Panorāma

N. Ušakovs noturas arī trešo reizi

Panorāma

Krimināllietā apsūdzētie pieprasa papildu ekspertīzes

Sarucis deputātu pieprasījums pēc kompensācijām

Saeimā sarucis deputātu pieprasījums pēc kompensācijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saeimā ir sarucis to deputātu skaits, kuri prasa ikmēneša kompensācijas par transporta un dzīvojamo telpu īres izdevumiem. Pašreizējais parlamenta sasaukums gan darbojas tikai dažus mēnešus, tāpēc vēl pāragri spriest, vai šī tendence saglabāsies.

Saeimā jau daudzu gadu garumā darbojas kompensāciju sistēma. Ikmēneša kompensācijas deputāti var izmantot degvielai un dzīvojamo telpu īrei, bet ir jāiesniedz attiecīgi maksājumus apliecinoši dokumenti.

Kompensāciju lielums tiek piesaistīts vidējai algai valstī. Tie, kuri dzīvo vairāk nekā 280 kilometrus ārpus Rīgas, kompensācijās var saņemt 859 eiro. Tie, kas tuvāk, piemēram, liepājnieki 773 eiro, bet 129 eiro var saņemt arī tie, kuri dzīvo 19 kilometru rādiusā ap Rīgu vai pat pašā galvaspilsētā. 

Iepriekšējo Saeimu laikā deputāti kompensācijas ir izmantojuši ļoti aktīvi. Piemēram, pirms astoņiem gadiem 10. Saeimā, sākot darbu, kompensācijas novembrī prasīja 82 no deputātu simta, bet decembrī 80. 11. Saeimā attiecīgi prasīja 63 un 67, 12. Saeimā – 60 un 73.  

Bet pašreizējā 13. Saeimā tajos pašos pirmajos mēnešos novembrī un decembrī ir sasniegts rekords – kompensācijas novembrī prasīja mazāk nekā puse – 41 deputāts, bet decembrī – 50.

Kāpēc tik daudzi atsakās no kompensācijām, kādi tam ir iemesli un ko saka paši deputāti?

Daļa iztiek bez kompensācijām

Pagājušajā vasarā iepriekšējās, 12. Saeimas deputāts Askolds Kļaviņš (Zaļo un Zemnieku savienība) tika aizturēts, jo krāpies ar kompensācijām teju 10 000 eiro apmērā. Priekšvēlēšanu laikā tas bija nokaitinājis arī vēlētājus. Tomēr arī jaunā Saeima kompensāciju sistēmu ir saglabājusi. Bet, tāpat kā iepriekšējos sasaukumos, arī tagad ir deputāti, kas kompensācijas nekad nav prasījuši.

"Man nevajag. Es domāju, ka katrs deputāts ir cilvēks un katram ir savas cilvēciskās vajadzības. Man nevajag kompensācijas," sacīja Saeimas deputāte Janīna Kursīte-Pakule (Nacionālā apvienība (NA)).

Saeimas deputāts Sergejs Dolgopolovs ("Saskaņa") atzina, ka viņš līdz šim darbā Saeimā nekad nav prasījis kompensāciju. "Nekad kopš pašas pirmās ievēlēšanas dienas. Tā ir tagad piektā reize, kad es esmu ievēlēts, un tā sanāca."

Saeimas deputāte Iveta Benhena-Bēkena ("KPV LV") skaidroja, ka kompensāciju neprasa, jo dzīvo Rīgā.

"Es uzskatu, ka deputāta atalgojums ir pietiekošs, lai es varētu atļauties kompensēt savus izdevumus uz darbu, kā tas būtu jābūt jebkurā darba vietā."

Deputātiem situācijas dažādas 

Lielākās summas decembrī kopā par transportu un dzīvojamo telpu īri kompensācijās saņēmuši "Saskaņas" deputāti Vladimirs Nikonovs – 807 eiro, Jānis Tutins – 805, Jānis Krišāns – 750 eiro, kā arī Zaļo un Zemnieku savienības deputāts Jānis Vucāns – 739 eiro, un "Jaunās Vienotības" deputāts Aldis Adamovičs – 730. 

Visi – no attālākiem novadiem, un Saeimā valda uzskats – ja kompensāciju nebūtu – deputāti no reģioniem paliktu zaudētājos.

"Ir jābūt ļoti lielai motivācijai, lai būtu gatavs piemaksāt par to, ka, pirmkārt, tu dzīvo faktiski prom no ģimenes un tai pašā laikā dari darbu, kurš ne vienmēr ir pozitīvi vērtēts, bet kur varbūt ir tāds rezultāts vērtējams ilgtermiņā," sprieda Saeimas deputāts Gundars Daudze (Zaļo un Zemnieku savienība(ZZS)).

Situācijas ir dažādas. Piemēram, deputāts Juris Rancāns (Jaunā konservatīvā partija), kurš ir no Rēzeknes, pirms ievēlēšanas ilgstoši strādāja un dzīvoja Rīgā, kur bez maksas lietojis no paziņām patapinātu dzīvokli. Bet, kļūstot par deputātu, notikušas radikālas izmaiņas. "Paziņas saka – tu tagad esi deputāts – lūdzu!" skaidroja deputāts.

Tāpēc nācies Saeimā prasīt kompensāciju. Ir arī citi stāsti. "Es piemēram, nedeklarējos sava vīra īpašumā Pāvilostā  250 kilometrus no Rīgas. (..) Es atceros, ka es aizbraucu uz Pāvilostu un teicu – viena lieta, ko es, ja mani ievēlēs, nedarīšu – es pie jums nedeklarēšos!" skaidroja deputāte Inese Voika ("Attīstībai/Par!").

Vai mainīs kompensāciju sistēmu?

Jautājot par varbūtējām izmaiņām kompensāciju sistēmā, vairāki deputāti atzīst, ka vajadzētu atteikties kompensācijas maksāt tiem, kuri dzīvo Rīgā un 30 vai 50 kilometrus ap to. Tas skartu, piemēram, deputātu Artusu Kaimiņu ("KPV LV"), kurš pagājušajā un šajā Saeimā kompensācijās kopumā saņēmis ap 5000 eiro. Pēdējā atskaite decembrī ir par 77 eiro.   

"Ja šie 77 eiro kādam ļoti kremt, atrakstiet man lūgumu, es atteikšos. Lūdzu man e-pasts ir [email protected]. Uzrakstiet, sabiedrība, ka jums kremt tas, ka 77 eiro degvielā es ieleju bākā, neizmantojot kā komisijas vadītājs un arī kā Saeimas deputāts Saeimas autobāzes transportu. Līdz ar to, ja tāda problēma ir, es atteikšos no tiem 77, kas tagad ir iztērēti," sacīja deputāts.

Pašreizējā Saeimā kompensāciju saņēmēju skaitā ir deputāti no visiem septiņiem Saeimā ievēlētajiem politiskajiem spēkiem.

Bet vislielākais kompensāciju prasītāju īpatsvars decembrī ir bijis "Saskaņas" frakcijā – 77% deputātu. No "KPV LV" kompensācijas prasījuši 67%, no NA 58%, no "Jaunās Vienotības" 38% , no ZZS 36%, no JKP 31%, no "Attīstībai/Par!" 31% deputātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti