Saeimā lems par vasaras laika noteikšanu uz visu gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vai Latvijā turpmāk būs tikai tā sauktais vasaras laiks un pulksteņa rādītāji netiks grozīti? Izšķiršanās par šo interneta platformas “Mana balss” iniciatīvu nodota Saeimas deputātiem, kuri trešdien, 25.novembrī, lēmumu vēl nepieņēma.

 

Pāreja no ziemas uz vasaras laiku un otrādi izjauc cilvēku bioloģisko ritmu. Visvairāk tas ietekmējot mazus bērnus un cilvēkus gados, kā arī cilvēkus ar hroniskām slimībām. Savukārt ieguvēji būšot visi sabiedrības locekļi, jo viņiem būšot mazāks stress, tā sabiedrības iniciatīvu pamato parakstu vākšanas iniciators Lauris Misa.

"Nevienam nepatīk tā laika grozīšana divreiz gadā. Cits to izjūt stiprāk, cits - vājāk, bet katrs to izjūt," Saeimas komisijas sēdē teica Misa.

Saeimas komisija trešdien lēmumu vēl nepieņēma, jo par pāreju uz vasaras laiku vēlas uzklausīt gan Ekonomikas ministrijas (EM), gan mediķu viedokli. Savukārt pašu deputātu viedokļi dalās. 

"Jāskatās uz to problēmu gan no ekonomiskās, gan no cilvēciskās puses. No cilvēciskās puses es pilnīgi skaidri saku, ka nevajadzētu grozīt, bet, ja tie ekonomiskie argumenti būs tik spēcīgi, ka tie spēs mūs parliecināt, ka šai grozīšanai ir pamats, tad es sākšu domāt.

Bet šobrīd es vairāk sliecos uz to, ka varbūt pat atbalstīt," atzina Saeimas deputāts Jānis Vucāns (Zaļo un Zemnieku savienība).

"Nedrīkst atbalstīt, jo šajā gadījumā ziemas laikā mums attiecībā pret pārējo Viduseiropas laiku atšķirība būtu divas stundas. (..) Iznāktu, ka mums laiks sakristu ar Maskavas laiku, bet mēs par divām stundām ziemas periodā atpaliktu no Eiropas laika," teica Saeimas deputāts Ainars Latkovskis ("Vienotība").

Pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ ir noteikta vienota visā Eiropas Savienības (ES) teritorijā un Latvijai kā ES dalībvalstij neesot tiesību šo kārtību vienpusēji mainīt, tā līdz šim skaidrojusi EM.

Savukārt iniciatīvas virzītājs Misa Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" pauda viedokli, ka ES normas nenosaka, ka valstis nedrīkst nepāriet uz ziemas laiku un pieturēties tikai pie viena – šajā gadījumā vasaras laika.

Iniciatīvas virzītājs: ES direktīva neaizliedz pieturēšanos tikai pie vasaras laika
00:00 / 05:18
Lejuplādēt

"Šī direktīva nenosaka, ka mēs nedrīkstam tā darīt. Šī direktīva nosaka tikai to, lai visa Eiropa pāriet uz vasaras laiku un pēc tam atpakaļ uz ziemas laiku vienā laikā, vienā brīdī. (..) Savukārt, vai pāriet uz vasaras laiku vai nepāriet uz vasaras laiku, un kādas tās laika zonas - tas ir katras valsts iekšējais regulējums," teica Misa.

Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāvis Andris Alksnis raidījumā norādīja, ka šis jautājums deputātiem ir jāvērtē ļoti nopietni no visiem aspektiem un jānonāk pie konkrēta lēmuma.

Darba devēji: Ja ko maina, tad visā Eiropas Savienībā
00:00 / 02:42
Lejuplādēt

Pēc viņa sacītā, uzņēmējus interesē, kā rosinātās izmaiņas ietekmētu to darbinieku "bioloģisko pulksteni", jo darba devēji ir ieinteresēti, lai darbinieks būtu atpūties un produktīvs.

Daudzi Latvijas uzņēmumi strādā ar sadarbības partneriem Eiropā, līdz ar to viņi ir ieinteresēti, lai laika zona būtu vienāda. Tāpēc, ja arī kādas izmaiņas tiek veiktas, tad tas būtu jādara kopā ar pārējo ES, uzskata LDDK pārstāvis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti