Saeima nosoda Krievijas plānotos referendumus okupētajās Ukrainas teritorijās

Saeima paziņojumā stingri nosodījusi Krievijas plānus rīkot nelikumīgos referendumus par okupēto Ukrainas teritoriju pievienošanu Krievijas teritorijai. Referendumi paredzēti no 23. septembra līdz 27. septembrim. Balsojumā par Saeimas paziņojumu nepiedalījās partijas "Saskaņa" deputāti.

Saeima stingri nosodīja Krievijas plānus rīkot un pilnā mērā atbalstīt nelikumīgos referendumus par okupēto Ukrainas teritoriju pievienošanu Krievijai teritorijai. Tāpat uzsvērts, ka jebkādi referendumi Krievijas pagaidām okupētajās Ukrainas teritorijās ir pretrunā ar Ukrainas tiesību aktiem un starptautiskajām tiesībām.

Saeima norādīja, ka Krievijas rīkotie referendumi ir klajā pretrunā ar ANO Statūtiem un Ukrainas konstitūciju, ka tiem nebūs juridiska spēka un ka Latvija neatzīs nedz šo referendumu, nedz jebkādu to rezultātu leģitimitāti.

Deputāti arī atkārtoti uzsvēra Latvijas stingro atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai, savu nemainīgo apņēmību neatzīt pretlikumīgo Krimas aneksiju un sniegt atbalstu Ukrainas dziļākai integrācijai eiroatlantiskajā telpā.

Paziņojumā starptautiskā sabiedrība aicināta neatzīt Krievijas plānoto un okupētajās Ukrainas teritorijās rīkoto tā saukto referendumu un jebkāda cita veida "tautas gribas izpausmju" rezultātus, kā arī neatzīt Krievijas pases, kas izdotas okupētajās Ukrainas teritorijās.

Latvijas parlaments arī rosināja eiroatlantisko kopienu un tās partnerus steidzami pastiprināt sankcijas pret Krievijas, lai vājinātu Krievijas bruņoto spēku spējas turpināt militāro agresiju Ukrainā.

Tāpat Saeima aicināja palielināt militāro, finansiālo, humāno un diplomātisko atbalstu Ukrainai.

Saeima arī mudināja eiroatlantisko kopienu vienbalsīgi atbalstīt iniciatīvas, kas nosoda Krievijas militārās darbības Ukrainā un aicināja saukt vainīgos pie atbildības, turpinot izolēt Krieviju no starptautiskajām un reģionālajām organizācijām, kā arī pieņemt līdzvērtīgus lēmumus attiecībā uz Baltkrieviju un noteikt tai līdzvērtīgas sankcijas kā Krievijas militārās agresijas atbalstītājai.

Saeima arī atgādināja, ka neattaisnojamais Krievijas iebrukums Ukrainas teritorijā ir rupjš Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpums, kas ir klajā pretrunā ar Krievijas saistībām. Īstenojot vērienīgu militāro agresiju pret Ukrainu, Krievija turpina centienus nelikumīgi anektēt okupētās Ukrainas teritorijas, tajās organizējot viltus referendumus un izsniedzot Ukrainas pilsoņiem Krievijas pases, kā arī masveidīgi praktizē Ukrainas pilsoņu nolaupīšanu un deportācijas uz Krieviju.

Saeimas balsojumā par paziņojumu nepiedalījās partijas "Saskaņa" deputāti. Partiju pārstāvošais Artūrs Rubiks, skaidrojot šādu lēmumu, sacīja, ka referendumi teritorijās, kurās notiek aktīva karadarbība, netiek uzskatīti par leģitīmiem un to rezultāti netiek starptautiski atzīti. Taču Nacionālās apvienības piedāvātais paziņojums esot tikai vēlme izmantot Saeimas tribīni kā priekšvēlēšanu mītiņa vietu, pauda "Saskaņas" politiķis.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja par daļēju mobilizāciju Krievijā. Kremlis plāno iesaukt dienestā līdz pat 300 000 rezervistu.

Savukārt dienu iepriekš tika paziņots, ka pašpasludinātās "Luhanskas tautas republika" un "Doneckas tautas republika" 23.-27.septembrī rīkos referendumu par reģionu iekļaušanu Krievijas sastāvā. 

Iepriekš arī izskanējis, ka Ukrainas spēku pretuzbrukumi šīm teritorijām pēc to pievienošanas Krievijai no Kremļa puses būtu uzskatāmi par tiešu uzbrukumu Krievijai, kas arī varētu tikt izmantots kā mobilizācijas iemesls vai iegansts kara pieteikumam.

Turklāt kopš septembra sākuma Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma. Putina pavēlēts uzbrukums Ukrainai tika sākts 2022. gada 24. februārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti