Dienas notikumu apskats

Ķīmisko ekspertu grupa: februārī netālu no Idlibas pret nemierniekiem izmantota hlora gāze

Dienas notikumu apskats

Virza tālāk alternatīvo likumprojektu trauksmes cēlēju aizsardzībai

Saeima noraida opozīcijas prasīto veselības ministres Čakšas demisiju

Saeima noraida opozīcijas prasīto veselības ministres Čakšas demisiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saeimas vairākums ceturtdien, 17.maijā, pēc vismaz pāris stundu ilgām debatēm noraidīja Latvijas Reģionu apvienības (LRA) Saeimas frakcijas rosināto veselības ministres Andas Čakšas (Zaļo un Zemnieku savienība) demisijas pieprasījumu. To atbalstīja 33 deputāti, pret bija 49 parlamentārieši, bet divi balsojumā atturējās. Debatēs parlamentārieši asi kritizēja Veselības ministriju. Pēc balsojuma Čakša norādīja, ka deputāti runās pārsvarā ļāvušies populismam. 

Pēdējā laika ķibeles veselības aprūpes nozarē bija galvenais temats deputātu debatēs pirms balsojuma par neuzticības izteikšanu veselības ministrei. Čakša saņēma kritikas devu gan par e-veselības sistēmas nebūšanām, gan par garajām rindām uz veselības aprūpes pakalpojumiem, gan par obligāto veselības apdrošināšanu, kas daļai iedzīvotāju liks papildus maksāt par piekļuvi veselības aprūpei.

"Protams, mēs zinām, ka pretenzijas veselības aprūpes sistēmai un tās veidotājiem un uzturētājiem – Veselības ministrijai – veidojušās un uzkrājušās jau kopš iepriekšējām valdībām un iepriekšējiem ministriem,  bet jāatzīst arī tas, ka nepilnu divu gadu laikā Čakšas kundze nav spējusi apliecināt, ka viņas vadībā ministrija tās spēs atrisināt samērīgā laikā un efektīvi.

Par to liecina nebeidzamā e-veselības sāgas turpināšanas, aprijot arvien jaunus miljonus eiro bez kaut cik pieņemama rezultāta," sacīja deputāte Silvija Šimfa. 

Saeimas deputāte, Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un Zemnieku savienība) plenārsēdē pauda viedokli, ka demisijas priekšlikums saistīts ar šoruden gaidāmo Saeimas vēlēšanu tuvumu un ir uzskatāms "par populismu". Balsot par ministres demisiju nozīmētu atstāt nozari bez politiskās vadības un neskaidrā situācijā.

Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks ("Vienotība") plenārsēdē atzina, ka parlamentārā uzraudzība pār Veselības ministriju ir jāveic un tas arī tiek darīts. Jau drīzumā apakškomisijas darba kārtībā būs jautājums par e-veselības sistēmu un tās problēmām.

"Taču prasīt demisiju nozīmētu apturēt veselības aprūpes finansēšanas reformu," uzskata Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs.

Čakša amatu saglabāja, pateicoties koalīcijas deputātu atbalstam, tomēr arī starp tiem viedokļi par Čakšas darbu ir dažādi. Viens no lielākajiem ministres kritiķiem ir ZZS koalīcijas partneru "Vienotības" deputāts Renārs Putniņš.

"Tas ir tāpēc, ka es strādāju šajā nozarē un es viņu redzu no iekšpuses. Es absolūti nevaru pamanīt nevienu no Čakšas reformām. Arī frakcijā mums nebija tādu lielu viedokļu dalīšanos, būsim godīgi.

Manā uztverē, Čakšas kundzi glābj šis koalīcijas līgums un nekas vairāk," teica deputāts, aicinot Čakšu pašu atkāpties no ministres amata.

Čakša savā aizstāvības runā teica, ka apzinās – salīdzinot ar citām valstīm, Latvija veselībai tērē maz naudas. Tomēr dinamika esot pozitīva - veselības aprūpes finansējums šogad pārsniedzis miljardu eiro. Viņa arī uzsvēra mediķu algu palielinājumu un aizstāvēja principu, ka valsts obligātā veselības apdrošināšana nepienāksies nodarbinātajiem, kas neveic sociālās iemaksas.

"Tas, ka šādu cilvēku varētu izrādīties diezgan daudz un kādai partijai šķistu politiski ienesīgi viņus žēlot, nebiedē ne valdību, ne ministriju, ne mediķus. Sociālais taisnīgums nenozīmē iztapt cilvēkiem, kuri apzog savu valsti un līdzcilvēkus," sacīja ministre.

Čakša pauda viedokli, ka ar darbu veselības ministres amatā viņa ir attaisnojusi Saeimas pirms nepilniem diviem gadiem doto uzticības avansu.

Veselības ministre Anda Čakša
00:00 / 00:47
Lejuplādēt
Pēc amata saglabāšanas  Čakša teica, ka kritika ir laba, jo liek apskatīties, kādēļ rodas iebildumi. Tomēr deputātu debatēs ministre dzirdējusi vairāk populisma nekā pamatotas kritikas.

 

Čakša uzskata, ka deputātiem noderētu tikšanās ar IT speciālistiem, kas vairāk izskaidrotu e-veselības nianses. Par spīti kritikai no atsevišķiem "Vienotības" deputātiem, Čakša ir pārliecināta par koalīcijas atbalstu, vienlaikus piebilstot, ka veselības ministra amats nav viegls. 

"Es domāju, viens no deputātiem visprecīzāk teica – tā smirdīgā čupa diemžēl kādam ir jārisina. Es esmu to uzņēmusies. Man vienmēr patīk darbus pabeigt. Vismaz tās lietas, ko es esmu iesākusi, es tiešām sistēmiski viņas risinu," pārliecināta Čakša.

12.Saeimas pilnvaru laikā notikuši seši balsojumi par neuzticības izteikšanu ministriem. Visos gadījumos ministri amatus ir saglabājuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti