Saeimā sāk skatīt Civilās savienības likumu viendzimuma pāru ģimeņu aizsardzībai

Saeima ceturtdien nodeva izskatīšanai Juridiskajā komisijā Civilās savienības likumu, kas ļautu attiecības reģistrēt arī viendzimuma pāriem. Tieslietu ministrijā Satversmes tiesas sprieduma dēļ bija jārada regulējums, kas aizsargātu visas ģimenes, arī viendzimuma pāru veidotās.

Likums nodots izskatīšanai komisijā

Deputāts Juris Pūce ("Attīstībai/Par!"), runājot par likumprojektu, uzsvēra, ka likums ir par tiesiskumu.

"Es jūs aicinātu balsot par tiesiskumu, par cilvēka cieņu, par drošību un brīvību, par vienlīdzību un par ģimeni.

Balsot par šīm vērtībām, kurām nav politisko robežu. Šīs vērtības nav nedz labējas, nedz kreisas, nedz centriskas, nedz liberālas, nedz konservatīvas. Tās ir mūsu Satversmē ierakstītās vērtības. Latvijas pamatvērtības," uzsvēra deputāts. Viņš arī norādīja, ka likums ir tapis garu diskusiju rezultātā un ir kompromiss, lai varētu nodrošināt tiesisko aizsardzību arī ģimenēm un cilvēkiem, "kurus jau turpat 25 gadus tiesiski mērķtiecīgi cenšamies ignorēt."

Savukārt pret likuma nodošanu komisijai runāja deputāte Ramona Petraviča no frakcijas "Neatkarīgie", uzsverot, ka  likums degradē vēlamo un dabisko ģimenes struktūru. Tā, pēc viņas teiktā, ir vīrieša un sievietes laulībā dibināta ģimene. "Šis likums veicina dabiskas ģimenes izzušanu. Vecāks numur viens un numur divi – divas mammas degradē bērna izpratni par dabiskas ģimenes nepieciešamību, nekad nenosakot pienākumus, kas ģimenē gulstas uz mātes vai tēva pleciem. Šajās ģimenēs uzaugušie bērni nekad nesapratīs, vai dabiska ģimene tiem būtu tīkamāka, jo tādu tie nekad nebūs redzējuši," sacīja Petraviča.

Ceturtdien pie Saeimas ēkas norisinājās arī "Latvijas vīru biedrības" protests pret likuma pieņemšanu, kurā piedalījās ap 70 cilvēku. Aģentūra LETA vēsta, ka cilvēki bija ieradušies ar dažādiem plakātiem, kuri vēsta "Kāds ir mūsu valsts ilgtermiņš?", "Šeit es stāvu, jo citādi nevaru", "Ļaujiet tautai lemt par to, kas ir ģimene" un tamlīdzīgi.

Ko paredz Civilās savienības likums

Civilā savienība definēta kā divu fizisku pilngadīgu personu notariāli noslēgta vienošanās, kas nodibina vai izbeidz personu savstarpējās nemantiskās un mantiskās tiesības un pienākumus. Savienību aizliegts noslēgt cilvēkiem, kuri ir laulībā vai noslēguši civilo savienību ar citu personu. To nedrīkst slēgt arī ar radiniekiem vai adoptētāju un adoptēto starpā. Civilā savienībā esošs cilvēks arī nevar stāties laulībā ar kādu citu.

Civilo savienību var izbeigt pie notāra, stājoties laulībā, ar tiesas lēmumu. Savienība izbeidzas arī ar vienas no pusēm nāvi.

Likumprojekta anotācijā norādīts – ar likumprojektu tiek nodrošināts, ka civilajās savienībās esoši pāri var kļūt valstij "redzami", ja tie likumprojektā noteiktajā kārtībā noformē savstarpējās attiecības, tādējādi saņemot tajā paredzētā apmērā aizsardzību personiskajām un mantiskajām attiecībām.

Piedāvātais Civilās savienības likums paredz arī savstarpēju pienākumu gādāt un atbalstīt vienam otru, rūpēties par kopīgo mājsaimniecību atbilstoši katras puses ienākumiem, noslēdzot civilo savienību.

Norādīts, ka kopīgas mājsaimniecības ietvaros civilās savienības pusēm ir vienādas tiesības.

Likumprojektā noteikts, ka katrai pusei ir tiesības patstāvīgi rīkoties ar savu mantu nāves gadījumam, kā arī katra puse patur mantu, kas tai piederējusi pirms civilās savienības noslēgšanas, kā arī to, ko iegūst savienības laikā kā atsevišķu mantu. Viss, ko puses savienības laikā iegūst kopīgi vai viena no tām, bet ar abu pušu līdzekļiem vai otras puses darbības palīdzību, ir abu pušu kopīga manta, ar kuru rīkojas kopīgi.

Norādīts, ka par saistībām, ko civilās savienības puses kopīgi noslēgušas kopīgās mājsaimniecības vajadzībām, tās atbild ar kopīgo mantu un katra ar savu atsevišķo mantu, ja kopīgās mantas nepietiek. Vienas civilās savienības puses manta neatbild par otras puses saistībām.

Anotācijā norādīts, ka likumprojektā ietverts minimālais regulējums, lai civilo savienību vispār varētu sākt izmantot. Personu sociālās un ekonomiskās aizsardzības un atbalsta pasākumi, piemēram, nodokļu atvieglojumi, kā arī attiecībā uz dzīvojamo telpu īri, atvieglojumi valsts amatpersonām, tāpat arī jautājumi attiecībā uz interešu konflikta novēršanu amatpersonu darbībā un citi joprojām paliek neatrisināti.

Tādējādi būs vajadzīgas izmaiņas tiesību sistēmā faktiski visās nozarēs.

Anotācijā norādīts, ka pēc likuma pieņemšanas katrai nozares ministrijai būs nepieciešams pārskatīt savus tiesību aktus un izvērtēt nepieciešamību veikt grozījumus, lai sniegtu sociālo un ekonomisko aizsardzību pāriem, kas noslēgs civilo savienību.

KONTEKSTS:

Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma ST, izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Iepriekš ziņots, ka Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likumam.

Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā līdz 29. jūlijam notiek parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvā noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni. Arī vairāki juristi un nevalstiskās organizācijas ir pret Civilās savienības likumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt