Dienas ziņas

Krievija, ASV un Francija aicina izbeigt kaujas Kalnu Karabahā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Saeima neatzīst Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu

Saeima neatzīst Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu

Saeima neatzīst Aleksandru Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu, liecina parlamenta ceturtdien, 1.oktobrī, pieņemtais paziņojums, kuru jau iepriekš apstiprināja Ārlietu komisijā.

Par bija 69 deputāti, pret - divi. Neviens neatturējās.

Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards KolsJānis Kincis

Paziņojumam ir arī tiešas juridiskas sekas, plenārsēdē norādīja Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība):

"Paziņojuma projektam ir ne tikai deklaratīvs spēks vai forma un nozīme, bet arī juridiski tiesiskas sekas. Pēc šāda paziņojuma pieņemšanas Aleksandrs Lukašenko Latvijas valsts acīs kļūs par parastu Baltkrievijas pilsoni ar tam visām piemītošajām cilvēktiesībām, bet neko vairāk.

Neviens dokuments, līgumi vai vienošanās, zem kura ir Lukašenko paraksts, nav Latvijai saistošs.

Tas attiecas arī uz līgumiem, ko Lukašenko slēdz ar citām valstīm vai starptautisko tiesību instrumentiem."

Kols arī uzsvēra, ka kādā brīdī klusēšana var kļūt par nodevību. Līdzīgu viedokli pauda arī vairāki citi deputāti.

"Solidaritāte ir nenovērtēta vērtība, un tā mums jāturpina," uzsvēra deputāte Inese Voika ("Attīstībai/Par").

Pie frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko debatēs paziņoja, ka neatbalsta paziņojumu, un tā pieņemšanu uzskata par muļķīgu, jo kamēr pārmetam Baltkrievijai tiesiskuma trūkumu, paši Latvijā nepildām likumus. "Vai tas ir godīgi, taisnīgi, ka Covid-19 aizsegā, jūs turpinat dalīt naudu pēc ārkārtējās situācijas beigām," viņa sacīja.

Latvijas parlaments paziņojumā nosoda Baltkrievijas varas iestāžu vēršanos pret mierīgajiem protestētājiem un viņu pakļaušanu vardarbīgām represijām. Saeima pieprasa, lai Baltkrievijas varas iestādes nekavējoties pārtrauc spēka lietošanu, vardarbību, represijas un citus cilvēktiesību pārkāpumus, kā arī atturas no jebkādām darbībām, kuras nav vērstas uz nepieciešamā dialoga veidošanu ar baltkrievu tautu – pilsonisko sabiedrību, tostarp politisko opozīciju, un nekavējoties atbrīvo visus politieslodzītos. 

Paziņojumā atkārtoti uzsvērts, ka 9. augustā notikušās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas nebija nedz brīvas, nedz godīgas un ka Latvija neatzīst Baltkrievijas varas iestāžu publiskotos vēlēšanu rezultātus, tā norādot, ka šajos vēlēšanu rezultātos balstītais mandāts nav uzskatāms par demokrātiski iegūtu un leģitīmu.

Paziņojums tapis, reaģējot uz 23. septembrī Minskā notikušo Lukašenko kā Baltkrievijas prezidenta inaugurācijas ceremoniju, kas līdz pēdējam brīdim tikusi turēta noslēpumā un kuras laikā Lukašenko deva amata zvērestu sestajam pilnvaru termiņam, tā arvien padziļinot Baltkrievijas politisko krīzi.

Saeima uzsver, ka Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā un citās pilsētās visā valstī turpina notikt plaša mēroga miermīlīgi protesti, neraugoties uz Baltkrievijas varas iestāžu īstenotajām represijām un vardarbību pret tautu, politiskās opozīcijas un pilsoniskās sabiedrības masveida arestiem un turpinātu vajāšanu, tādējādi demonstrējot baltkrievu pieprasījumu pēc demokrātiskām tiesībām un pamatbrīvību un cilvēktiesību ievērošanas, uzsvērts paziņojumā.

Deputāti paziņojumā stingri nosoda Baltkrievijas varas iestāžu vēršanos pret mierīgiem protestētājiem un to īstenotās vardarbīgās represijas, kopš 9. augusta prezidenta vēlēšanām notiekošo miermīlīgo masu protestu laikā brutāli un neprovocēti fiziski iespaidojot, pat spīdzinot protestu dalībniekus, vienkāršus garāmgājējus, kā arī žurnālistus un citus sabiedrības locekļus, kas izmanto pulcēšanās brīvību, vārda brīvību un tiesības protestēt.

Paziņojumā prasīts Baltkrievijas varas iestādēm nekavējoties pārtraukt spēka pielietošanu, vardarbību, represijas un citus cilvēktiesību pārkāpumus pret baltkrievu tautu,

kā arī atkārtoti prasīts nekavējoties atbrīvot visus politieslodzītos. Tāpat varas iestādes aicinātas atturēties no jebkādām darbībām, kas nav vērstas uz nepieciešamā dialoga veidošanu ar baltkrievu tautu - pilsonisko sabiedrību, politisko opozīciju.

Dokumentā arī uzsvērts nelokāms atbalsts Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas šī gada 17. septembrī iniciētajai starptautisko ekspertu izmeklēšanai par cilvēktiesību pārkāpumiem un krāpšanos vēlēšanās. Vienlaikus uzsvērts nelokāms atbalsts Apvienoto Nāciju Organizācijas Cilvēktiesību padomes darbam, lai nodrošinātu, ka starptautiskās organizācijas dokumentē cilvēktiesību pārkāpumus un ziņo par tiem, kā arī, lai nodrošinātu attiecīgo atbildību un tiesiskumu cietušajiem.

Tāpat paziņojumā deputāti aicina nekavējoties izveidot visaptverošu, efektīvu un savlaicīgu Eiropas Savienības sankciju režīmu, kas dotu iespēju vērsties pret ikvienu personu, valsts vai nevalstisku dalībnieku un citām struktūrām, kas ir atbildīgas par smagiem cilvēktiesību pārkāpumiem un ļaunprātīgu varas izmantošanu.

Deputāti arī pauž nelokāmu atbalstu Baltkrievijas neatkarībai, suverenitātei un teritoriālajai integritātei, kā arī Baltkrievijas tautai.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās protesti pret 9. augustā notikušo vēlēšanu Baltkrievijā rezultātiem. Tajās pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti. Protestus turpina pastiprināt piedzīvotā vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti