Panorāma

"Iecietības periods" pret komandantstundas pārkāpējiem beidzies

Panorāma

Likvidēs Rīgas pilsētas arhitekta biroju un būvvaldi

Saeima neievieš EP pretkorupcijas rekomendācijas

Saeima neievieš Eiropas Padomes pretkorupcijas rekomendācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pat pēc astoņiem gadiem Saeima nav ieviesusi visus ieteikumus korupcijas novēršanai, ko tai savulaik rekomendējusi Eiropas Padomes (EP) pretkorupcijas starpvalstu grupa. Starp neizpildītajiem ieteikumiem ir attiecību formulēšana ar lobētājiem un Saeimas Ētikas kodeksa pārskatīšana ar konkrētām vadlīnijām deputātiem. Savukārt valdībai ar ieteikumu ieviešanu gājis labāk.  

Eiropas Padomes pretkorupcijas starpvalstu grupa vai no angliskās abreviatūras dēvēta par GRECO (The Group of States against Corruption) gatavo ziņojumus ar ieteikumiem valstīm par ētikas kodeksiem, darbības noteikumus, tā dēvētos mīkstos likumus, kas papildina esošo likumdošanu un veicina caurspīdīgumu. 

Pirmdien, 11. janvārī, publiskoti divi progresa ziņojumi. Viens – par Saeimas deputātiem, tiesnešiem un prokuroriem un otrs par korupcijas novēršanu valdībā un tiesībaizsardzības aģentūrās.

Ziņojums par situāciju Saeimā nav iepriecinošs.

Ziņojums ar rekomendācijas Saeimas deputātiem sagatavots 2012. gadā – tātad pirms 8 gadiem. Bet tagad atbilstības ziņojumā – un tas nav pirmais šāds ziņojums – joprojām redzams, ka progress ir ārkārtīgi lēns.

“Attiecībā uz parlamentāriešiem – viņi joprojām cīnās ar Ētikas kodeksa izmaiņām un mehānisma ieviešanu, kas ļautu risināt situācijas, kad kāds deputāts neievēro Ētikas kodeksu. Un trešā lieta, kas nav līdz galam paveikta, ir attiecībā uz deputātu lobēšanu,” intervijā LTV atzina EP Pretkorupcijas starpvalstu grupas vadītāja vietnieks Bjorns Jansons.

Jansons gan atzīst, ka arī citās valstīs vērojama tendence, ka politiķi paši nesteidzas ieviest sev dažādus pretkorupcijas ierobežojumus, kas veicinātu caurspīdīgumu.

Citās iestādēs attiecībā uz ierēdņiem un tiesnešiem tas notiekot ātrāk. Tagad, pēc 8 gadiem, Eiropas Padome šo ziņojumu slēdz, jo tai pašā ziņojumā iekļautie tiesneši un prokurori ir izvilkuši “kopējo atzīmi”.

“Attiecībā uz tiesnešiem – ir diezgan labs ziņojums, arī attiecībā uz prokuroriem. Tas, kas kavējas, – ieteikumu īstenošana parlamentāriešiem. Bet, ņemot visu kopā, GRECO pieņēma lēmumu – mēs šo beidzam. Ir protams vēlējums Latvijas valdībai, ka mēs, GRECO, vēlētos tomēr dzirdēt, kas notiek ar parlamentāriešiem,” atzina Jansons.

Tātad trīs neizdarītie darbi Saeimas deputātiem paliek.

Otrs ziņojums ir par korupcijas novēršanu valdībā un tiesībaizsardzības aģentūrās. Šie ieteikumi  sagatavoti 2018. gadā, un tur ir panākts zināms progress. No 17 rekomendācijām Latvija ir apmierinoši izpildījusi 4, daļēji – 10, bet trīs rekomendācijas nav izpildītas.

GRECO neapmierina veids, kā tiešsaistē publiski pieejami visu Ministru kabineta un komiteju sēžu un valsts sekretāru sanāksmju dalībnieku vārdi. Otrs neizdarītais – politiskajām amatpersonām un neatalgotiem padomdevējiem ir jāinformē par interešu konfliktiem, tiklīdz tie rodas, un šādi konflikti pienācīgi jāreģistrē, un par to neatklāšanu jābūt atbilstošām sankcijām. Trešais, nav arī izstrādāti kritēriji, kas ļautu noteikt policijas un robežsardzes darbinieku  integritāti un atbilstību Ētikas kodeksam, kam jābūt iekļautam regulārajos darbības novērtējumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti