Saeima nolemj – padomju režīmu slavinoši objekti jānojauc līdz 15. novembrim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Padomju un nacistisko režīmu slavinoši objekti Latvijā ir jānojauc līdz 15.novembrim, galīgajā lasījumā lēmusi Saeima. Tas attieksies arī uz Uzvaras parkā esošo monumentu.

Jaunais likumprojekts “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” paredz noteiktos objektus demontēt līdz šī gada 15. novembrim, bet līdz 30. jūlijam valdībai jāizveido demontējamo pieminekļu saraksts.

Jaunais likums attieksies arī uz Uzvaras parkā esošo monumentu, par kura demontāžu iepriekš arī vienojās Rīgas dome. Kopumā Latvijā ir ap 300 pieminekļu, piemiņas plākšņu un memoriālo objektu, kas veltīti padomju okupācijas režīmam un armijai, teikts likumprojekta anotācijā.

Likums neattieksies uz pieminekļiem, piemiņas zīmēm, plāksnēm un vietām, arhitektoniskiem vai mākslinieciskiem veidojumiem, kuri atrodas karā kritušo karavīru apbedījuma vietās, kā arī padomju vai nacistiskā terora upuru piemiņas vietās.

Objektus demontēt būs pienākums pašvaldībai, kuras teritorijā objekts atrodas. 

Likums ļauj pašvaldībām ierosināt demontāžu neatkarīgi no objekta piederības un bez saskaņošanas ar zemes vai objekta īpašnieku vai tiesisko valdītāju, vienīgi pirms tam informējot par to. Tāpat vietvarām paredzētas tiesības veikt iepirkumus ar objekta demontāžu saistīto darbu īstenošanai, nepiemērojot publisko iepirkumu reglamentējošās tiesību normas.

Demontāžu vienādā apmērā finansēs no valsts un pašvaldību budžeta, bet primāri - no ziedojumiem, ja tādi būs.

Pirms katra objekta demontāžas būs jānoskaidro tā tapšanas laiks, uzstādīšanas mērķis un ideoloģiskais vēstījums, ietekme uz publisko vidi, kā arī tā oriģinālo detaļu vai fragmentu mākslinieciska vērtība, arhitektoniska kvalitāte vai tā kultūrvēsturiska vai izglītojoša nozīme. Demontēto objektu vērtīgas oriģinālās detaļas varēs iekļaut Latvijas Okupācijas muzeja krājumā, no kura tās varēs deponēt citiem akreditētiem muzejiem.

Demontēto objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus ar atzītu māksliniecisko vērtību vai izglītojošu nozīmi nodos glabāšanai Latvijas Okupācijas muzeja krājumā.

Pēc demontāžas atbrīvotā teritorija būs jāsakopj. Pazemes daļas demontāža un atbrīvotās teritorijas sakārtošanai dots laiks līdz 2023. gada 30. jūnijam.

Par jauno likumu balsoja 61 deputāts, pret bija 19 - lielākoties no "Saskaņas" frakcijas.

Atsevišķi deputāti rosināja okupācijas pieminekļus nojaukt ātrāk – 23. augustā vai 15. septembrī, tomēr vairākums lēma, ka demontāža pašvaldībām būs jāveic līdz šī gada 15. novembrim.

"Es aicinu visus, kas reāli grib nojaukt "okupekļus" Latvijā, to izdarīt līdz vēlēšanām," aicināja Nacionālās apvienības deputāts Jānis Iesalnieks.

Deputāts Aigars Bikše debatēs sacīja: "Es, protams, saprotu to emocionālo spriedzi, kāda šobrīd ir mūsu vidū un arī sabiedrībā, bet es tikai gribu teikt, ka bieži vien mēs kā sabiedrība esam rīkojušies ļoti neuzmanīgi kaut ko noņemot, novācot, sabojājot. Un nekad tas nu tālāk kultūrvēsturē nav, nav atmaksājies.

KONTEKSTS:

Saeima maija vidū nolēma apturēt "Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības vienošanās par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas Federācijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību" 13. panta darbību. 13. pants nosaka, ka Latvija nodrošina memoriālo būvju saglabāšanu Latvijā. 

Noteikts, ka 13. panta darbība apturēta no 2022. gada 16. maija līdz brīdim, kad Krievijas izbeidz starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu, tajā skaitā izved savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjauno Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti atbilstoši starptautisko tiesību prasībām un pilnībā atlīdzina Ukrainai par jau izdarītājiem starptautisko tiesību pārkāpumiem.

Dienu pēc šī Saeimas lēmuma Rīgas dome atbalstīja padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā un uzdeva Rīgas pieminekļu aģentūrai veikt visas nepieciešamās darbības šī objekta demontāžai. Lai pieminekļa nojaukšanas process neievilktos, Saeimai būtu jāpieņem īpašs likums, norādīja Rīgas dome. Likumā jānosaka, ka piemineklis ir nacionālo interešu objekts, vai jānosaka, ka būvniecības ieceres izskatīšana paātrināma un ieceres apstrīdēšana neaptur tās darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti