Saeima noraida rosinājumu atteikties no VDD ēkas būvēšanas «Marss» velotreka teritorijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saeimas vairākums ceturtdien, 21. maijā, pēc garākām diskusijām nolēma noraidīt Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputātu sagatavoto lēmuma projektu, kas uzdotu valdībai atteikties no ēkas celtniecības Valsts drošības dienesta (VDD) vajadzībām bijušā velotreka "Marss" vietā.

Par šādu lēmumu balsoja 25 deputāti, bet 55 bija pret.

Pastāvīgo priekšlikumu uzdot Ministru kabinetam atcelt ēkas būvniecību bija iesnieguši vairāki JKP deputāti.

Viņi norādīja, ka Ministru kabinets, pieņemot lēmumu par finansējuma piešķiršanu Valsts drošības dienesta jaunās ēkas būvniecībai minētajā zemesgabalā, ir rīkojies pretēji Publiskas personas finanšu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma prasībām un paredzējis veikt ēkas būvniecību vietā, kurā nav ņemtas vērā iedzīvotāju intereses, kā arī tā realizēšanā tiks nelietderīgi izmantoti valsts finanšu līdzekļi.

Saeimas Nacionālās drošības komisija (NDK) savā atzinumā iepriekš pauda, ka VDD jaunās ēkas būvniecības atlikšana vai kavēšana pašreizējos drošības apstākļos nav pieļaujama un ēka ir jāceļ noskatītajā vietā Rīgā, kas vienīgā atbilst dienesta vajadzībām.

Ceturtdien deputāti par VDD ēkas būvniecību debatēja vairākas stundas. JKP pārstāvis Juris Jurašs debatēs norādīja, ka lēmuma mērķis ir panākt, lai tiktu novērsta nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšana. "Ēkas būvniecības iecere atklāti konfliktē ar sabiedrības vēlmēm šajā teritorijā redzēt parku. Ir nevietā mēģināt pretnostatīt valsts drošību sabiedrības vēlmei redzēt parku. Nav attaisnojama slepenība. Visa pārspīlētā informācijas slēpšana liek domāt, ka pastāv kādi neliģitīmi un prettiesiski mērķi. JKP iestājas par modernu un drošības nosacījumiem atbilstošu ēku, bet citur, nevis daudzdzīvokļu māju ieskautā teritorijā," pauda Jurašs.

Deputāts arī akcentēja, ka nav pieņemami līdzekļi, ar kādiem mēģina īstenot šo projektu - "izsakot draudus un pasniedzot katru, kurš ir pret, kā valsts ienaidnieku''. Jurašs arī debatēs atklāja, ka esot saņēmis signālu, ka pret viņu, iespējams, tikšot safabricēts process par it kā valsts noslēpuma izpaušanu.

Savukārt Saeimas NDK vadītājs Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) debatēs uzsvēra, ka jautājums ir izskatīts un visi viedokļi izvērtēti. Komisija nonākusi pie secinājuma, ka ēkas būvniecība ir neatliekama prioritāte un pašreizējos drošības apstākļos nepieciešama. Jaunas vieta izvēle - jebkurš jauns projekts - saistītos ar zaudētu naudu un divarpus gadu laika nobīdi," teica Kučinskis.

Deputāts arī norādīja, ka minētā teritorija nekad nav bijusi paredzēta citiem mērķiem, kā tikai apbūvei. "Interese par teritoriju parādījās tikai 2019. gada beigās, kas sakrīt ar "Jaunās Teikas" sludinājumiem par dzīvokļu izpārdošanu ar skatu uz parku. Arboristu firma "Labie koki" izskatījusi visus teritorijā augošos kokus, viss pielāgots, lai maksimāli daudz saglabātu no teritorijas," tā Kučinskis.

Teikas apkaimes biedrības vadītāja Selīna Vancāne par Saeimas lēmumu
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

Teikas apkaimes biedrības vadītāja Selīna Vancāne, kura gaidāmajās Rīgas domes vēlēšanās kandidēs no "Attīstībai/Par!" un "Progresīvo" kopējā saraksta, Latvijas Radio norādīja “esam neapmierināti, ka mūsu viedoklis nav ņemts vērā, un tas parāda, ka nākotnē šādas situācijas var atkārtoties”. Tādēļ biedrība līdz ar citiem domubiedriem paredzējusi rīkot piketu.

KONTEKSTS:

Rīgā, Brīvības gatvē 207, – bijušā velotreka "Marss” vietā - plānots būvēt biroja ēku. Taču vietējie iedzīvotāji protestē pret biroja ēku tur, prasot veidot parku. Saistībā ar to savākti vairāk nekā 10 tūkstošu iedzīvotāju paraksti, kuri iesniegti Saeimā. Zemes īpašnieks  – „Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) – apņēmies pagaidām šajā teritorijā kokus necirst un būvniecību neveikt.

Pēc tam, kad plašumā izvērtās iedzīvotāju iebildes pret koku izciršanu, publiski tika paziņots, ka plānotā biroja ēka bija paredzēta Valsts drošības dienesta vajadzībām.

Ēkas būvniecības iecere aktualizēja jautājumu par specdienestu apvienošanu. Viens no koalīcijas partneriem vēlētos visu trīs Latvijas specdienestu apvienošanu, savukārt premjers un prezidents ir pret šādu ieceri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti