Saeima piekrīt: Mazuļiem nav jābūt bērnunamos; izņēmumus pieļauj ar smagi slimiem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Sākot no 2019.gada, bērnunamos vairs nevarēs ievietot bez vecāku aprūpes palikušos bērnus līdz triju gadu vecumam, izņemot bērnus ar veselības vai funkcionālajiem traucējumiem, paredz Saeimā otrajā lasījumā atbalstītie grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā.

Bez vecāku aprūpes palikušajiem bērniem vecumā līdz trim gadiem būs jānodrošina ārpusģimenes aprūpe. Izņēmumi būs gadījumi, kad bērna veselības vai funkcionālo traucējumu dēļ saņemts ārsta atzinums, kurā noteikto speciālo aprūpi bērnam neapņemas nodrošināt neviena audžuģimene, nedz arī aizbildnis.

Šādām izmaiņām būs teju divu gadu pārejas periods līdz 2019.gada janvārim. Tās gan neatceļ pašlaik spēkā esošo normu, ka primāri šādiem bērniem jānodrošina aizbildnis vai audžuģimene. 

Visus mazuļus un tūlīt

Saeimas plenārsēdē līdzīgi kā iepriekš komisijās izvērtās plašas diskusijas par iecerētajām izmaiņām. Deputāte Inga Bite (Latvijas Reģionu apvienība) bija rosinājusi neievietot visus bērnus līdz trim gadiem bērnunamos, turklāt bez pārejas perioda.

“Līdz trīs gadu vecumam veidojas cilvēka galvenās rakstura iezīmes, un viena no pamatiezīmēm, kas cilvēkam ir svarīga, ir spēja uzticēties, spēja pieķerties un spēja veidot attiecības. Šīs prasmes ir iespējams attīstīt vienīgi tad, ja ir viens konkrēts cilvēks, kuram pieķerties, kuram uzticēties un ar kuru veidot attiecības. Un bērnunamā to nodrošināt nav iespējams. To ir iespējams nodrošināt tikai un vienīgi ģimenē,” skaidroja Bite.

Turklāt šogad Labklājības ministrijas budžetā ir atvēlēti vairāk nekā četri miljoni eiro darbam ar audžuģimenēm, kur bez vecāku aprūpes palikušie bērni tiktu ievietoti, norādīja deputāte.

Bite arī kritizēja divu gadu pārejas perioda noteikšanu izmaiņām, jo neesot nepieciešami divi gadi, lai izveidotu audžuģimeņu reģistru. Tam pietikšot ar dažiem mēnešiem līdz pusgadam, lai aptaujātu esošās audžuģimenes.

Savukārt Labklājības ministrijā portālam Lsm.lv skaidroja, ka divu gadu termiņš saistīts nevis ar audžuģimeņu reģistru, bet gan specializēto audžuģimeņu apmācīšanu un atbalstu, kas plānots no 2018.gada. Paralēli veidos arī šo ģimeņu reģistru.

Iepriekš tiesībsargs Juris Jansons kritizēja, ka iecere ļaut bērnunamos ievietot mazuļus ar invaliditāti ir nejēdzīga un diskriminējoša, bet piekrita priekšlikumam, ka nevienu bērnu vecumā līdz trīs gadiem neievieto institūcijā.

Pilnībā bez bērnunamiem neiztikt

Tomēr parlaments noraidīja Bites priekšlikumu, vairākiem deputātiem norādot, ka bez pārejas perioda to nav iespējams īstenot. Turklāt būtiski ir arī atstāt sistēmu, kura ļaus parūpēties par mazuļiem, kamēr audžuģimenes nespēj viņus uzņemt.

Parlamentārietis Hosams Abu Meri (“Vienotība”) norādīja, ka Bites priekšlikumu nav iespējams realizēt: “Diemžēl ir realitāte. Ir slimi bērni, kuri nevar atrast ne audžuģimeni, ne aizbildni, neviens negrib viņus ņemt. Ko mēs darīsim ar šo bērnu? Kur viņš paliks? Slimnīcā? Protams, nē.”

"Bites kundzes priekšlikums ir ļoti skaists un vēlams, bet vēlams ideālajā pasaulē," līdzīgi pauda Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība). "Var rasties bīstama situācija, ka bāriņtiesa baidīsies bērnu no ģimenes izņemt, jo nezinās, kur viņu likt."

Atsaucoties uz Labklājības ministrijas pausto, Lolita Čigāne ("Vienotība") norādīja, ka audžuģimenes šobrīd vēl nav gatavas uzņemt visus mazuļus līdz  triju gadu vecumam, bet divu gadu laikā būs gatavas šādai situācijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti