Saeima nevērtēs ieceri liegt sejas aizklāšanu publiskajās vietās

Saeima noraidīja Latvijas Reģionu apvienības iesniegtā likumprojekta, kas liegtu personām aizklāt sejas publiskajās vietās, skatīšanu komisijās.

Par likumprojekta skatīšanu balsoja opozīcijas  partiju 29 deputāti no Latvijas Reģionu apvienības, “Saskaņas” un “No sirds Latvijai”, bet pret to bija astoņi parlamentārieši no Nacionālās apvienības, “No sirds Latvijai”, Zaļo un zemnieku savienības un “Vienotības”. Savukārt 45 deputāti no trijām koalīcijas frakcijām balojumā atturējās un pieci no “Saskaņas” un Nacionālās apvienības - nebalsoja.

Likumprojekta mērķis bija definēts kā sabiedriskās kārtības un drošības publiskajās vietās nodrošināšana. Tas paredzēja liegumu atrasties publiskajās vietās ar aizklātu seju.

Bija gan paredzēts, ka liegums netiktu attiecinās uz gadījumiem, ja sejas aizklāšana saistīta ar darba veikšanu vai dienesta pienākumu, veselības aizsardzību, sportu, mākslu, tradicionālajiem kultūras svētkiem vai saskaņā ar citiem normatīvajiem aktiem. 

Debatēs deputāte Inga Bite (Latvijas Reģionu apvienība) likuma nepieciešamību saistīja ar trīs aspektiem: latviešu kultūras vides saglabāšanu, Latvijas iekšējās drošības nodrošināšanu un dzimumu līdztiesību.

“Vēlos vērst uzmanību uz to, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula, kuru katrs no mums savā deputāta zvērestā ir apņēmies ievērot, uzliek mums par pienākumu garantēt latviešu kultūras pastāvēšanu cauri gadsimtiem. Ģērbšanās kultūra ir viena no kultūras sastāvdaļām,” skaidroja deputāte.

Viņas ieskatā, sejas aizklāšana var būt aizsegs dažādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanai, jo šādas personas nav atpazīstamas ne ar lieciniekiem, ne tehniskiem līdzekļiem.

Savukārt attiecībā uz dzimumu līdztiesību, Bite pauda, ka "Rietumu sabiedrība sejas aizsegšanu uzskata par novecojušu tradīciju, atbilstoši kurai sievietes nevar izbaudīt brīvību un līdzvērtību ar vīrieti. Musulmaņu sievietes savās zemēs reliģijas kontekstā tiek uzskatītas par klusām otrās šķiras iedzīvotajām, kuras ir attālinātas no dažādām aktivitātēm, kas pilnībā atšķiras no Rietumu kultūras."

Arī Nacionālās apvienības deputāts Imants Parādnieks atzina, ka pēc būtības piekrīt Bites argumentiem. Taču viņš uzskata, ka šis likumprojekts faktiski novērš uzmanību no būtiskā uz nenozīmīgo. Turklāt likumprojektā esot trūkumi, piemēram, tas nav pietiekoši pamatots.

Parādnieks: Ministrijās jau vērtē iespējamo parandžu aizliegumu
00:00 / 00:43
Lejuplādēt
Jau ziņots, ka tieši Valsts prezidents Raimonds Vējonis Latvijā rosināja sākt diskusiju par parandžu valkāšanu. Vēlāk viņš arī personiski pauda atbalstu parandžu valkāšanas aizliegumam Latvijā.

Arī Iekšlietu ministrija atzina, ka vērtēs prezidenta ierosinājumu, savukārt kultūras ekspertu viedoklis par šo ideju bija atturīgs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt