā pret VM

Skatīs ideju prokremliskiem cilvēkiem liegt darbu institūcijās

Saeimā skatīs iniciatīvu liegt prokremliski noskaņotiem cilvēkiem strādāt valsts un pašvaldību iestādēs

Vairāk nekā 13 000 parakstu iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" ieguvusi iniciatīva – liegt prokremliski noskaņotiem cilvēkiem strādāt valsts un pašvaldību institūcijās. Trešdien, 11. janvārī, šo ierosinājumu atbalstījusi arī Saeimas komisija, un nu plānots vērtēt plašāk iespēju šo liegumu noteikt.

Vai valsts un pašvaldību iestādēs, kur algu maksā nodokļu maksātāji, vajadzētu strādāt cilvēkiem, kuru politiskie uzskati ir pretrunā ar Latvijas valsts vērtībām? Šādu jautājumu sabiedrībai uzdeva vairāki aktīvisti, kas izstrādāja iniciatīvu liegt ieņemt amatus valsts un pašvaldību institūcijās prokremliski noskaņotajiem. Iniciatīvas autori uzsvēruši – šāda prasība jānosaka ne tikai pret augsta līmeņa amatpersonām, bet arī dažādu citu statusu darbiniekiem valsts un pašvaldības iestādēs.

"Droši vien mums ir tiesības noteikt, ka mēs šo algu gribētu maksāt tiem cilvēkiem, tiem mūsu Latvijas patriotiem, kuri pret mums izturas lojāli,

pret mūsu valsti, kuri šo valsti ciena, mīl un gādā par valsts drošību," sacīja iniciatīvas iesniedzēja Ieva Duļevska.

Šodien iniciatīvu tālākai izskatīšanai citās komisijās nodeva Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Daļai valsts institūciju prasība par lojalitāti noteikta jau šobrīd – konkrētāk civildienestā, tiesībsargājošajās iestādēs, kā arī pedagogiem. Taču ir arī nozares, kur tā tas nav.

"Manuprāt, droši vien ir jāiet divi šie stratēģiskie ceļi. Viens ir – jāmēģina pilnveidot normatīvo regulējumu, lai tiešām to iestrādātu nozarēs, kur tāda regulējuma šobrīd nav. Otrs – ir jāatrod veids, kā pašas institūcijas šo instrumentu sāk reālajā dzīvē daudz aktīvāk darbināt," sprieda Valsts drošības dienesta priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus.

Komisijas sēdē arī izskanēja viedoklis, ka šo prasību nevajadzētu attiecināt tikai uz prokremliskiem uzskatiem vien.

"Rodas uzreiz jautājums, vai mēs runājam tikai un vienīgi šeit par Krieviju un šo gadījumu, vai mēs runājam eventuāli par to, ka kaut kad nākotnē Latvija varētu vēl kādu citu valsti arī atzīt par terorismu atbalstošu. Un tad tā būtu vispārīga norma, par ko mēs runājam," norādīja Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (Zaļo un Zemnieku savienība).

Pagaidām vēl nav skaidrs, kā konkrēti noteiks, vai cilvēks ir ar prokremliskiem uzskatiem. Diskusiju par to plānots turpināt iniciatīvas tālākā izskatīšanā.

Šodien komisijā iniciatīvas tālāku virzību atbalstīja teju visi tās deputāti. Izņēmums bija abi "Stabilitātei!" pārstāvji komisijā – Jefimijs Klementjevs un Nataļja Marčenko-Jodko, kura, argumentējot savu viedokli, uzsvēra, ka iniciatīva esot sabiedrību šķeļoša.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti