Saeima pieļauj pacientu prioritizēšanu slimnīcās Covid-19 pandēmijā

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi izmaiņas Covid-19 izplatības pārvaldības likumā, kas slimnīcu pārslodzes gadījumā ļauj prioritizēt pacientus atbilstoši medicīniskajiem kritērijiem.

Kā norādīja grozījumu autori, ierobežotu intensīvās terapijas resursu izmantošanas principi ir piemērojami Covid-19 pandēmijas laikā izsludinātā ārkārtas medicīniskajā situācijā, kad aizņemto intensīvās terapijas gultu skaits ir sasniedzis vai pārsniedz maksimālo ārstēšanas kapacitāti ārstniecības iestādē. Mērķis ir iespējami lielākam pacientu skaitam sniegt neatliekami nepieciešamo aprūpi ar iespējami labvēlīgāko ārstnieciskā rezultāta sasniegšanu.

Šādā gadījumā pieļaujama pacientu prioritizācija, bet tā ir veicama atbilstoši medicīniskajiem kritērijiem ārkārtas medicīniskās situācijas laikā un ievērojot pierādījumos balstītus medicīnas principus.

Grozījumu izstrādātāji norādīja uz tiesībsarga atzinumu, ka krīzes situācijā medicīnā objektīvi ir nepieciešamas skaidras vadlīnijas jeb pamatprincipi, kā to īstenot. Līdz ar to, tiesībsarga ieskatā, atšķirīgajai attieksmei krīzes situācijā, prioritizējot pacientus atkarībā no to lietderības piekļūt intensīvās terapijas resursiem un paredzamās terapijas efektivitātes, būtu leģitīms mērķis un attaisnojums, proti, nodrošināt piekļuvi intensīvās terapijas resursiem pēc iespējas lielākam pacientu skaitam, kas gūtu vislielāko labumu.

Ar likumu šādu rekomendāciju apstiprināšana tiešā veidā deleģēta veselības ministram. Savukārt Ministru kabinetam tiek deleģēts noteikt intensīvās terapijas resursu izmantošanas principus Covid-19 pandēmijas laikā izsludinātās ārkārtas medicīniskās situācijas apstākļos.

Likumprojekts stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

KONTEKSTS:

Jūnija beigās tika atcelta ārkārtas situācija medicīnā, kas bija izsludināta pērn decembra sākumā Covid-19 radītās pārslodzes. Tas slimnīcu vadītājiem deva iespēju brīvāk organizēt darbu Covid-19 pacientu pieplūduma gadījumā. 

Pašlaik Covid-19 slimniekiem paredzēto gultu skaits slimnīcās tiek samazināts, taču ārstniecības iestādēm ir jābūt gatavām tās trīs dienu laikā atjaunot, ja gadījumā Latvijā atkal būtiski palielināsies Covid-19 slimnieku skaits, norādīja VM. Patlaban Covid-19 pacientu ārstēšana notiek trijās klīniskās universitātes slimnīcās Rīgā un septiņās reģionālajās slimnīcās. Jūnija beigās bija aizņemti 27% Covid-19 pacientiem paredzēto gultu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt