Par iniciatīvas noraidīšanu balsoja 49 deputāti, pret bija 38, bet atturējās divi.
Saeimas debatēs izvērtās plaša diskusija par iniciatīvas noraidīšanu. Jau iepriekš pilsoņu iniciatīvu par eitanāzijas legalizāciju noraidīja Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija.
Vairāki deputāti šādu sabiedrības iniciatīvu saskatīja kā palīdzības saucienu, kas cenšas politiķu uzmanību pievērst trūkumiem atsāpināšanas un paliatīvajā aprūpē.
Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš norādīja, ka, viņaprāt, Latvijas gadījumā eitanāzija ir “vēl vismaz septiņus vai astoņus attīstības soļus uz priekšu”. Viņš uzskata, ka vēl ir jāveic vairāki uzlabojumi paliatīvās aprūpes un diagnosticējošajā medicīnā, lai deputāti varētu lemt tālāk par eitanāzijas legalizēšanu.
Līdzīgu viedokli pauda parlamentārietis Ilmārs Dūrītis (“Attīstībai/Par!”), skaidrojot, ka šāda iniciatīva rosina politiķus domāt par to, kādos apstākļos valstī smagi slimi cilvēki atvadās no dzīves. Viņš pauda uzskatu, ka šāda iniciatīva veicinās attīstību paliatīvajā aprūpē, tomēr, viņaprāt, “šodien ieviest aktīvu eitanāzijas procesu mēs neesam gatavi, jo nevaram nodrošināt atbilstošus apstākļus cilvēkiem, kuri nonākuši šādā situācijā”.
Savukārt opozīcijas deputāts Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība) sacīja, ka eitanāzija būtu vieglākais ceļš smagi slimiem cilvēkiem neciešamu sāpju gadījumā, tomēr tas ir “absolūti nepieņemams”, jo ignorē vairākas problēmas paliatīvajā aprūpē. Deputāts vienlaikus pauda nostāju, ka ir gatavs darīt visu nepieciešamo, lai valstī varētu uzlabot šo medicīnas sektoru.
Savukārt politiķis Andrejs Judins (“Jaunā vienotība”) akcentēja, ka sabiedrības iniciatīva nenozīmē tuvākajā nākotnē legalizēt eitanāziju, taču parlamentam tā ir jāņem vērā, lai risinātu problēmas sabiedrībā. Viņš atzīmēja, ka šodienas balsojums nenozīmē, ka Saeimai ir jālemj par eitanāzijas legalizēšanu, bet deputāti var turpināt par to diskutēt. Viņa ieskatā pareizi būtu izveidot darba grupu, kur šo sabiedrības problēmu varētu apspriest.
KONTEKSTS:
Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" savākti 10 000 parakstu par iniciatīvu Latvijā legalizēt eitanāziju jeb ar nolūku izraisītu otra cilvēka nāvi ar mērķi atvieglot nenovēršamas un neatgriezeniskas viņa sāpes un ciešanas. Parakstu vākšana tika sākta 2017. gada martā un bija vajadzīgi nepilni četri gadi, lai savāktu vajadzīgo apjomu un nodotu iniciatīvu izskatīšanai Saeimā.
Eitanāzijas legalizācijas jautājums Latvijā kļuva aktuāls, kad 2016. gada nogalē sabiedrība saziedoja 10 000 eiro, lai nedziedināmi slimais Viesturs Bundža piepildītu savu pēdējo vēlēšanos un viņš varētu doties uz Šveici un saņemt eitanāziju. Taču Viesturs Bundža nomira, nesagaidot braucienu uz Šveici.