Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

lSaeima pašvaldību mediju regulējumu sola jau šogad

Saeima pašvaldību mediju regulējumu sola jau šogad

Augstākās tiesas (AT) lēmums laikraksta “Bauskas Dzīve” strīdā ar Iecavas domi ir uzskatāms par netiešu norādi likumdevējiem, ko pašvaldības nedrīkst darīt pašu izdotajos laikrakstos. Lai gan Saeimas deputāti sola ņemt vērā AT lēmumu, pilnībā liegt pašvaldībām izdot savus informatīvos laikrakstus tie nav gatavi.

Ziņots, ka šonedēļ AT vēlreiz lika pirmās instances tiesai vērtēt laikraksta “Bauskas Dzīve” strīdu ar Iecavas novada domi. Pašvaldība pati izdod savu avīzi “Iecavas Ziņas”, vienlaikus piedāvājot arī komercreklāmas izvietošanu. Kaut AT uzsvēra, ka šāda prakse ir mediju vidi kropļojoša, Iecavas dome sava laikraksta darbību neplāno pārtraukt. AT tiesnese Jautrīte Briede brīdina – šādi pašvaldība riskē ar lielākām kompensācijām strīda zaudēšanas gadījumā.

"Ja lieta tiks pieņemta skatīšanā pēc kritērijiem, kas ir norādīti, proti, ja Iecavas dome turpinās publicēt komercreklāmas, tad tā summa palielināsies," norādīja Briede.

Kaut AT lēmums likumdevējiem nav saistošs, tas uzskatāms par “obiter dictum” jeb plašāku tiesas skaidrojumu. "Šis jautājums skar būtisku demokrātiskai iekārtai jautājumu – preses brīvība ir būtiska. (.. ) Šīs viedokļu daudzveidības nav. Tā tur neparādās. Tur mēs pētījām Eiropas Cilvēktiesību tiesas un Eiropas Padomes dokumentus un tur ir tiešas norādes, ka ir jānodrošina viedokļu daudzveidība. Šādi konkurējot tie var izspiest pārējos. Viedokļu daudzveidības nebūs," pauda Briede.

Pati regulējuma pieņemšana Saeimā gan ir gausa.

"Šis tiesas spriedums, ko mēs izlasījām ir ļoti vērtīgs, atbalstošs tiem deputātiem, kas izprot, ka pašvaldības tā nedrīkst rīkoties.

Ceru, ka līdz vasarai, kamēr likumprojekts būs atvērts, iesniegs vēl priekšlikumus," sacīja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (Nacionālā apvienība).

Viņai piekrīt vēl viena Saeimas deputāte Lolita Čigāne ("Vienotība"). "Neizbēgami mums būs jāiet atpakaļ pie tā paša priekšlikuma, ko “Vienotība” piedāvāja jau pirms gada. Tur mēs sāksim ar to, kas ir pašvaldības informatīvais izdevums, un tad iesim uz reklāmas likumu un teiksim – komercreklāma ir aizliegta. Tad mēs būsim izpildījuši tiesas lēmuma galveno uzdevumu," norādīja Čigāne.

Vienlaikus deputātiem būs skaidri jānodefinē arī tas, ko šāds izdevums varēs publicēt un ko ne. Komercreklāma būs tikai viens no aizliegumiem. "Tās ir intervijas ar novada domju vadītājiem. Viedokļu paušana. Tās ir lietas, kas attiecas uz sevis slavināšanu," pauž Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretārs Jānis Eglīts.

Pagaidām VARAM jaunus priekšlikumus nesniegs, gaidot pirmās instances tiesas spriedumu strīdā starp “Bauskas Dzīvi” un Iecavas novada domi.

Tikmēr Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un partijas “Saskaņas” pārstāvji pilnībā aizliegt izdot pašvaldībām laikrakstus negrib.

"Es pats prasu cilvēkiem - vai jūs pasūtīsiet reģionālos laikrakstus, ja tos [izdevumus] aizliegs pašvaldībām? Prātā nenāk! Viņiem tie ir svarīgi, jo dotās pašvaldības vadītājs ļoti konkrēti grib zināt, kas notiek viņa pašvaldībā," pauž ZZS vadītājs Augusts Brigmanis. "Viņu absolūti neinteresē, kas notiek blakus. Viņam vajag, lai viņš saņemtu operatīvu informāciju par to, kas notiek [šeit]. Pamatā šis laikraksts ir par velti. Viņu neuztrauc, ka tas ir par nodokļu maksātāju naudu. Lasītāju, kas to saņem, absolūti apmierina esošā kārtība," norāda Brigmanis.

Viņu papildina Saeimas deputāts Valērijs Agešins ("Saskaņa"). "Neapšaubāmi šādus izdevumus var izmantot, lai reklamētos par nodokļu maksātāju naudu, no otras puses, cilvēkiem ir tiesības būt informētiem. Ļoti sarežģīti nošķirt reklāmu no tiesībām būt informētiem. Ir skaidrs, ka centrālie mediji nepublicēs kultūras notikumu kalendāru Rēzeknē vai Kuldīgā," norāda Agešins.

Kaut attiecīgās izmaiņas Saeimas deputāti sola pieņemt jau šogad,  līdz šīm pašvaldību vēlēšanām novadu domju izdotie laikraksti varēs darboties tāpat, kā līdz šim – publicēt gan reklāmas, gan intervijas ar pašvaldību vadītājiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti