Saeimā meklē risinājumu dzīvokļu piešķiršanai bāreņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Bāreņiem un bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības līdz 24 gadu vecumam, likums paredz tiesības saņemt pašvaldības dzīvokli vai pabalstu mājokļa īrei. Taču praksē pašvaldībām trūkst dzīvokļu, bet pabalsta apmēri ir niecīgi. Tāpēc Saeimas apakškomisijā spriests, kā palīdzēt bez vecākiem palikušajiem jauniešiem tikt pie mājokļa.

Tiesībsarga birojā ik mēnesi ir viena vai vairākas sūdzības no bāreņiem, kuriem, sasniedzot pilngadību, pašvaldības nenodrošina likumā paredzēto mājvietu vai arī piešķirtais pabalsts ir pārāk niecīgs. Mājvietas pabalsta apmēru nosaka pašvaldība. Lielākais pabalsts Latvijā ir Iecavas novadā – 270 eiro mēnesī, bet Raunā 100 eiro gadā jeb astoņi eiro mēnesī.

Rīgā 348 bāreņi pašlaik gaida dzīvokļus. Bet Ventspilī un Valmierā rindas praktiski nav.

Rīgas domes Dzīvokļu pārvaldes priekšnieka vietniece Sarmīte Ivbule atklāja, ka līdz ar jaunu māju būvniecību izdodas ievērojami samazināt rindas. Taču ik gadu ievērojams skaits  no piešķirtās dzīvesvietas tiek iztiesāti, jo neveic maksājumus.

Apakškomisijas deputāti rosina noteikt, ka pašvaldībām vajadzētu dot tiesības jauniešiem arī pēc 24 gadu vecumam saņemt dzīvokli, nevis kā šobrīd līdz ar 24. dzimšanas dienu no rindas izslēgt.

Apakškomisija jau drīzumā sola strādāt pie likuma grozījumiem, lai atceltu normu, kas jauniešus pēc 24 gadu vecuma paredz svītrot no dzīvokļu rindām. Tāpat komisija aicina atbildīgās iestādes sniegt bāreņiem vairāk un plašāku informāciju par viņu tiesībām, iznākot no bērnunama.

KONTEKSTS:

Pirms četriem gadiem izdarītie grozījumi likumā nosaka, ka dzīvokļa palīdzība pienākas bāreņiem pēc pilngadības sasniegšanas līdz 24 gadu vecumam. Šo palīdzību daļa bāreņu garo rindu dēļ nesagaida.

Pašvaldības mēdzot nepamatoti liegt bez vecāku gādības palikušiem bērniem pagarināt dzīvokļa īres termiņu, iepriekš pārbaudē secināja Tiesībsarga birojs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti