Panorāma

2021. gadā nodokļus atmaksās automātiski

Panorāma

Pēc labākām precēm brauc uz Vāciju

Lems par 13. janvāra grautiņu dalībnieku amnestiju

Saeima skatīs ieceri par 13.janvāra grautiņa dalībnieku amnestiju

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai un Juridiskā komisijai nodota iecere par Amnestijas likumu, kas paredz atbrīvot no kriminālatbildības cilvēkus, pret kuriem ierosināts kriminālprocess par piedalīšanos 2009.gada 13.janvāra masu nekārtībās.

Ieceres skatīšanu atbalstīja 43 parlamentārieši, pret bija septiņi, bet balsojumā atturējās 25 deputāti. Ieceri iesniedza vairāku frakciju deputāti:

  • Janīna Kursīte-Pakule, Andris Buiķis, Edvīns Šnore un Raivis Dzintars no Nacionālās apvienības,
  • Atis Lejiņš no “Vienotības”,
  • Līga Kozlovska un Valdis Skujiņš no Zaļo un Zemnieku savienības,
  • Juris Viļums no Latvijas Reģionu apvienības,
  • Jūlija Stepaņenko no “Saskaņas”,
  • pie frakcijām nepiederošie deputāti Ilmārs Latkovskis un Artuss Kaimiņš.

Likumprojekts paredz atbrīvot no soda un dzēst sodāmību 13.janvāra grautiņu dalībniekiem, kuri atzīti par vainīgajiem par masu nekārtībām. Savukārt prokuratūrai būtu jāizbeidz visi ierosinātie kriminālprocesi un jāatsauc visas apsūdzības šajā lietā. Lielākā daļa 13.janvāra grautiņu dalībnieku sodus jau ir izcietuši. Savukārt Ansis Ataols Bērziņš cietumsodu būs izcietis pēc divarpus mēnešiem.

Iesniedzēji norāda, ka Bērziņš par piedalīšanos grautiņos saņēmis nesamērīgi bargu sodu, lai gan reālu brīvības atņemšanu Bērziņam tiesa piemēroja tikai pēc probācijas noteikumu pārkāpšanas.

"Vai nav pienācis laiks amnestēt tos, kas piedalījās masu nekārtībās, bet īstenībā kļuva par situācijas upuriem, ķīlniekiem? Viņi ir vajadzīgi Latvijai pozitīvam darbam.

 Pagātnes tumšās ēnas ir dzēšamas, ja mums ir palicis kaut kripatiņas tās īpašības, ko sauc par žēlsirdību pret citiem, pret līdzcilvēkiem, pret jauniešiem," teica Kursīte-Pakule.

Savukārt krimināltiesību eksperts “Vienotības” deputāts Andrejs Judins uzsvēra, ka amnestija ir padomju laiku tradīcija,

no kuras civilizētās valstīs atsakās, jo amnestija neļauj sasniegt to mērķi, kas bija paredzēts, piemērojot atbildību. Turklāt lielākoties cilvēki, kuri piedalījās 13.janvāra grautiņos, jau ir izcietuši sodu un atbildējuši par izdarīto. Judins pauda, ka likums tiek virzīts viena cilvēka dēļ, kurš sodīts nosacīti, bet nepildīja noteiktos nosacījumus.

Amnestija likuma izpilde saskaņā ar ieceri būtu jānodrošina Ģenerālprokuratūrai.

KONTEKSTS:

Iepriekš Nacionālā apvienība aicināja prezidentu Raimondu Vējoni apžēlot 13. janvāra grautiņu dalībnieku Ansi Ataolu Bērziņu. Prezidents gan divas reizes noraidījis Bērziņa apžēlošanas lūgumu, skaidrojot to ar Bērziņa rīcību, soda izciešanas vietā izdarot pārkāpumus un necienot tiesas nolemto un likumu.

Bērziņš notiesāts par dalību 2009.gada 13.janvāra masu nekārtībās. Viņam sākotnēji tika piespriesta 20 mēnešu nosacīta brīvības atņemšana, bet viņš neievēroja piemērotā soda nosacījumus, nereģistrējās Probācijas dienestā un atstāja Latviju. Tāpēc nosacītais sods pārvērtās par reālu cietumsodu. Notiesātais Latviju pameta un 2017.gadā tika aizturēts Čehijā. 2018.gada martā viņu pārveda uz ieslodzījuma vietu Latvijā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt