Panorāma

Pieņem noteikumus par Saeimas komisiju izveidošanu

Panorāma

Panorāma

Diskusijas par nesadarbošanos ar Baltkrieviju un Krieviju

Saeimā neveidos deputātu grupas sadarbībai ar Krievijas un Baltkrievijas parlamentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saeima ceturtdien, 17. novembrī, lēma atteikties no deputātu grupu veidošanas sadarbības veicināšanai ar Krievijas un Baltkrievijas parlamentiem, informēja parlamentā. 

Par deputātu sadarbības grupu neveidošanu balsoja 87, bet pret 10. Neviens parlamentārietis balsojumā neatturējās.

Deputāts Aleksejs Rosļikovs
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

Deputāts Aleksejs Rosļikovs ("Stabilitātei!") debatēs aicināja nenogriezt "likumīgu iespēju komunicēt ar visām valstīm, kur atrodas mūsu cilvēki".

Viņš sacīja: "Tas nozīmē, ka ievērojama daļa no Latvijas iedzīvotājiem, kuriem pie kaimiņiem ir mīlestība, dzīve, mācības, bizness, paliek bez reālas ievēlētu deputātu aizsardzības.

Šodien ļoti svarīgi saglabāt likumīgu iespēju komunicēt ar visām valstīm, kuras atrodas mūsu valsts piederīgie."

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") viņam aizrādīja, ka parlaments nenodarbojas ar konsulāro palīdzību. Šim nolūkam joprojām Krievijā un Baltkrievijā ir vēstniecības un konsuli. Rinkēvičs arī uzsvēra, ka Krievija un tās satelītvalsts Baltkrievija turpina agresiju pret Ukrainu, kas noticis arī ar režīmam pakļauto parlamentu balsojumiem.

"Jautājums Rosļikova kungam: ar ko tad jūs taisāties sadarboties? Ar tiem, kuri, visticamāk, pēc kara beigām, un es ceru, ka tā notiks, tiks tiesāti starptautiskajā tiesā?

Gan enerģētika, gan migrācija, gan parastie cilvēki tiek izmantoti kā ierocis šajā hibrīdkarā un arī reālajā karā. Un tas tiek darīts ar Krievijas parlamenta un Baltkrievijas kvaziparlamenta atbalstu. Es gribētu arī atgādināt, ka Saeimas deputātiem ir ļoti daudz funkciju, bet viņi neveic konsulāro atbalstu. Gan NATO, gan Eiropas Savienības valstis, tostarp Latvija, uztur minimālo attiecību līmeni ar šīm valstīm," sacīja Rinkēvičs.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

Vairāki deputāti sēdē pauda pārsteigumu, ka par tik pašsaprotamu jautājumu vajadzīgas debates.

"Kā jūs varat balsot, kā jūs varēsiet atbalstīt tādu grupu veidošanu... Un jūs 1.novembrī teicāt, – aizstāvēt un stiprināt Latviju un stiprināt Latvijas suverenitāti? Kā?" sacīja deputāts Hosams abu Meri ("Jaunā Vienotība").

Savukārt Skaidrīte Ābrama ("Progresīvie") norādīja: "Cik daudz populisma, cik daudz tukšvārdības izskan it kā tematā, kas ir pats par sevi saprotams.

Kāda sadarbība var būt, kādas darba grupas var būt veidotas šobrīd ar Baltkrievijas, Krievijas Federācijas parlamentiem situācijā, kad ir karš."

Saeimā informēja, ka tā lēmumā kategoriski nosoda Krievijas militāro agresiju un plaša mēroga iebrukumu Ukrainā, kas īstenots ar Baltkrievijas režīma atbalstu un iesaisti, un pauž solidaritāti ar Ukrainu un ukraiņu tautu. 

Lēmums pieņemts, reaģējot uz Krievijas prettiesisko uzbrukumu Ukrainai, citstarp no Baltkrievijas teritorijas, kā arī konsekventi ievērojot ANO, Eiropas Savienības un demokrātiskās pasaules, tostarp Latvijas, vērtības un ideālus, kas balstās uz tiesiskuma, brīvības un cilvēktiesību aizsardzību, tautu pašnoteikšanās, valstu suverenitātes un teritoriālās nedalāmības saglabāšanu. 

Saeimas lēmumā uzsvērts, ka neattaisnojamais Krievijas iebrukums Ukrainas teritorijā ir rupjš Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpums, kas ir klajā pretrunā ar Krievijas saistībām, kas izriet no ANO Statūtiem un imperatīvām starptautisko tiesību normām, kā arī tām saistībām, kuras Krievija uzņēmusies, parakstot Budapeštas memorandu un apņemoties garantēt Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti. 

Tāpat uzsvērts, ka arī Baltkrievija pārkāpj starptautiskās saistības attiecībā uz agresijas aizliegumu, kas atbilstoši ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcijai ietver aizliegumu ļaut citai valstij izmantot savu teritoriju agresijai pret trešo valsti, kā arī vispārējo valstu pienākumu nepieļaut apzinātu savas teritorijas izmantošanu trešo valstu tiesības aizskarošām darbībām. 

Lēmums pieņemts, ņemot vērā Saeimas iepriekš pieņemtos paziņojumus par Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti, Krievijas Federācijas agresiju un kara noziegumiem Ukrainā, Krievijas mērķtiecīgiem militāriem uzbrukumiem Ukrainas civiliedzīvotājiem un sabiedriskajai telpai, kā arī par Krievijas Federācijas organizētajiem referendumiem okupētajās Ukrainas teritorijās. 

Tāpat atzīmēts, ka Saeima jau ir pārskatījusi tās ratificētos divpusējos līgumus ar Krieviju un Baltkrieviju un apturējusi vairāku šādu līgumu darbību, lai panāktu to, ka starptautisko tiesību pārkāpumi attiecībā uz Ukrainu tiek izbeigti un Ukraina saņem pilnīgu atlīdzinājumu par Krievijas un Baltkrievijas jau izdarītajiem starptautisko tiesību pārkāpumiem. 

Lēmums atteikties no deputātu grupu veidošanas pieņemts līdz brīdim, kamēr Krievija un Baltkrievija nebūs izbeigusi starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu un pilnībā atlīdzinājusi Ukrainai par jau izdarītajiem starptautisko tiesību pārkāpumiem un kamēr Krievija nebūs izvedusi savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjaunojusi Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti atbilstoši starptautisko tiesību prasībām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti